Advokát Sokol varuje před úniky informací v kauze Feri a vyzývá média ke zdrženlivosti

V kauze bývalého poslance Dominika Feriho (TOP 09) dochází k úniku informací, to by však mohlo poškodit i dívky, které trestní oznámení podaly, shodli se v pořadu 360° právník Tomáš Sokol a komentátor Martin Schmarcz. Důležitý bude podle nich až rozsudek. Už nyní prý však lze říci, že TOP 09 tento případ ustála.

„Jsem velice ostražitý ke zveřejňování nějakých informací. Může to poškodit i ty dívky a mělo by se postupovat opatrně. U prvního textu se se soukromím šetřilo, další byly na hraně. Média by se teď toho neměla zúčastňovat a počkat si na rozsudek,“ hodnotil Schmarcz.

Podle advokáta Sokola v kauze dochází k únikům informací. „Média by se měla chovat maximálně zdrženlivě. Ten člověk bude mít znamení, on s tím bude žít,“ poznamenal k Ferimu Sokol. Faktem je, že celá kauza vyšla napovrch díky článkům v médiích.

Může dostat podmínku

Na podezření kolem Feriho upozornily deník Alarm a Deník N, redakcím se svěřily přímo údajné oběti. Tvrdily například, že s nimi měl Feri sex i přes jejich nesouhlas, že se z nich snažil vylákat intimní fotografie nebo je veřejně dehonestoval.

„Bylo by lepší, kdyby si postižené slečny stěžovaly rovnou na policii, ne mediím. Novináři mohli sehrát pozitivní roli, ale je to stejné jako s korupcí. Ta má být také řešena přes policii,“ podotkl dále Schmarcz.

Podle právníka Sokola navíc celá kauza může skončit podmíněným trestem. „Musí se přihlížet k povaze skutku, osobě obžalovaného, jak se k věci staví, zda se doznává a lituje, či popírá a nelituje. O trestu se ale uvažuje až poté, co je člověk vinen. Kritérií je relativně dost,“ nastínil.

Podle Sokola Feriho dřívější politická kariéra nebude hrát v případu významnou roli, protože bezprostředně po publikaci článků rezignoval na všechny funkce. „Podobné činy jiných neznámých lidí jsou však pro veřejnost neviditelné. I kdyby se Feri něčeho měl dopustit, nevím, jak by se to mělo spojovat s jeho politickou kariérou,“ dodal.

Kauza vyšla na povrch loni v květnu, Feri se krátce nato vzdal postu poslance. Už tehdy se spekulovalo, že případ poškodí TOP 09 před podzimními sněmovními volbami. Nakonec však koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) získala největší podporu voličů. „TOP 09 i Feri zareagovali rychle, hlavně to táhli i ODS a lidovci, takže ty politické škody nebyly tak velké,“ dodal komentátor Schmarcz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.