Žádné divadlo a restaurace. Dokončené očkování nebude statisícům Čechů stačit

Byli jste na očkování loni na jaře, ale na posilovací dávku už jste nešli? Tak zbystřete, protože od února se nemusíte dostat třeba do restaurace nebo divadla. Takový problém se podle ministerstva zdravotnictví týká 120 tisíc lidí.

Marcel Huml šel na očkování už v březnu, a to i přesto, že se registrace očkování pro jeho věkovou skupinu otevřela až v květnu. „Když jsem tam tenkrát byl, tak mi sestřička v ordinaci řekla, že má ještě pět dávek, protože lidi nepřišli, a tak zda mi jí může dát. Tak jsem kývnul, ať mi to píchne, protože z toho jiná cesta není,“ popisuje Huml.

Dokončené očkování měl v květnu. Podle svých slov očekával, že udělal takzvanou „tečku za koronavirem“. I proto odmítl jít na třetí dávku. „Pak se začalo říkat, že bude třetí, čtvrtá, pátá dávka. To jsem si začal říkal, že se budeme očkovat do nekonečna,“ líčí.

Tečka zčervená

Lidé se dvěma dávkami mohou bezinfekčnost prokazovat certifikátem jen devět měsíců od data, kdy ukončili očkování. 1. února tedy Marcelu Humlovi aplikace Tečka zčervená. Bude to pro něj znamenat, že se nedostane třeba do restaurace.

„Štve mě to neskutečně. Sám mám restauraci, moji zaměstnanci nejsou očkovaní, a pak když si chtějí jít o víkendu do restaurace sednout, tak nemůžou, i přesto, že tam pět dní obsluhovali jako neočkovaní,“ říká dál Huml.

Platnost certifikátu skončí celkově 120 tisícům lidem, kteří byli před 7. květnem na druhé dávce. „Dlužno dodat, že naše očkovací kapacita je právě 100 tisíc osob, to znamená, že pokud se rozhodnou si doplnit právě tu třetí dávku, tak jsme schopni je odbavit velmi rychle,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Podle ministerstva se takový problém týká lidí, kteří měli možnost se očkovat mezi prvními na jaře loňského roku. Tedy starší lidé nebo třeba učitelé a zdravotníci. Mezi sestrami ještě nedostalo posilující dávku 29 tisíc z nich. „Důvodem, že ji nemají, je velmi často to, že se nakazili covidem,“ říká Martina Šochmanová z České asociace sester.

Třeba v Německu se už lidé bez třetí dávky do restaurace nepodívají. Stejnou cestou by šli i někteří čeští odborníci. „Lidé s třetí dávkou by měli být zvýhodněni,“ myslí si prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Osobně si myslím, že tohle není nutné, ale je to spíš politická otázka,“ dodává virolog Jiří Černý. Třetí dávku už v Česku dostalo přes tři a půl milionu lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé
Zahraničí

Útok v norském gay baru vyšetřují jako teroristický čin. Při střelbě zemřeli dva lidé

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  06:40

  Ukrajinský herec Sergij Pritula chce vybrat peníze na nákup dronů Bayraktar

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.