Zákulisí boje o kandidátky Spolu: Pekarová i Lipavský dráždí ODS, lidovci vsadí na bývalou miss

Koalice Spolu, zleva Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL)

Fiala o Pekarové Adamové a její kandidatuře v Praze

Ve Spolu začátkem ledna odstartovalo jednání o složení kandidátek do sněmovních voleb 2025. Podle informací CNN Prima NEWS by ODS měla vést kandidátku v 10 krajích, přičemž lidovci a TOP 09 získat lídry každý ve dvou. Na Liberecku by v barvách TOP 09 měl bojovat ministr zahraničí a bývalý Pirát Jan Lipavský, na severu Moravy zase nová místopředsedkyně lidovců a bývalá miss Monika Brzesková. Zatímco lidovci řeší, co s Jurečkou a nepohodlnými poslanci, ODS a TOP 09 zase spor o Prahu.

Do sněmovních voleb v Česku zbývá 10 měsíců a zástupci vládnoucí koalice Spolu jak na celostátní úrovni, tak v regionech začali intenzivně jednat o tom, koho a kde pošlou na další čtyři roky do Sněmovny. Do konce ledna ve všech třech stranách probíhají tzv. primárky, ze kterých vzejdou jména kandidátů. Následně vyjednávací týmy složené z členů vedení stran budou ladit konkrétní místa na kandidátkách. Finální schválení v nejvyšších stranických orgánech proběhne na jaře. Cíl je jasný – eliminace skokanů.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se peče Spolu: Čeká se stranická „zabijačka“. ODS může na lidovce a topku tlačit penězi

Redakce CNN Prima NEWS již nyní zná jména některých kandidátů a přináší i pohled do zákulisí průběhu jednání.

Pekarová to nedostane zadarmo

TOP 09 by měla podle aktuální dohody získat lídra ve dvou krajích. Logicky se jako první nabízí Praha, kde Markéta Pekarová Adamová vedla kandidátku i před čtyřmi lety. Stejně jako tehdy, tak i tentokrát z toho pražská ODS není nadšená a je připravená to dát šéfce Topky při vyjednávání důrazně najevo.

ČTĚTE TAKÉ: ODS chce v Praze odstavit Pekarovou na druhou kolej. Lídr má být náš, vzkazují z Fialovy strany

„Není možné, aby si sem nakráčela a řekla, že bude lídryní v Praze. Máme tu 2 000 členů a většinu kampaně jsme před čtyřmi lety odedřeli my. Je dost možné, že kandidátku nakonec skutečně povede, ale chceme, aby veřejnost věděla, že Jana Černochová odvedla na ministerstvu obrany skvělou práci, stojíme za ní a ODS v Praze by ji jako lídryni kandidátky chtěla. Jaká bude nakonec koaliční dohoda, to už je věc jiná,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z pražské ODS.

Sama Pekarová před časem pro CNN Prima NEWS uvedla, že „jako vždy“ věří ve vnitrokoaliční domluvu.

To, že by šéfka TOP 09 měla být lídryní kandidátky, potvrdil v neděli v Partii na CNN Prima NEWS i sám premiér Petr Fiala. „Je přece logické, že předsedové jednotlivých stran v koalici mají mít pozici lídrů. Jinak by to bylo matení veřejnosti. Musíme se ale bavit o tom, jak to nakonec poskládáme a kdo má kde kandidovat. To všechno jsou věci, které máme teprve před námi,“ řekl Fiala.

Od toho, jak bude postavená pražská kandidátka, se z velké části odvíjí i další rozložení sil po republice. To, že Prahu povede TOP 09, je i přes nelibost členů pražské ODS pravděpodobnější varianta. Za současnou šéfkou Poslanecké sněmovny by se pak měli seřadit právě ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a šéf poslanců Marek Benda (ODS). Čtyřku by měl dostat bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a páté místo první lidovec. Ve hře jsou dvě jména současných poslanců - Tom Philipp a Hayato Okamura.

V souvislosti s pražskou kandidátkou se také objevuje jméno ministra zahraničí Jana Lipavského. „Dohoda je taková, že Lipavský nebude kandidovat v Praze a logicky se nabízí Liberec. Důležité je, aby nebyl v silném regionu, kde by zničil vztahy. Zřejmě ale kandidátku nepovede a bude dvojkou,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z TOP 09. Je to právě ODS, která by přítomnost Lipavského na pražské kandidátce zřejmě jen těžko přijímala.

Topka by podle dohody k Praze měla přibrat vedení ještě jednoho kraje. S největší pravděpodobností to bude Plzeňský kraj, kde by kandidátku vedl současný ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek. „Ano, Marek je určitě kandidátem na jedničku v Plzni,“ doplnil zdroj. Ve vedení kandidátky Spolu by tak vystřídal ministra kultury Martina Baxu (ODS), který ji v Plzni vedl před čtyřmi lety.

Bitva o Jižní Moravu bez Grolicha

Lídrovství v Brně by podle očekávání mělo připadnout premiérovi Petru Fialovi. Největší otázkou zůstává, jak moc velký vliv na Jižní Moravě získají lidovci, kteří jsou v regionu tradičně silní, což vítězstvím v krajských volbách potvrdil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Je stoprocentně jasné, že hejtman Jan Grolich do Sněmovny kandidovat nebude,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z Jižní Moravy. O tom, kdo tedy bude z druhé pozice premiérovi krýt záda, by měli lidovci jednat koncem ledna. Bude to zřejmě jeden z dvojice ministr životního prostředí Petr Hladík a nový místopředseda strany Jiří Horák. O volitelné místo na kandidátce budou dále bojovat současný poslanec Miroslav Zborovský nebo starostka Hrušek Jana Filipovičová.

Pro svého ministra zdravotnictví chce v první pětce vybojovat post i TOP 09. „ODS bude mít jedničku, lidovci dvojku, trojka bude pro TOP 09 a to, co se teď řeší, jestli bude na čtvrtém místě ODS nebo lidovec,“ doplnil zdroj. V minulých volbách Spolu v Jihomoravském kraji získalo 9 poslanců - z osmého místa uspěl i ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Co s Jurečkou a nepohodlnými lidovci?

Stejně jako před čtyřmi lety by tak lidovci zřejmě měli vést kandidátku v sousedním kraji – Zlínském. Naposledy byl jedničkou poslanec Ondřej Benešík. Nyní se podle informací redakce očekává, že toto místo obsadí místopředseda KDU-ČSL Václav Pláteník. Vysoko na kandidátce by mohl být opět i Benešík. Lidoveckou trojku by v regionu měla doplnit bývalá europoslankyně Michaela Šojdrová, dnes poradkyně ministra zemědělství a předsedy strany Marka Výborného. Lidovci z kraje před čtyřmi lety získali tři z celkově čtyř poslanců. O definitivním pořadí lidoveckých politiků na kandidátce rozhodne krajský výbor na konci ledna.

Druhý kraj, kde křesťanští demokraté povedou kandidátku, je Pardubický, za který bude kandidovat právě jejich předseda Marek Výborný. Do karet mu hraje i to, že byť minule kandidoval jako trojka, díky oblibě v regionu a preferenčním hlasům byl jasným vítězem a skočil na první místo.

Otázkou je, co s bývalým předsedou lidovců a současným ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Ten by měl o přízeň voličů opět zabojovat v Olomouckém kraji. Pokud ale dostanou lidovci jedničku ve Zlínském i Pardubickém kraji, bude se muset Jurečka smířit pouze s druhým místem na kandidátce. Lidovci si tak oproti předchozím volbám, kdy vedli kandidátku na Vysočině, ve Zlínském kraji a právě v Olomouckém kraji, pohorší.

Jižní Čechy bez Kuby

Nesnadné bude skládání kandidátky i v Jižních Čechách, kde je po krajských volbách jasná dominance Martina Kuby (ODS) a jeho lidí. Ten však do Sněmovny kandidovat nebude a kandidátku tak zřejmě jako před čtyřmi lety povede poslanec ODS Jan Bauer. Zajímavý zde ale bude souboj především z pohledu lidovců, kde vše směřuje k tomu, že jejich stranickou jedničkou, tedy dvojkou na koaliční kandidátce Spolu, bude stávající místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Podle nálad mezi straníky to nyní vypadá, že záda by mu mohl krýt náměstek ministra životního prostředí a vycházející lidovecká naděje František Talíř.

Ve hře je ale i jméno současného poslance Šimona Hellera, který je známý svými pro mnohé až příliš konzervativními postoji. Konzervativní poslanec rozvířil kontroverze, když minulý rok ve Sněmovně ke stejnopohlavním svazkům prohlásil, že „kuřecí je kuřecí, hovězí je hovězí a manželství je svazkem muže a ženy“.

Do rozhodnutí krajských výborů o pořadí na kandidátkách však ještě může zasáhnout vedení. Podle stanov KDU-ČSL má celostátní výbor právo kandidátky upravovat a „nepohodlné“ politiky z nich vyškrtnout, ačkoliv je již nominovali straníci v krajích.

„V případě některých kontroverzních osobností může být ze strany vedení KDU-ČSL snaha, je demokraticky z kandidátky odstranit,“ popsal CNN Prima NEWS anonymní zdroj. To by se mohlo stát nejen Hellerovi, ale třeba také lidovecké poslankyni Nině Novákové, která by ráda byla jedničkou strany ve Středočeském kraji. Ta o sobě naposledy dala slyšet v souvislosti se změnou občanského zákoníku a tzv. plácáním dětí, které by v něm chtěla ponechat, navzdory koaliční shodě.

Celou kandidátku ve Středočeském kraji pak povede ODS a zatímco minule byl jedničkou současný místopředseda Sněmovny Jan Skopeček, tentokrát je jasnou jedničkou ministr dopravy Martin Kupka. Je to právě on, o kterém se v ODS hovoří jako o jednom z nejlepším ministrů této vlády a často se objevují i návrhy na to, že by měl ve vedení občanských demokratů vystřídat Petra Fialu.

Budou tam ti, co selhali, zní z ODS

V rámci koalice Spolu povede ODS kandidátky i v dalších krajích. Místopředsedkyně strany Eva Decroix povede tu na Vysočině a ministr financí Zbyněk Stanjura zase v Moravskoslezském kraji. Tam by mu měla ale šlapat na paty nová lidovecká místopředsedkyně – starostka Kravař a bývalá česká miss Monika Brzesková, dříve Žídková, která je v regionu velmi oblíbená. A nutno podotknout, že se jí jakékoliv sympatie veřejnosti budou hodit, jelikož Spolu v tomto kraji vyzve sám předseda hnutí ANO - Andrej Babiš.

Řada členů Spolu v regionech se ale shodne na jednom, žádná velká změna ve skládání kandidátek a nový impuls směrem k voličům se nechystá. ODS do boje vysílá především současné okoukané a veřejností ne tolik oblíbené tváře ministrů nebo poslanců a ani u TOP 09 se o žádnou velkou změnu nejedná. Trochu jiná je, zdá se, situace u lidovců, kde zřejmě téměř polovina ze stávajících poslanců, post obhajovat nebude.

„Bohužel to není to, co bychom si představovali. Vedení, střední management i poslanci nechtějí riskovat to, že by nebyli na kandidátkách, a i proto jsou často ve svých vyjádřeních loajální. Jediná šance by byla, kdyby do voleb naskočil Grolich nebo Kuba, to se ale nestane. Ať už to dopadne jakkoliv, budou tam sedět ti, co selhali,“ řekl CNN Prima NEWS člen ODS.

Koalice Spolu po volbách v roce 2021 získala 71 poslanců. ODS má 35 poslanců, lidovci 22 a TOP 09 14. Zda se koalici podaří počty obhájit bude jasné po volbách, které by měly proběhnout koncem září nebo začátkem října. Výzkum analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS v lednu koalici Spolu přisoudil jen 44 mandátů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Brány Sněmovny by překročilo Stačilo! i Motoristé, ukazuje exkluzivní výzkum STEM. Vládne hnutí ANO

Tagy: