
Kyberzločinů přibývá raketovým tempem. Jak nenaletět falešným bankéřům?
Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.
Vše nasvědčuje tomu, že video pochází z východní fronty. Na záběrech, které zveřejnil generální štáb ukrajinských ozbrojených sil, lze vidět následky ukrajinského útoku na ruské dělostřelectvo. Zničeno bylo několik kusů samohybných houfnic 2S3 Akacija sovětské výroby. Ukrajinci z 81. letecké brigády při útoku použili americké tažené houfnice M777, které od USA obdrželi již v květnu.
Se svým dostřelem, silou a přesností je tato zbraň špičkou ve srovnání se světovou konkurencí. Houfnice M777 navíc vynikají na poměry až neuvěřitelně nízkou hmotností, což výrazně usnadňuje manipulaci či jejich převoz z bodu A do bodu B. Pro srovnání – M777 váží necelé čtyři tuny, o něco méně výkonná ruská tažená houfnice 2A65 dosahuje hmotnosti téměř sedm tun.
V posledních týdnech se zdá, že dělostřelecký dostřel i početní síla dělostřelectva jsou pro vývoj na východní frontě zcela zásadní. Západní země proto Ukrajincům posílají obrovský počet salvových raketometů i samohybných či tažených houfnic.
Díky tomu mají Ukrajinci už nyní v dostřelu navrch, což je dobře vidět v případě salvových raketometů. Zatímco Rusové ve svém dělostřeleckém arsenálu spoléhají především na raketomety BM-21 Grad, jejichž maximální dostřel se odhaduje na 20 až 40 kilometrů, Ukrajina již nasadila americké raketomety M142 HIMARS (80 kilometrů) či domácí Burevij (65 kilometrů), který se pyšní podvozkem od české Tatry.
Na počet kusů však stále vede ruská armáda, a to výrazně. Početnou převahu Ruska si uvědomuje bezpochyby i Kyjev. Proto NATO už v polovině června požádal o další tisíce kusů těžké techniky včetně 1 000 houfnic, 500 tanků, 300 salvových raketometů, 2 000 obrněných vozidel či 1 000 bezpilotních letounů.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 26. června Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják v Luhanské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Videa zasažených ruských vojáků nebo armádních vozidel se během války na Ukrajině na sociálních sítích objevují s železnou pravidelností. Jedno z posledních ukazuje, jak byl pomocí bezpilotního letounu zneškodněn nic netušící okupant. Pravost takových záběrů není v době válečného konfliktu možné nezávisle ověřit.
Tato věc je neodpustitelná, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k zákrokům policie na mítincích šéfa ANO Andreje Babiše. Zdůraznil, že celou věc řeší výhradně policejní prezident Martin Vondrášek bez zásahu šéfa resortu, i když by na tom on sám mohl získávat politické body.
Republikánská členka americké Sněmovny reprezentantů Lauren Boebertová v rozhovoru prohlásila, že obyvatelé Venezuely jedí psy kvůli tomu, že nemají zbraně. Zákaz útočných pušek v USA podle ní Američany donutí k tomu stejnému.
Sledujeme on-line
V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.
Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.
Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.
Zločinci se postupně přesunují na internet a kyberzločinů přibývá raketovým tempem. Obětí může být každý, stačí když si nedáte dostatečný pozor. CNN Prima NEWS bude postupně publikovat seriál, který odhalí nejčastější triky kybermafie a poradí, jak nenaletět. A začneme falešnými bankéři.
Honičku s neobvyklým koncem mají za sebou policisté v Liberci. Prchající řidič se jim rozhodl ztratit mezi auty v parkovacím domě u obchodního centra, nakonec ale s vozem havaroval do betonového pilíře.
Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.
V noci ze 7. na 8. srpna roku 2008 začala válka v Jižní Osetii, která se až v příliš mnoha děsivých detailech podobala současnému konfliktu na Ukrajině. I tehdy si Rusko nárokovalo dvě sporná území cizího státu. I tehdy se mluvilo o genocidě. Jenže zatímco současnou válku Západ jednotně odsoudil, při bojích v Gruzii si Evropa nechtěla Moskvu rozházet.
Kuriózní výjezd mají za sebou pardubičtí strážníci. Ženu na ulici napadla dvojice vikingů se sekyrou. Brzy se ale ukázalo, že nejde o opravdovou sečnou zbraň, ale o nafukovací hračku. Agresory posilněné alkoholem městská policie zpacifikovala. Skončili na pardubické záchytce.
Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař, který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.
Nákaza krymsko-konžské krvácivé horečky se plíží do Evropy. Gruzínské úřady v období od ledna do května letošního roku zaznamenaly více než čtyři desítky případů nákazy, u které může úmrtnost dosáhnout až desítek procent. Choroba se rychle šíří také v Iráku, kde se nakazilo 273 lidí.
Na zákroku policisty v pražských Horních Počernicích, při kterém došlo na kopance i rány pěstí, není podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného. V současné chvíli je ale s policistou vedeno kázeňské řízení. Zákrok muže zákona ale pobouřil část veřejnosti.
Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
U obce Veleň nedaleko Prahy boural v neděli večer motorkář. Přivolaní záchranáři mu už nemohli pomoct. Řidič motorky na místě nehody vážným zraněním podlehl.
Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.
Policie zveřejnila identikit muže, kterého minulý týden bez známek života vytáhli potápěči z Hranické propasti. Policii se nepodařilo odhalit jeho totožnost, a tak nyní žádá veřejnost o pomoc s identifikací.