Vláda pozastaví EET, schodek státního rozpočtu bude 200 miliard

Andrej Babiš, Jan Hamáček, Alena Schillerová

Vláda pozastaví EET, schodek státního rozpočtu bude 200 miliard

Systém elektronické evidence tržeb se dočasně zastaví. Vláda rozhodla o tom, že po dobu trvání nouzového stavu a další 3 měsíce potom nebudou muset obchodníci a podnikatelé evidovat tržby elektronicky. Pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru, dnes také ministři schválili kurzarbeit, tedy balík opatření, která mají firmám a živnostníkům aspoň trochu ulevit.

Živnostníci nebudou muset půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Bude jim odpuštěno i placení minimálních záloh na důchodové pojištění. Kurzarbeit pro firmy. Stát promine červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem. Pozastavení elektronické evidence tržeb se dotkne až 200 tisíc podnikatelů. Ti nebudou muset evidovat své tržby a stát to ani nebude nijak kontrolovat. „Všem se odloží evidence tržeb do tří měsíců po skončení nouzového stavu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Důležitým, ale podle ekonomů také nákladným opatřením je zavedení takzvaného kurzarbeitu. To znamená, že zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Současně se ale zaměstnavatelé zavážou, že nikoho nepropustí. „Naším zájmem je, abychom ty proplacené mzdy refundovali co nejdříve. A 1. dubna, to znamená na apríla, bude program vyhlášen, upřesňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Pokud zavedeme nějaký plošný kurzarbeit, tak si troufám odhadovat, že to bude minimálně 200 nebo 300 miliard korun pro nejbližší 3 měsíce,“ myslí si ekonom Jan Bureš.

Lepší podmínky než při krizi v roce 2008

Původní letošní schodek státního rozpočtu ve výši 40 miliard dostal vážné trhliny už před pár dny. Teď vláda schválila jeho zvýšení na 200 miliard. „Česká republika si to může dovolit, vychází z podmínek, které jsou mnohem lepší, než to bylo v roce 2008,“ říká k tomu Schillerová.

Podle opozice je logické, že se letošní schodek rozpočtu zvýší a peníze, které chce vláda napumpovat do ekonomiky, v podstatě schvalují. „To zadlužení, se kterým vláda počítá, by mělo být racionální, rozumné. Nemůžeme zadlužit generace nějakou nesmyslnou částkou, která by ani ve finále neměla efekt,“ myslí si Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS

A souhlasí i poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík: „Je jasné, že ta opatření pro záchranu ekonomiky jsou nutná, stejně tak je zjevné, že příjmy státu budou výrazně nižší, než bylo plánováno.“

Ekonomická opatření navržená vládou a také vyšší schodek státního rozpočtu by sněmovna měla projednat už v úterý, kvůli návrhu se sejde mimořádně.

Tagy: