Vládní představitelé dlouho tvrdili, že nezvýší daně, nebo že se případné navýšení odchodu do důchodů bude týkat čtyřicátníků a mladších osob. Tyto sliby však definitivně padly při čtvrtečním představení konsolidačního balíčku. Kabinet například zvyšuje daně firmám a lidé si připlatí i za nemovitosti. Podívejte se, které své sliby vláda porušila.
Zvyšování daní
Jedno z hlavních předvolebních hesel koalice Spolu, která tvoří jádro kabinetu, bylo: „Nebudeme zvyšovat daně“. V podobném duchu mluvili vládní představitelé včetně premiéra Fialy ještě loni na podzim.
Správná cesta není zvyšování daní, ale snižování státních výdajů! SPOLU chceme: 👉 Zavést „daňovou brzdu“. Výše daní...
Posted by Spolu21 on Monday, July 19, 2021
Stát ovšem nakonec zvyšuje například daň z příjmu právnických osob od roku 2025, která vzroste na 21 procent ze současných 19 procent. Zvyšuje se také daň z příjmu pro fyzické osoby, které pobírají trojnásobek průměrného platu.
ČTĚTE TAKÉ: Jaké daně porostou a co Čechům podraží? Vláda představila konsolidační balíček
Tím však vládní zvyšování daní neskončilo. Dvojnásobně se totiž zvýší také daň z nemovitosti. I v tomhle případě se jedná o porušení slibu. Nynější ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před volbami totiž říkal: „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta,“ sdělil v srpnu 2021 na Facebooku.
Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil...
Posted by Zbyněk Stanjura on Tuesday, August 3, 2021
Nesplněné sliby jsou samozřejmě vodou na mlýn opozice. „Kde jsou všechny vaše sliby, že nebudete zvyšovat daně? Nejmenším živnostníkům zvyšujete sociální odvody o 70 %, zvyšujete daně z příjmu zaměstnavatelům, vyšší daně budou platit majitelé nemovitostí, více na nemocenské odvedou zaměstnanci, o něco dražší budou některé léky, teplo, voda,“ uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS.
Fiala však změnu názoru hájil. „Přestože dojde u některých daní k jejich navýšení, tak jsme se soustředili na to, aby dopad daňových změn na občany a zaměstnance byl co nejnižší,“ uvedl ve čtvrtek při představení konsolidačního balíčku.
Později v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT připomněl, že před volbami jeho koalice Spolu primárně slibovala zastavit růst státního dluhu. „A to také dodržujeme. Celkové daňové zatížení nezvyšujeme,“ popisoval premiér.
Podobně hovořil v Partii Terezie Tománkové také šéf státní kasy Stanjura. „Máme nějaké daně, když je snížíme a pak jiné daně zvedneme, tak je to porušení slibu? Podle mě ne. My jsme pro letošní rok snížili daně v objemu o 30 miliard korun,“ vysvětloval ve vysílání CNN Prima NEWS. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) v Partii poznamenala, že její partaj před volbami rozhodně neslibovala, že by se daně snížily. „Už jsme cítili, že v letech 2019, 20 a 21 bylo zřejmé, že se veřejné finance dostávají do problémů,“ řekla Kovářová.
Důchody
Změny oproti původním slibům představuje také prezentovaná důchodová reforma. „Úsporná opatření vlády budou sociálně citlivá, zejména s ohledem na priority v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče a s cílem udržet stávající valorizační mechanismus důchodů,“ slibovala koalice v původním programovém prohlášení.
Nacher: Vláda nás staví před Sofiinu volbu. Rád bych viděl reformu z dílny ANO, rýpl si Bureš
Penzijní reformu by měla koalice přijímat v absolutní shodě s opozicí. V reakci na vládou zvolený postup představení konsolidačního balíčku to ve vysílání CNN Prima NEWS řekl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) následně vyčetl, že se zákonodárci z nevládních stran o materiálu vůbec nediskutovali. Opozici tím dle něj staví před Sofiinu volbu. Takovou kritiku však rozporoval poslanec Jan Bureš (ODS). Připomněl, že hnutí ANO mělo na představení vlastní reformy osm let a „neudělalo vůbec nic“.
Systém však vláda upravuje. Nejen, že omezila letošní červnovou mimořádnou valorizaci, ale schéma mění také do budoucna. Důchody se budou zvyšovat podle inflace a růstu reálných mezd. Po roce 2025 by se měly zvyšovat pomaleji než poslední čtyři roky tak, aby byla zajištěna finanční udržitelnost systému.
Jen pár měsíců staré sliby vláda porušila také v otázce posunutí věku odchodu do důchodu. „Pokud zvažujeme nějaké navýšení, tak to bude pro ty, kteří půjdou do důchodu nejdříve v roce 2040,“ říkal ještě v únoru Fiala. Mělo se to týkat tedy až dnešních čtyřicátníků a mladších.
To však zřejmě platit nebude. Posun by se totiž měl týkat již padesátníků. „Tato hranice se bude upravovat postupně podle toho, jak se bude prodlužovat průměrná doba dožití. Dnešním padesátníkům se nezvýší více než o několik měsíců, ani u čtyřicátníků nepřekročí hranici 67 let,“ vyplývá to materiálu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Že vláda porušila své sliby, se může podle expertů projevit na její podpoře. „Jestli premiér půl roku lže, tak je to silná káva. Slušňák Petr Fiala si to zřejmě osobně odskáče. Nemluvě o Stanjurovi, který říkal, že zvýšit daň z nemovitostí je nemravnost,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš.