Vstup Ukrajiny do Evropské unie bude mimořádně dlouhý proces. Umřu dříve, než se stane jejím členem, a to jsem v dobré zdravotní kondici. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Stejný postoj k tomu, že Ukrajina do EU brzy nevstoupí, zastává i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) je skeptická k tomu, jak bude země ke vstupu v budoucnosti připravena. Naopak její kolega Alexand Vondra (ODS) vyzval k většímu zapojení při pomoci Ukrajině začít splňovat nutné podmínky.
„Zahájit rozhovory o vstupu Ukrajiny do EU můžeme, ale vidím to jako mimořádně dlouhý proces. Už několikrát jsem řekl, že umřu dříve, než se země stane jejím členem, a to jsem v dobré zdravotní kondici. Je to totiž dlouhodobý proces, aby byla země způsobilá stát se právoplatným členem EU. Znamená to splnit řadu ekonomických, politických a také bezpečnostních podmínek,“ jmenoval Svoboda.
Podle něj se jedná o mimořádně dlouhý úkol, stejně jako vstup Ukrajiny do NATO. Podle Vondry je správné, že Česko na vstup země do EU tlačí. „Situace se od začátku války radikálně změnila. Ukrajina nemůže zůstat ve vakuu, což by bylo pozvánkou k tomu, aby Rusové tuto operaci dokončili, což určitě není v našem zájmu,“ podotkl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci jsou schopni zaútočit i na Moskvu. Kyjevu by to ale spíš uškodilo, říkají analytici
Souhlasil však s tím, že získat plnohodnotné členství bude pro Ukrajinu velmi těžké. „Zároveň si ale myslím, že půjde o to mít trochu inovativní přístup. Jakmile válka skončí, Ukrajina bude potřebovat bezpečnostní záruky, na tom trvám. Pokud se české a evropské firmy budou podílet na rekonstrukci Ukrajiny a dělat tam byznys, tak budou potřebovat elementární právní jistotu – že soudnictví bude fungovat a budou tam platit standardní pravidla hry. Na těchto věcech je třeba pracovat,“ pokračoval Vondra.
Válka na Ukrajině
Podle Petříčka je nutné si uvědomit – pokud Česko podporuje brzký vstup Ukrajiny do EU – jaké jsou dlouhodobé důvody některých členských států k tomu, že s rozšířením skupiny váhají. „To je především úkol pro současnou vládu, aby projevila větší připravenost jednat o institucionálních otázkách a dalších tématech. Státy, které se ke vstupu Ukrajiny do EU staví pozitivně, musí být připraveny udělat pro to i konkrétní kroky, a ne se jen symbolicky stavět za podporu,“ uvedl.
Nejvíce skeptická k budoucnosti Ukrajiny v EU byla Konečná. „Není to jen o vojenské alianci, ale především o ekonomické spolupráci a aby na Ukrajině začalo něco platit – právo o justici, aby se tam nezavírali z politických důvodů lidé, nerušily se organizace. Aby to nebyla nejvíce zkorumpovaná země v evropském prostoru. Ukrajina je zkorumpovaná, už to nám říká, že to s ní nebude jednoduché,“ podotkla europoslankyně.