reklama

Všelichová: Turecká vězení jsou lepší než naše. Země je to ale horší, než svět tuší

Češi Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli v roce 2017 v Turecku odsouzeni za spolupráci s kurdskými milicemi k více než šesti letům vězení. Na konci letošního července byli ale předběžně propuštěni na probaci a vyhoštěni z Turecka. Jak trávila Markéta Všelichová tři roky za mřížemi? To osvětlila v pořadu Interview Petry Vintrové.

reklama

K předběžnému propuštění dvojice aktivistů podle Markéty Všelichové nepřispěla snaha českých politiků ani tajných služeb, nýbrž ho definoval turecký právní řád. Že opustí vězení na konci července letošního roku, věděla údajně od začátku. „Česká strana pro nás ovšem vypravila vládní speciál, za což jsem vděčná,“ pronesla pro CNN Prima NEWS.

V jedné cele dvacet lidí

V pořadu Interview Všelichová  také popsala podmínky ve věznici. „V jednom sektoru jsou drženi političtí vězni, mezi které jsem patřila já, a v druhé části věznice jsou drženi vrahové, zloději a ostatní. Což má výhodu, že jste zavřena s normálními lidmi, vždy jsme byli schopni se na všem domluvit,“ vyprávěla propuštěná Češka.

K tématu

Všelichová pobývala v cele, kterou tvořilo přízemí a patro. Zatímco v horní části vězni spali, dolní část sloužila jako společenská místnost. „Bylo nás tam v jedné cele asi 20. Dole byla společenská místnost, kde si můžete sednout, pustit televizi nebo jít na zahradu. Žije se tam v malém prostoru, takových cel je tam 100, 150,“ popsala.

Uvězněná Češka si na špatné podmínky ve vězení nikdy nestěžovala. Podle ní se mají odsouzení v Turecku dokonce lépe než v tuzemsku. „Zatímco v Česku je vězeňství okrajové téma, v Turecku je to téma velmi důležité. Skoro v každé rodině je někdo, kdo je ve vězení. Díky tomu se to řeší a ty podmínky se velmi zlepšily. Je tam sprcha, toaleta, jednou za den vám pustí teplou vodu,“ vyjmenovávala Všelichová. „Turecké vězení vypadá lépe, než české vězení. Můžete si tam leccos koupit, jídlo je tam dobré. Věznice jsou ale přeplněné, ta cela, v jaké jsem byla, měla být původně pro tři lidi. Problém tureckých věznic je ten, že tam jsou lidé zavíráni neoprávněně,“ dodala.

Dozorci jsou tvrdí, ale...

Podle Všelichové byli dozorci ve vězení sice přísní, ale vnímala to tak jen do chvíle, než je lépe poznala. „Já jsem pochopila, že dozorci jsou často ještě větší oběti než já. Tam nikdy nepoznáte, co si kdo myslí. Nevíte, kdo vás může udat za to, že máte protivládní názory. Na první pohled se mnoho dozorců chová tvrdě, protože musí vystupovat provládně a protikurdsky. Za delší dobu jsem ale poznala, že i oni si o tom systému myslí svoje a rádi by se z Turecka třeba dostali nebo v té zemi něco změnili. Jenže nevědí jak. Žijí tam v beznaději,“ řekla.

Lidé jsou v zemi Recepa Erdogana, která má ambice být součástí Evropské unie, podle Všelichové mnohdy zavíráni naprosto bez důvodu. „V Turecku je to ještě mnohem horší, než svět tuší. Za jeden trestný čin kolikrát zavřou i deset lidí – celou rodinu, nikoho nezajímají fakta, nikdo se nesnaží dopátrat toho, kdo nějaký čin provedl,“ uzavřela Všelichová.

K tématu

Tagy: Turecko rozhovor Interview vězení Markéta Všelichová Kurdové

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama