Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
veřejný dluh
Výpis příspěvků ke štítku „veřejný dluh“
KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?
Je to rok od chvil, kdy jsem v ulicích Miami sledoval bouřlivé oslavy příznivců Joea Bidena – a často spíše „jen“ odpůrců Donalda Trumpa – jak se radují z volebního vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách. V jejich tvářích se tehdy zračilo mnohé, převládala ale naděje. Dobro zvítězilo nad zlem, lepší zítřky přicházejí. V dalších měsících ale tahle radost slábla, až u mnohých zcela vyprchala. Stane se něco podobného i příznivcům v tuzemských volbách vítězných koalic – a často spíše „jen“ odpůrcům Andreje Babiše?
Česko není z historicky nejhorší ekonomické krize venku. Češi jsou přesto nejspokojenější
Česká ekonomika se zotavuje z historicky nejhoršího propadu způsobeného pandemií nemoci COVID-19. HDP sice v posledním čtvrtletí rekordně rostl, pro ekonomy jsou však čísla zklamáním, protože očekávali ještě výraznější růst. Češi jsou však paradoxně i po déle než rok a půl trvající krizi se svou ekonomickou situací velmi spokojení. Zřejmě i díky enormně rostoucímu státnímu dluhu, kterým vláda ekonomiku sanovala.
Párty skončila, zdroje nejsou. Vynechte předvolební dárečky, vyzval Maláčovou ekonom Hampl
Je potřeba se bavit o velikosti státu a nezvyšovat nerovnováhu veřejných financí dalšími výdaji, tvrdí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ varoval Hampl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Maláčová o dluhu: Česko si podkoplo nohy. Za obrovský problém může Babiš s ODS
Česku chybí ve státním rozpočtu asi 200 miliard korun ročně. Úkolem vlády je najít způsob, jak veřejné finance dostat zpět do rovnováhy. „Je třeba posílit příjmovou stránku,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla je ale třeba omezit velikost státu.
Nejzadluženější zemí je Japonsko. Česká republika do čtyř let narazí na dluhovou brzdu
Celkem 32 zemí světa aktuálně vykazuje veřejný dluh převyšující jejich hrubý domácí produkt. Suverénně nejzadluženější zemí světa je Japonsko, jehož veřejné instituce mají závazky ve výši 257 procent HDP. V první desítce najdeme hned dvě evropské země, a to Řecko a Itálii.
Hrozí Česku zhoršení ratingu? Vláda nesmí s nápravou rozpočtu otálet, varují experti
Hospodaření státu skončilo ke konci dubna dalším smutným rekordem. Schodek 192 miliard korun je dokonce horší výsledek než za celý rok 2009, kdy Česko čelilo následkům globální finanční a hospodářské krize. Ratingová agentura Moody's konstatovala, že česká vláda dosud nepřijala žádné smysluplné plány na nápravu veřejných financí.
Veřejný dluh loni rekordně vzrostl. Na každého Čecha připadá přes 200 tisíc korun
Zadlužení vlády, samospráv a dalších veřejných institucí dosáhlo ke konci loňského roku dvou bilionů a 153 miliard korun. Během jediného roku se suma veřejného dluhu zvýšila o 413 miliard. Každý Čech, Moravan a Slezan tak v průměru dlužil bezmála 202 tisíc korun. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu.
České veřejné finance se vymykají kontrole. Hrozí dluhová spirála, varují experti
Veřejný dluh České republiky se v loňském roce v poměru k hrubému domácímu produktu zvýšil bezmála o osm procentních bodů, a dosáhl tak 38,1 procenta HDP. Ekonomové varují, že bez razantního zlepšení hospodaření státu se české veřejné zadlužení může už napřesrok přiblížit hranici 50 procent.
Sledujte ZÁZNAM Nového dne s Alenou Schillerovou: Budou se kvůli koronaviru zvyšovat daně?
Konec pandemie je stále v nedohlednu. Jak to finančně zvládá stát? Budou se kvůli dopadům epidemie zvyšovat daně? Zeptáme se ministryně financí Aleny Schillerové.
Češi včetně nemluvňat dluží v průměru 203 tisíc. Hrozí horší rating, varuje ekonom
Dluh tuzemských vládních institucí, neboli veřejný dluh, dosáhl ve třetím čtvrtletí 2,17 bilionu korun. Přesáhl tak hranici 38 procent hrubého domácího produktu a v průměru na osobu dosahuje bezmála 203 tisíc korun. V porovnání s předchozím rokem se veřejné zadlužení zvýšilo o více než 386 miliard korun.
Pikora: Planeta je předlužená. Politici vše řeší tiskem peněz, jednou narazíme
Ačkoliv je 320miliardový schodek českého rozpočtu na příští rok šílenou cifrou, na evropské poměry to až tak hrozné není. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Vladimír Pikora. Veřejné finance jsou podle něj v současnosti ve velmi špatném stavu v celém vyspělém světě. „Politici řeší všechno tiskem peněz a jednoho dne to někde bude muset narazit,“ prohlásil Pikora.
Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu
Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.