České zájmy v Evropě 4.10.2023
Sledovala jsem se zděšením některé výroky Roberta Fica (Smer-SD). Netuším, co tím chtěl říct, ale běhal mi mráz po zádech. Ve speciálním vysílání s názvem České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (zvolena za ANO). Zatímco podle některých europoslanců slovenský expremiér sděluje otevřeně proruské postoje, šéfka KSČM Kateřina Konečná zastává názor, že Fica nelze označit za proruského politika.
„Sledovala jsem skoro se zděšením některé výroky Roberta Fica. Mluvil například o tom, že válka přichází ze Západu a mír z Východu. Občas to byly takové politické proklamace. Netuším, co tím chtěl říct, ale mně běhal mráz po zádech. Kdyby měl teoreticky vládnout on sám (bez koaličních partnerů), tak bych se bála,“ řekla Charanzová ve vysílání CNN Prima NEWS.
Dlouholetá europoslankyně se obává, že pokud novou slovenskou vládu skutečně sestaví Robert Fico, bude to znamenat politický posun našeho východního souseda ke stylu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána. Před tímto vývojem varují i někteří europoslanci z pětikoalice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Klíčové volby v Polsku. Kdo uspěje? Čeká nás ostrý střet zkušených matadorů
„Bojím se, že Robert Fico sestaví vládu. Ta šance je veliká, tipnul bych si takových 70 procent. A pokud bude naplňovat to, co říkal v kampani, bude víceméně v zahraniční úrovni dělat podobnou politiku jako současný vládce Maďarska Viktor Orbán – otevřeně proruskou a protiukrajinskou. Přesně tak o vítězství Fica informovala i ruská média, která neskrývala obrovské nadšení,“ sdělil Jiří Pospíšil (TOP 09).
Lídra nejsilnější slovenské strany se zastala Kateřina Konečná. „Pobavilo mě, co řekl pan kolega (Pospíšil). Za normálních okolností je cokoliv, co řeknou proruská média, podle vás dezinformace. A když říkají, že Fico je proruský politik, tak to najednou dezinformace není? Kdo poslouchal Fica po celou dobu kampaně, rozhodně ho nemůže považovat za proruského nebo proukrajinského politika. Pouze vyzývá k příměří, k jednání o míru a k tomu, aby se zastavilo dodávání zbraní,“ uvedla europoslankyně.
Europoslanec Marcel Kolaja (Piráti) jednání o míru, jak ho popsala Konečná, připodobnil k mnichovské dohodě: „Když dáte agresorovi kus nějakého území a myslíte si, že tím konflikt skončil, děláte tu největší chybu. Mnichovská dohoda byla úkazem tohoto fenoménu, kdy agresor dostal ještě větší chuť po cizím území. Jestli někdo hovoří o míru, ale současně není ochoten podporovat Ukrajinu, má na mysli zdecimování Ukrajiny Ruskem.“ Příměr o mnichovské dohodě využil také Pospíšil i prezident Petr Pavel během svého středečního projevu v Evropském parlamentu.
Robert Fico během předvolební kampaně například prohlásil, že pokud bude jeho Smer-SD ve vládě, Slovensko už nepošle na Ukrajinu ani jeden jediný náboj. Západní pozorovatelé také upozorňovali na průběh některých předvolebních akcí.
„Válka na Ukrajině nezačala včera ani před rokem. Začala v roce 2014, když ukrajinští nacisti a fašisti začali vraždit ruské občany na Donbase,“ volal Fico během mítinku před svými podporovateli. I když jeho strana ve volbách nakonec zvítězila, stále není jisté, zda se mu podaří složit vládu, která by měla ve slovenském parlamentu většinu. Klíčovou roli bude hrát postoj expremiéra Petera Pellegriniho, jehož strana Hlas skončila na třetím místě.