reklama

Nejhorší situace je na Zlínsku. Hygiena nestíhá, s trasováním pomáhají vysokoškoláci

Zlínský kraj je v současnosti koronavirem nejvíce zasaženým českým regionem. Podle údajů ministerstva zdravotnictví tam je v současnosti 9614 případů nemoci COVID-19, za středu přibylo 622 nově pozitivních. Počty nakažených tam v posledních dnech opět stoupají a hygienici se dostávají pod velký tlak. Na pomoc s trasováním jim proto přišli i vysokoškolští studenti z Univerzity Tomáše Bati.

reklama

Jednou z dobrovolnic, která se do trasování zapojila, je i studentka Tereza Vybíralová. Denně vyřídí okolo dvaceti hovorů. „Rozhodla jsem se v call centru pomáhat, protože mám teď víc času, co se týče studia. Tak jsem si řekla, že ho využiji nějak lépe a třeba i někomu pomůžu,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

Pomáhá přes 160 dobrovolníků

Call centrum v knihovně zlínské univerzity funguje denně od devíti do sedmnácti hodin. Studenti tam pomáhají i o víkendech nebo svátcích. „Mohou si volit směny od devíti do jedné, od jedné do pěti, nebo celodenní. Na začátku jsme měli zhruba 60 zájemců, teď evidujeme zhruba 160 studentů. Zájem je obrovský,“ uvádí koordinátorka call centra Markéta Sovišová.

„Studenti nastoupili jako dobrovolníci, nicméně jsme se rozhodli je odměnit mimořádným stipendiem. Některým studentům se hodiny započítávají do povinné školní praxe,“ vysvětluje Petra Svěráková, mluvčí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Práce je spíš psychicky náročná. Když jsem tu celou směnu nebo o víkendu po sedmi hodinách, člověk je psychicky hodně unavený,“ popisuje student a dobrovolník Matěj Klečka.

Podle Sovišové se způsob trasování postupně vyvíjel. „Nejdříve jsme dělali takzvané trojkové hovory, což jsou následné kontakty, někdo, kdo byl v kontaktu s covid pozitivní osobou. Teď primárně voláme jedničkové, přímo nakažené osoby,“ vysvětluje.

„Voláme s lidmi, kteří jsou hodně nemocní, starší lidé. Jsem ale překvapený, že většinou reagují v pohodě a jsou milí,“ říká student a dobrovolník Ondřej Vaněk.

Provoz call centra na zlínské univerzitě bude trvat do té doby, dokud bude mít o pomoc krajská hygiena zájem. Další call centrum vzniklo i na technologické fakultě a na Fakultě logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti.

Pomoc vysokoškoláků ocenila i ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková, a to nejen těch, kteří trasují. „Naše nemocnice je běžně zvyklá na čtyři, pět ventilovaných pacientů, teď jich máme patnáct. Máme ale výhodu, že tady byla obrovská vlna dobrovolníků, studentů, mediků, takže jsme zatím naštěstí nemuseli žádné covidové oddělení omezit, abychom nebyli schopni pacienty přijímat. Probíhá také poměrně důsledné trasování,“ sdělila Prousková. Na celý rozhovor se můžete podívat níže.

Tagy:
studenti trasování koronavirus COVID-19 pomoc vysokoškoláci

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama