reklama

Vláda pozastaví EET, schodek státního rozpočtu bude 200 miliard

Systém elektronické evidence tržeb se dočasně zastaví. Vláda rozhodla o tom, že po dobu trvání nouzového stavu a další 3 měsíce potom nebudou muset obchodníci a podnikatelé evidovat tržby elektronicky. Pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru, dnes také ministři schválili kurzarbeit, tedy balík opatření, která mají firmám a živnostníkům aspoň trochu ulevit.

reklama

Živnostníci nebudou muset půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Bude jim odpuštěno i placení minimálních záloh na důchodové pojištění. Kurzarbeit pro firmy. Stát promine červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem. Pozastavení elektronické evidence tržeb se dotkne až 200 tisíc podnikatelů. Ti nebudou muset evidovat své tržby a stát to ani nebude nijak kontrolovat. „Všem se odloží evidence tržeb do tří měsíců po skončení nouzového stavu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Důležitým, ale podle ekonomů také nákladným opatřením je zavedení takzvaného kurzarbeitu. To znamená, že zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Současně se ale zaměstnavatelé zavážou, že nikoho nepropustí. „Naším zájmem je, abychom ty proplacené mzdy refundovali co nejdříve. A 1. dubna, to znamená na apríla, bude program vyhlášen, upřesňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Pokud zavedeme nějaký plošný kurzarbeit, tak si troufám odhadovat, že to bude minimálně 200 nebo 300 miliard korun pro nejbližší 3 měsíce,“ myslí si ekonom Jan Bureš.

Lepší podmínky než při krizi v roce 2008

Původní letošní schodek státního rozpočtu ve výši 40 miliard dostal vážné trhliny už před pár dny. Teď vláda schválila jeho zvýšení na 200 miliard. „Česká republika si to může dovolit, vychází z podmínek, které jsou mnohem lepší, než to bylo v roce 2008,“ říká k tomu Schillerová.

Podle opozice je logické, že se letošní schodek rozpočtu zvýší a peníze, které chce vláda napumpovat do ekonomiky, v podstatě schvalují. „To zadlužení, se kterým vláda počítá, by mělo být racionální, rozumné. Nemůžeme zadlužit generace nějakou nesmyslnou částkou, která by ani ve finále neměla efekt,“ myslí si Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS

A souhlasí i poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík: „Je jasné, že ta opatření pro záchranu ekonomiky jsou nutná, stejně tak je zjevné, že příjmy státu budou výrazně nižší, než bylo plánováno.“

Ekonomická opatření navržená vládou a také vyšší schodek státního rozpočtu by sněmovna měla projednat už v úterý, kvůli návrhu se sejde mimořádně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak
360°

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak

Bylo správné pozastavit program Antivirus B? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslancem Alešem Juchelkou (ANO). Ten tvrdí, že vláda tímto jednáním kašle na podnikatele. Lidovecký předseda však oponoval s tím, že se program může znovu rozjet, kdykoliv to bude nutné, a pomoci podnikatelům i zpětně.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama