Vážné selhání v sídle premiéra. Britská vláda zveřejnila zprávu z vyšetřování večírků

Některá setkání v sídle a úřadu britského premiéra Borise Johnsona v Downing Street během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat. Vyplývá to ze zprávy z interního vyšetřování úřednice Sue Grayové, kterou zveřejnila britská vláda. Ministerský předseda se za své jednání i za způsob, jakým reagoval na zprávy o večírcích ve svém sídle, omluvil. Další vyšetřování je podle něj na policii.

„Na pozadí pandemie, kdy vláda žádala občany, aby přijali dalekosáhlá omezení svého života, je některé chování kolem těchto shromáždění těžko ospravedlnitelné,“ uvádí zpráva. „Přinejmenším některá z těchto shromáždění představují vážné selhání při dodržování nejen vysokých standardů, které se očekávaly od lidí pracujících v centru vládního dění, ale také standardů, které se v té době očekávaly od všech obyvatel Británie,“ píše Grayová.

Ve zprávě, která má 12 stran, se také uvádí, že některé akce v Downing Street neměly být povolené, zatímco jiné „neměly mít takový vývoj“. Grayová dospěla k závěru, že zahrada v sídle v Downing Street „byla využívaná ke shromážděním bez jasného povolení nebo dohledu, což nebylo vhodné“. Upozorňuje rovněž, že nadměrná konzumace alkoholu na pracovišti není vhodná v žádném okamžiku.

V dokumentu se také uvádí, že někteří zaměstnanci chtěli vznést pochybnosti nad večírky, které se v rezidenci konaly, ale nemohli tak učinit.

Johnson se omluvil, poslanci na něj bučeli

Britský premiér Boris Johnson se za své jednání i za způsob, jakým reagoval na zprávy o večírcích ve svém, omluvil. Poděkoval zároveň Sue Grayové za její zprávu a za práci, kterou odvedla. Další prošetření okolností setkání v Downing Street je podle něj na policii. Johnson s projevem v reakci na vyšetřování vystoupil před poslanci. Ti na jeho řeč reagovali bučením a nesouhlasnými výkřiky.

Po premiérově projevu následovaly reakce poslanců. Kritiku sklidil Johnson mimo jiné od své předchůdkyně, bývalé konzervativní premiérky Theresy Mayové. „Lidé mohou očekávat, že jejich premiér četl protikoronavirová pravidla, porozuměl jim a respektuje je. Buď jste je nečetl, nebo jim nerozumíte, nebo jste se rozhodl, že pro vás tato pravidla neplatí,“ prohlásila.

Johnson, který kvůli večírkům čelí nejvážnějšímu ohrožení svého premiérského postu, zatím ustál sílící výzvy k rezignaci. Média dosud informovala o celkem 16 setkáních většího počtu lidí, policie prošetřuje 12 z nich, uvádí BBC.

Spáchal Johnson trestný čin?

Londýnská metropolitní policie už v pátek oznámila, že zahájila vyšetřování některých událostí, aby posoudila, zda nebyl spáchán trestný čin. Požádala, aby se v pondělí zveřejněná zpráva z interního vyšetřování zmiňovala „jen minimálně“ o událostech, které prošetřuje.

Grayová uvádí, že ji žádost policie velmi limitovala v tom, co může ve zprávě sdělit. „Bohužel to nutně znamená, že jsem velmi omezena v tom, co mohu o těchto událostech říci. V současné době není možné poskytnout smysluplnou zprávu, která by obsahovala a analyzovala rozsáhlé faktické informace, které se mi podařilo shromáždit,“ píše úřednice.

„Jak jsem však poznamenala, řada těchto shromáždění neměla být povolená a neměla se vyvíjet tak, jak se vyvíjela. Z těchto událostí je třeba vyvodit významné poučení, kterým se musí okamžitě zabývat celá vláda. Není třeba čekat na ukončení policejního vyšetřování,“ uvádí v závěru Grayová.

Tagy: