
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
veřejný dluh
Výpis příspěvků ke štítku „veřejný dluh“

Češi včetně nemluvňat dluží v průměru 203 tisíc. Hrozí horší rating, varuje ekonom
Dluh tuzemských vládních institucí, neboli veřejný dluh, dosáhl ve třetím čtvrtletí 2,17 bilionu korun. Přesáhl tak hranici 38 procent hrubého domácího produktu a v průměru na osobu dosahuje bezmála 203 tisíc korun. V porovnání s předchozím rokem se veřejné zadlužení zvýšilo o více než 386 miliard korun.

Pikora: Planeta je předlužená. Politici vše řeší tiskem peněz, jednou narazíme
Ačkoliv je 320miliardový schodek českého rozpočtu na příští rok šílenou cifrou, na evropské poměry to až tak hrozné není. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Vladimír Pikora. Veřejné finance jsou podle něj v současnosti ve velmi špatném stavu v celém vyspělém světě. „Politici řeší všechno tiskem peněz a jednoho dne to někde bude muset narazit,“ prohlásil Pikora.

Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu
Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.

Veřejný dluh v Evropské unii před nástupem koronakrize mírně klesl, hlásí Eurostat
Celková výše veřejného dluhu Evropské unie dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 79,5 procenta v poměru ke hrubému domácímu produktu. To je meziročně o půl procentního bodu níže, přestože absolutní velikost zadlužení vzrostla o 186 miliard eur. Státy Evropské unie tak ještě těžily ze solidního ekonomického růstu těsně předtím, než udeřila pandemie koronaviru.

Rekordní počet zemí si pohoršil v hodnocení státních ratingů. Česka se to netýká
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů koronavirové krize na veřejné finance zhoršila rekordních 33 státních ratingů. Zeslabené hodnocení úvěrové spolehlivosti států navíc patrně ještě není u konce. Rating České republiky nicméně potvrdila na stupni AA– se stabilním výhledem.

Spojené státy nejvíce dluží Japonsku, Číně a Velké Británii
Veřejný dluh USA už převýšil hranici 26 bilionů dolarů a v poměru k HDP se dostal nad 120 procent. Většinu peněz si ale americké vládní instituce půjčily od domácích věřitelů. V rukou těch zahraničních je necelá třetina amerického dluhu. Přes bilion dolarů USA shodně dluží Japonsku a Číně.

Jak vlády pomáhají podnikatelům. Německo dá až polovinu svého HDP
Čeští ekonomové kritizují vládu za to, že její pomoc tuzemským podnikatelům a firmám vázne. Zatím tak zdaleka zaostává za svými sliby, což může prohloubit ekonomický propad a zpomalit hospodářskou obnovu. Kabinet Andreje Babiše by se přitom mohl inspirovat u našich západních sousedů v Německu.

Český veřejný dluh se může lehce zvrhnout, varuje ekonomka Zamrazilová
Zahraniční věřitelé drží asi čtyřicet procent českého veřejného dluhu. Maximální bezpečná hranice je přitom o čtvrtinu nižší. Důchodová reforma je kvůli koronavirové krizi u ledu, ale mělo by se na ní začít opět rychle pracovat. „Čas na její přípravu se krátí, nějaký jsme ztratili už v minulosti, protože vlády netvořily rezervy a jelo se na doraz,“ říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Bude mít Česko problém půjčovat si? A co si někdejší členka vedení České národní banky myslí o rozvolnění pravidel rozpočtové zodpovědnosti?

Souboj ekonomických titánů: Vítězové a poražení pandemie koronaviru
Relevantní světové instituce se předhánějí v odhadech o kolik procent letos klesne hospodářský výkon Spojených států, Evropské unie nebo Japonska. Slýcháme o nastupující ekonomické krizi, nejhorší od 30. let minulého století, nebo o vzrůstajícím zadlužení nejvýznamnějších globálních ekonomik. Je možné, že z koronavirové krize někdo vyjde silnější? A kdo to bude?

Zadlužené země: Spojené státy na tom budou hůře než Itálie, Česko to zvládne
Většina ekonomicky rozvinutých zemí počítá pro letošní rok s rekordními schodky svých státních rozpočtů. Jejich veřejný dluh se podle odhadů Mezinárodního měnového fondu zvýší až o pětinu. Zkušenosti z poslední globální hospodářské krize ale ukazují, že fiskální konsolidaci lze během několika let úspěšné zvládnout.