Užitečná spolupráce, řekl Zeman o Visegrádské skupině. Podpořil by rozšíření o Slovinsko

Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na zámku v Lánech

Zeman by rozšířil V4

Český prezident Miloš Zeman se vyslovil pro rozšíření Visegrádské skupiny (V4) o Slovinsko. Spolupráci v rámci uskupení označil za užitečnou. Oznámil to po úterní schůzce s kolegy ze zemí V4, do níž kromě Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Zároveň prohlásil, že podstatným faktorem energetické krize, tedy cen energií, je takzvaný Green Deal.

„Máme obnovitelné zdroje, které musejí být pro svoji nestabilitu zálohovány konvenčními zdroji. Při vší úctě k životnímu prostředí bychom měli především pečovat o lidstvo,“ řekl Zeman v souvislosti s vysokými cenami energií. Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové Rusko už před invazí na Ukrajinu omezovalo například dodávky zemního plynu do Evropy, což vedlo ke zvýšení cen energií. „Rusko využívá dodávky energií jako zbraň vůči nám a našim obyvatelům,“ sdělila.

Green Deal, neboli Zelenou dohodu pro Evropu, dříve přijala Evropská komise. Soubor návrhů má uzpůsobit politiky členských zemí v klimatických otázkách, energetice, dopravě a zdanění tak, aby se mohly do roku 2030 podílet na snižování emisí skleníkových plynů alespoň o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.

Visegrád prokázal svou roli

Zeman také ocenil, že všechny země V4 po ruské invazi na Ukrajinu poskytly pomoc ukrajinským uprchlíkům. Spolupráce v rámci Visegrádské skupiny je podle něj přinejmenším stejně užitečná jako jiné podobné formáty, například v rámci zemí Beneluxu.

„Visegrád prokázal svou roli, když zabránil pokusům o rozdělování ilegálních migrantů formou kvót mezi jednotlivé evropské země,“ řekl prezident. Vyslovil se také pro rozšíření skupiny V4 o Slovinsko, které podle něj do visegrádské spolupráce patří.

Prezidenti V4 se sešli na společném jednání poprvé od únorové vojenské invaze Ruska na Ukrajinu. Čaputová poukázala na nejednotný postoj zemí V4 ohledně vojenské pomoci Ukrajině. Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Zeman za maďarskou pomoc Ukrajině označil to, že se Budapešť podílí na odminování ukrajinského území.

Čaputová vyjádřila vděk Česku

Právě konflikt na Ukrajině představoval další téma, které prezidenti V4 řešili. „Všichni si přejeme mír. Takovýto mír musí být spravedlivý. K tomu, aby nastal mír, stačí, aby ruští vojáci odešli z Ukrajiny a aby Rusko respektovalo hranice,“ zdůraznila Čaputová. Dodala, že protiruské sankce mají nepochybně větší dopad na Rusko než na evropské země.

Čaputová také vyjádřila vděk České republice a Polsku za to, že obě země dříve převzaly ochranu vzdušného prostoru Slovenska, Česku navíc také za jeho velení v mnohonárodní jednotce NATO, jež vznikla na Slovensku v reakci na ruský útok na Ukrajinu.

Zeman pak zopakoval svá dřívější vyjádření ohledně rizika jaderného konfliktu, o kterém hovořil již minulý týden před účastníky zasedání Evropského politického společenství (EPC) v Praze.

Prezidenti ocenili Zemana

Prezidenti Slovenska, Polska a Maďarska využili tiskovou konferenci po summitu také k tomu, aby ocenili Zemana, kterému příští rok končí druhé funkční období. Polský prezident Andrzej Duda označil českou hlavu státu za vtipného politika. Podle maďarské prezidentky Katalin Novákové bude Zeman na jejich schůzkách chybět.

Nováková, která nastoupila do prezidentského úřadu letos v květnu, měla na společném jednání prezidentů V4 premiéru. Sám Zeman vyjádřil potěšení, že jednání s kolegy mohl absolvovat právě na Slovensku.

Tagy: