Vypnout ruský plyn by byla katastrofa. Statisíce lidí by přišly o práci, varuje Paroubek

Západ v souvislosti s válkou na Ukrajině přistoupil už k mnoha sankcím, které výrazně škodí ruské ekonomice. Evropská unie však nadále od Moskvy nakupuje zemní plyn. Podle kritiků tak státy EU včetně Česka přímo financují masakrování Ukrajinců. Expremiér Jiří Paroubek je však přesvědčen, že se Česká republika bez ruského plynu v současnosti neobejde. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kvůli evropské závislosti na ruském plynu denně chodí z EU zhruba 700 milionů eur, které Moskvě pomáhají financovat válku na Ukrajině. Mnoho evropských politiků i hlasů z veřejnosti tak volá po okamžitém embargu. S dodávkami ruského plynu už skončily pobaltské státy. K nim by se mohlo brzy přidat také Polsko. Může si něco takového dovolit i Česká republika? Podle Jiřího Paroubka nikoliv.

„Pro Česko by konec ruského plynu znamenal katastrofu. Zásoby máme asi na dva měsíce. Pak by se zastavila výroba v klíčových oborech. Statisíce lidí by přišly o práci. Mnoho lidí by se třáslo v zimě. To si žádná vláda, která zastává národní zájmy, nemůže dovolit. Pouze pár neerudovaných jedinců,“ řekl někdejší premiér v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Paroubka nelze náhradu ruských dodávek hledat jinde. „Slíbené dodávky z USA jsou krásné, ale jen 10 procent celkového množství. Něco se dá dovézt z Kataru, Alžírska nebo Austrálie, ale to celé množství nahradit nelze. Navíc ruský plyn je zhruba čtyřikrát levnější než zkapalněný. To všechno je třeba otevřeně říci,“ uvedl.

Zastánci okamžitého odstřižení se od ruského plynu ale často argumentují, že několikaletý proces masakrovaným ukrajinským civilistům v současnosti nijak nepomůže. Ani tento argument však Paroubek nepovažuje za věcný. „Otázka, jestli jdou peníze na válku, mi přijde irelevantní. Důležitá je životní úroveň našich lidí,“ dodal.

Šustrová: Lepší ztratit práci než zažívat bombardování

S tím ale nesouhlasí publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, která je mezi signatáři petice za ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska. „Je mi proti mysli, že financujeme válku na Ukrajině, vraždění civilistů a rozbíjení všeho možného. Myslím si, že i nadále je pro nás nebezpečné být závislí na nárůstu. Myslím si, že bychom se měli té závislosti zbavit, a nejen my, ale celá EU,“ prohlásila v pořadu 360°.

Lidé podle ní nepřijdou o práci ze dne na den a je možné se na to připravit. „Měli bychom se trochu uskromnit. Měli bychom se přeorientovat na jiné zdroje energie, což stejně budeme muset, tak bychom to urychlili. Myslím si, že máme na světě i jiné dodavatele a že je lepší přijít o práci, než když vám na hlavu padají bomby,“ oponovala bývalému premiérovi Šustrová.

Podle Paroubka je možné vymanit se z ruské závislosti na plynu nejdříve za tři až šest let. Evropská komise to chce stihnout do pěti let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

13:14

Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

13:00

Ruské síly vypálily rakety na Žytomyrskou oblast

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.