Guvernér Minnesoty Tim Walz, kterého si za svého možného viceprezidenta vybrala demokratka Kamala Harrisová, má podle CNN dlouholeté vztahy s Čínou. Zemi pravidelně navštěvoval a dokonce tam učil. Peking se přesto na jeho kandidaturu dívá se silnou nelibostí.
Vrcholná politika tvoří jen část života současného minnesotského guvernéra Tima Walze. Přes dvě dekády strávil Walz v armádě a řadu let se věnoval také pedagogice. A právě kariéra učitele teď zpětně ovlivňuje jeho politický život. Walz totiž v minulosti v Číně vyučoval, což mu nyní podle CNN vyneslo kritiku na mnoha frontách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Voják za polárním kruhem, učitel a zemědělec. Kdo je Tim Walz, viceprezident Harrisové?
Walz odjel do Číny učit historii v bouřlivém roce 1989, kdy Čínu zasáhly masivní protesty, které vyvrcholily masakrem na náměstí Nebeského klidu. I po návratu do USA ale Čína protkávala jeho kariérní i osobní život. Vozil tam totiž své studenty na výměnné pobyty.
CNN: Komunistka „Kamabla“ a zbabělec Walz. Trump rozpoutal tvrdou kampaň proti Harrisové
Republikánský volební tým vstoupil podle CNN do horké fáze kampaně a začíná na své soky z demokratického tábora útočit čím dál ostřeji. Exprezident Donald Trump úmyslně komolí jméno Kamaly Harrisové a nazývá ji komunistkou. Trumpův viceprezident J. D. Vance si zase došlápl na demokratického konkurenta Tima Walze.
V roce 1990 novinám v Nebrasce řekl, že čínská vláda se svými občany dlouhodobě špatně zachází. „Kdyby měli správné vedení, nic by je neomezovalo v tom, čeho by mohli dosáhnout. Jsou to tak milí, velkorysí a schopní lidé,“ řekl tehdy listu Star-Herald.
Právě určitý obdiv Walze k čínskému lidu je teď municí pro republikány, kterým nevoní, že možný budoucí viceprezident adresoval tolik vřelých slov na adresu ústřední konkurenční velmoci USA. Informovala o tom BBC.
Minulost vrhá dlouhé stíny
Demokrat Walz ovšem pozitivně vnímá jen čínský lid, nikoli čínskou vládu, kterou vytrvale kritizoval. A to se pro změnu zase nelíbí současné garnituře v Pekingu. Walz totiž v minulosti podporoval čínské i hongkongské aktivisty, a setkal se dokonce s dalajlámou.
Joch: Shapiro by byl lepší viceprezident než Walz. Harrisová dala na osobní pocit, míní Lepš
Výběr guvernéra Minnesoty Tima Walze za viceprezidenta nejspíše demokratické prezidentské kandidátce Kamale Harrisové nové voliče nepřinese, pronesl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Roman Joch. Zdůraznil, že užitečnější volbou by byl pro ni guvernér Pensylvánie Josh Shapiro. Podle amerikanisty Jakuba Lepše demokratka při určení své dvojky přihlédla k osobním sympatiím.
„Čím více Číně rozumí, tím více je mu čínského lidu líto a tím kritičtější je k vládcům, kteří mu velí,“ řekl pro CNN Šen Dingli, zahraničněpolitický analytik v Šanghaji.
„Má určité pochopení pro čínskou kulturu a v hloubi duše ji respektuje, ale rozhodně nepřijímá čínský politický systém. Peking má z takového cizince, který Číně rozumí, pravděpodobně větší strach a je mu nepříjemný,“ dodal Šen.
Utrpení čínského lidu se ostatně Walz rozhodl uctít i v osobním životě. Svou ženu Gwen si vzal 4. června na pětileté výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. S manželkou pak navštěvovali Čínu společně.
Když nyní existuje možnost, že se Walz stane druhým nejmocnějším politikem USA, Čína se na minulosti pedagoga začíná znovu zaměřovat. A podle CNN se už objevují spekulace, že to s Walzovou učitelskou kariérou v Číně bylo trochu jinak.
„Heh, 1989-1990, Američané vyučující v Číně v tomto období – to je něco, co stojí za pečlivé zamyšlení,“ uvádí jeden ze sledovaných komentářů na čínské sociální síti Weibo.
„Musí to být špión,“ přidal se další. Případná administrativa Harrisové by to tak od začátku směrem k Číně neměla jednoduché.
VIDEO: Potvrzeno. Do voleb půjde Harrisová, v hlasování o nominaci získala 99 % hlasů demokratů