reklama

Všelichová: Turecká vězení jsou lepší než naše. Země je to ale horší, než svět tuší

Češi Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli v roce 2017 v Turecku odsouzeni za spolupráci s kurdskými milicemi k více než šesti letům vězení. Na konci letošního července byli ale předběžně propuštěni na probaci a vyhoštěni z Turecka. Jak trávila Markéta Všelichová tři roky za mřížemi? To osvětlila v pořadu Interview Petry Vintrové.

reklama

K předběžnému propuštění dvojice aktivistů podle Markéty Všelichové nepřispěla snaha českých politiků ani tajných služeb, nýbrž ho definoval turecký právní řád. Že opustí vězení na konci července letošního roku, věděla údajně od začátku. „Česká strana pro nás ovšem vypravila vládní speciál, za což jsem vděčná,“ pronesla pro CNN Prima NEWS.

V jedné cele dvacet lidí

V pořadu Interview Všelichová  také popsala podmínky ve věznici. „V jednom sektoru jsou drženi političtí vězni, mezi které jsem patřila já, a v druhé části věznice jsou drženi vrahové, zloději a ostatní. Což má výhodu, že jste zavřena s normálními lidmi, vždy jsme byli schopni se na všem domluvit,“ vyprávěla propuštěná Češka.

K tématu

Všelichová pobývala v cele, kterou tvořilo přízemí a patro. Zatímco v horní části vězni spali, dolní část sloužila jako společenská místnost. „Bylo nás tam v jedné cele asi 20. Dole byla společenská místnost, kde si můžete sednout, pustit televizi nebo jít na zahradu. Žije se tam v malém prostoru, takových cel je tam 100, 150,“ popsala.

Uvězněná Češka si na špatné podmínky ve vězení nikdy nestěžovala. Podle ní se mají odsouzení v Turecku dokonce lépe než v tuzemsku. „Zatímco v Česku je vězeňství okrajové téma, v Turecku je to téma velmi důležité. Skoro v každé rodině je někdo, kdo je ve vězení. Díky tomu se to řeší a ty podmínky se velmi zlepšily. Je tam sprcha, toaleta, jednou za den vám pustí teplou vodu,“ vyjmenovávala Všelichová. „Turecké vězení vypadá lépe, než české vězení. Můžete si tam leccos koupit, jídlo je tam dobré. Věznice jsou ale přeplněné, ta cela, v jaké jsem byla, měla být původně pro tři lidi. Problém tureckých věznic je ten, že tam jsou lidé zavíráni neoprávněně,“ dodala.

Dozorci jsou tvrdí, ale...

Podle Všelichové byli dozorci ve vězení sice přísní, ale vnímala to tak jen do chvíle, než je lépe poznala. „Já jsem pochopila, že dozorci jsou často ještě větší oběti než já. Tam nikdy nepoznáte, co si kdo myslí. Nevíte, kdo vás může udat za to, že máte protivládní názory. Na první pohled se mnoho dozorců chová tvrdě, protože musí vystupovat provládně a protikurdsky. Za delší dobu jsem ale poznala, že i oni si o tom systému myslí svoje a rádi by se z Turecka třeba dostali nebo v té zemi něco změnili. Jenže nevědí jak. Žijí tam v beznaději,“ řekla.

Lidé jsou v zemi Recepa Erdogana, která má ambice být součástí Evropské unie, podle Všelichové mnohdy zavíráni naprosto bez důvodu. „V Turecku je to ještě mnohem horší, než svět tuší. Za jeden trestný čin kolikrát zavřou i deset lidí – celou rodinu, nikoho nezajímají fakta, nikdo se nesnaží dopátrat toho, kdo nějaký čin provedl,“ uzavřela Všelichová.

K tématu

Tagy: Turecko rozhovor Interview vězení Markéta Všelichová Kurdové

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Lékový ústav zaznamenal v Česku už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček
Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Další články
reklama
reklama