Chceme, aby se Česká republika zapojila do příprav řádného mezinárodního trestního tribunálu pro válečné zločiny ruských vojsk na území Ukrajiny, řekl v úterý na tiskové konferenci ve Sněmovně šéf klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Poslanci pak jednomyslně odhlasovali usnesení, kterým podporují vládu, aby tvrdě zasáhla proti ruské agresi a na mezinárodních jednáních prosazovala co nejsilnější sankce.
„Události uplynulých dní nesmí zapadnout, takže vyzýváme vládu a dáváme jí jasnou podporu, aby se Česko zapojilo do příprav pro ustavení řádného mezinárodního trestního tribunálu pro válečné zločiny na území Ukrajiny. Není možné je přejít mávnutím ruky a ti, kteří je spáchali, musí čelit trestně právní odpovědnosti tak, jako tomu bylo na území bývalé Jugoslávie a kdekoliv jinde,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Výborný.
Válka na Ukrajině
„Všichni odpovědní za tyto zločiny musí být potrestáni a musí platit reparace. Sněmovna podporuje vládu a ministerstvo zahraničí a vyzývá k intenzivní podpoře Ukrajiny a zapojení se do příprav tribunálu pro odsouzení všech pachatelů,“ dodal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který spolu s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) usnesení připravil.
Cílem usnesení, které podpořilo všech 153 poslanců, podle Bartoška je, aby vláda měla od Sněmovny jasný mandát přijmout „důrazné kroky vůči agresivní válce ze strany Ruska“. „Jde o nevídanou brutalitu ruských vojsk, která se podobá genocidě ve Srebrenici nebo postupu jednotek SS za druhé světové války. Zaujímáme tak jasnou pozici našeho státu. Činy ruské armády nelze smazat omluvou nebo nějakou politickou dohodou,“ zdůraznil.
Odpojme všechny ruské banky od SWIFT
Usnesení například apeluje na to, aby vláda prosazovala na mezinárodních jednáních co nejtvrdší sankce vůči Rusku. „Musí následovat odpojení všech bank od systému SWIFT, tvrdý boj proti ruské propagandě a blokování všech dezinformačních kanálů Ruska,“ zdůraznil místopředseda dolní komory.
Poslanci dále chtějí, aby Česko podporovalo všechny Rusy a Bělorusy, kteří uprchli ze svých zemí a postavili se proti ruské agresi. „Také vyzýváme k tomu, abychom se snažili o nezávislost na ruské federaci tak, aby zisk z ropy a ostatních surovin nemohl být využit k financování ruské agrese. Zároveň chceme zamezení aktivit ruských tajných služeb v Česku a v EU,“ uvedl Bartošek. Zákonodárci také podpořili koordinaci postupu Česka se státy Evropské unie a NATO.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) následně sdělila, že Česko bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, bude jí dodávat zbraně a munici a nepřestane poskytovat humanitární pomoc uprchlíkům. Podle neoficiálních informací Česko poslalo Ukrajině tanky T-72 a bojová vozidla.
Poslanci svým usnesením reagovali na zprávy o vyvraždění stovek civilistů v Buči. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba o víkendu vyzval, aby případy zabitých civilistů v ukrajinských městech osvobozených po ruské okupaci, které označil za válečné zločiny, vyšetřil Mezinárodní trestní soud (ICC).