Romské organizace pomohou uprchlíkům z Ukrajiny. Hledá se pro ně ubytování

V centrech pro ukrajinské uprchlíky budou pomáhat romské organizace. Domluvil se na tom s nimi ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Běženci z romské menšiny většinou chtějí zůstat ve skupinách po několika desítkách.

Na Hlavním nádraží v Praze pomáhají hasiči, magistrát, neziskovky a další dobrovolníci.

Ukrajinských Romů je v Česku okolo 1 500. Přibližně dvě třetiny z nich tvoří děti. Jejich ubytování v pondělí ministr Rakušan řešil se zástupci romských organizací, kteří jim mají pomoci. „Budou informováni někým, komu budou rozumět, kdo v nich vyvolá nějakou míru důvěry. Situace na místě by se měla uklidnit,“ řekl Rakušan.

Ubytování v kasárnách

Vytipovaných je pro ně přes dvacet státních nemovitostí. Mezi nimi i bývalá kasárna v pražském Karlíně. Vešlo by se sem 200 lidí. Jak ale redakci CNN Prima NEWS řekli zástupci romských neziskovek, bylo by lepší, aby se ubytovávaly jen skupiny po sto lidech. Tak to radí i ministerstvu vnitra.

Do týdne by mělo být jasno, kam ukrajinské Romy ubytovat. Záleží ale také na hejtmanech a starostech obcí. „Chceme mít s nimi shodu – pokud možno co nejdříve a zítra (úterý). A během týdne chceme objekty, které jsou mnohdy nevyužívány, dostat do takového stavu, abychom tam skupiny mohli poslat,“ vysvětlil Rakušan.

„V několika obcích se to skoro jistě stane hlavním volebním tématem. Může to ovlivňovat ochotu jednotlivých starostů, protože se budou obávat ztráty hlasů,“ upozornil sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík.

Začlenění do společnosti

„Otevřete své srdce a běžte do toho otevřeně. Nebude to jednoduché, ale je to součástí řešení,“ apeloval výkonný ředitel sdružení Romodrom Nikola Taragoš.

Podle Rakušana nejsou ubytovny hlavním cílem. Romské organizace se domnívají, že více než polovina lidí v Česku zůstane. Chtějí proto řešit přípravu romských dětí na školní docházku. Cestu vidí třeba v letních táborech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.