reklama
CNN Prima News veřejný dluh

veřejný dluh

Výpis příspěvků ke štítku „veřejný dluh“

Česko není z historicky nejhorší ekonomické krize venku. Češi jsou přesto nejspokojenější

10. srpna 2021 05:37

Česká ekonomika se zotavuje z historicky nejhoršího propadu způsobeného pandemií nemoci COVID-19. HDP sice v posledním čtvrtletí rekordně rostl, pro ekonomy jsou však čísla zklamáním, protože očekávali ještě výraznější růst. Češi jsou však paradoxně i po déle než rok a půl trvající krizi se svou ekonomickou situací velmi spokojení. Zřejmě i díky enormně rostoucímu státnímu dluhu, kterým vláda ekonomiku sanovala.

Párty skončila, zdroje nejsou. Vynechte předvolební dárečky, vyzval Maláčovou ekonom Hampl

23. května 2021 11:43

Je potřeba se bavit o velikosti státu a nezvyšovat nerovnováhu veřejných financí dalšími výdaji, tvrdí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ varoval Hampl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Maláčová o dluhu: Česko si podkoplo nohy. Za obrovský problém může Babiš s ODS

23. května 2021 11:12

Česku chybí ve státním rozpočtu asi 200 miliard korun ročně. Úkolem vlády je najít způsob, jak veřejné finance dostat zpět do rovnováhy. „Je třeba posílit příjmovou stránku,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla je ale třeba omezit velikost státu.

Hrozí Česku zhoršení ratingu? Vláda nesmí s nápravou rozpočtu otálet, varují experti

4. května 2021 06:40

Hospodaření státu skončilo ke konci dubna dalším smutným rekordem. Schodek 192 miliard korun je dokonce horší výsledek než za celý rok 2009, kdy Česko čelilo následkům globální finanční a hospodářské krize. Ratingová agentura Moody's konstatovala, že česká vláda dosud nepřijala žádné smysluplné plány na nápravu veřejných financí.

Pikora: Planeta je předlužená. Politici vše řeší tiskem peněz, jednou narazíme

17. prosince 2020 11:59

Ačkoliv je 320miliardový schodek českého rozpočtu na příští rok šílenou cifrou, na evropské poměry to až tak hrozné není. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Vladimír Pikora. Veřejné finance jsou podle něj v současnosti ve velmi špatném stavu v celém vyspělém světě. „Politici řeší všechno tiskem peněz a jednoho dne to někde bude muset narazit,“ prohlásil Pikora.

Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu

5. října 2020 11:03

Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.

Veřejný dluh v Evropské unii před nástupem koronakrize mírně klesl, hlásí Eurostat

23. července 2020 15:01

Celková výše veřejného dluhu Evropské unie dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 79,5 procenta v poměru ke hrubému domácímu produktu. To je meziročně o půl procentního bodu níže, přestože absolutní velikost zadlužení vzrostla o 186 miliard eur. Státy Evropské unie tak ještě těžily ze solidního ekonomického růstu těsně předtím, než udeřila pandemie koronaviru.

reklama