V Podolí se sešly rodiny, jejichž děti prodělaly náročné operace už v děloze

Rodina Nyklova

Desítky těhotných žen v Česku každý rok od lékařů slyší diagnózu tzv. transfúzního syndromu. Ten se týká jednovaječných dvojčat, která bez pomoci lékařů mají velmi malou šanci na přežití. Lékaři proto operují děti ještě v těle matky. Díky zákrokům se děti mohou narodit v plánovaném termínu a přirozenou cestou. Každý rok se proto koná takzvané Setkání zázraků, tedy rodičů, dětí i lékařů. Jedno takové se v pražském Podolí konalo i v pátek.

Lucie a Matěj Nyklovi jezdí z Ostravy do Podolí poděkovat doktorům každý rok od narození dcery Rozárky. Že se jim narodila považují za zázrak. Rozárka původně byla z dvojčat.„Vzpomínat na to úplně nemůžu, protože bych se tady rozbrečela. Každopádně bych chtěla aspoň takto poděkovat doktorům, děkuji vám za záchranu aspoň jedné dcery,“ vzkázala Lucie Nyklová. „Jedním slovem zázrak, protože jak mi to pak manželka popisovala, neměli bychom ani jedno dítě bez nich,“ doplnil ji manžel.

V Česku se narodí přibližně dva tisíce dvojčat ročně, z toho pětina jednovaječných. A právě u nich se může projevit tzv. transfúzní syndrom. „Může docházet k tomu, že jeden plod předává krev a tekutiny tomu druhému a jeden má všeho málo a druhý toho má moc, obě ta děťátka jsou ohrožena na životě a je třeba zasáhnout,“ řekla CNN Prima NEWS lékařka z Centra fetální medicíny Petra Hanulíková.

Operace v děloze

Lékaři z Fetálního centra v pražském Podolí umí dětem nitroděložními operacemi zachránit život. Operaci dětí v děloze potřebuje ročně asi čtyřicet až šedesát těhotných. „Přes kůži se dostaneme do dělohy, potom už jen zrakovou kontrolou najdeme spojky a ty spojky se laserem přeruší,“ popsala zákrok Hanulíková a dodala, že od roku 2012 zatím provedli 187 takovýchto zákroků.

„Bylo víc variant, ale to procento bylo tak mizivé, že jsme víceméně bojovali o život aspoň té jedné holčičky, a jsme moc rádi, že bude mít plnohodnotný život, že nebude postižená,“ vyprávěla Lucie Nyklová.

„Je to krásný pocit. Je velmi dojemné, když vidíte ty děti, které jste operovali a viděli v té děloze, a ta operace měla smysl a nejkrásnější je, když ty děti k vám přiběhnou,“ řekla dále Hanulíková.

Lékařům v Centru fetální medicíny se daří i to, že většina dětí po nitroděložní operaci zůstává zcela bez následků. „Děti dlouhodobě sledujeme. V případě, že psychomotorický vývoj těchto dětí neběží tak ideálně, jak bychom si představovali, můžeme zasáhnout a zlepšit život takovýchto dětí a rodin,“ dodala lékařka Zuzana Staníčková z Vývojové ambulance.

Tagy: