Jak pomoci Ukrajincům sužovaným válkou? Svět posílá zbraně, oblečení, potraviny, léky, ale objevuje se také jiná – nečekaná – forma solidarity. Lidé ze zahraničí prostřednictvím známé služby Airbnb ve velkém rezervují apartmány v různých městech napadeného státu. Ne, že by plánovali výlet do epicentra bojů. Jen si zamluví termín, zaplatí a na Ukrajinu nikdy nepřijedou.
I když na Ukrajině vypukla válka, tamní hostitelé poskytující ubytování přes Airbnb nemají o „kšefty“ nouzi. Jsou zaplaveni rezervacemi od lidí z celého světa, kteří nemíní aktuálně strávit v zemi na východě Evropy dovolenou. Jde o součást kreativní rozpoutané kampaně na sociálních sítích, jejímž cílem je nasměrovat co nejvíce peněz k obléhaným Ukrajincům. Ruská vojska ostřelují a bombardují všechno možné a do velké míry narušila fungování služeb.
Válka na Ukrajině
Kuriózní a zároveň sympatická iniciativa se mezi lidmi uchytila. Na 2. a 3. března si „hosté“ z celého světa zarezervovali více než 61 000 noclehů na Ukrajině, uvádí Airbnb. Je celkem překvapivé, že o polovinu z tohoto čísla se postarali američtí občané. Mnoho rezervací pak přichází také z Velké Británie či Austrálie.
Příznivci výzvy apelují na to, aby si zájemci rezervovali termín pobytu, který se nikdy neuskuteční, na blízké datum. Protože Airbnb vyplácí hostitelům peníze přibližně 24 hodin od přihlášení hosta. Za daných okolností host začíná pobyt takzvaně „na oko“.
Díky vám si koupím jídlo
Například jeden byt ve staré části Kyjeva je vybookovaný na několik měsíců dopředu. Zájemci ke svým rezervacím připojují milé vzkazy vyjadřující podporu Ukrajincům, kteří momentálně zažívají nejhorší dny v životě. „Doufám, že vy a váš krásný byt jste v bezpečí. Že tato hrozná válka skončí a Ukrajina bude v pořádku. Jednoho dne se na tebe přijdu podívat, prosím, počítej s tím. Bůh ti žehnej. Bůh s tebou, tvým městem, tvou zemí,“ napsal podle CNN hostitelce Olze Daniel. „Budu ráda, když tě uvidím v už klidném Kyjevě a obejmeme se,“ odpověděla.
Andrej Osypčuk je bývalý námořník a rovněž provozuje ubytování přes Airbnb v Kyjevě. Byl překvapen, když viděl, že Valerie Zimmerová sídlící z New Yorku – která se narodila v Kyjevě a ubytovala se v jeho prostoru před třemi lety, když byla na návštěvě u rodiny – si před několika dny opět zarezervovala týdenní pobyt.
Osypčuk zůstal ve městě se svou ženou a dvěma dětmi. Při přílivu rezervací nastavil raději automatizovanou zprávu, protože nezvládal žádosti odbavovat. „Mockrát vám děkuji za vaši pomoc, která je nyní tolik potřebná. Od rána stojím frontu na jídlo, které si teď můžu koupit za peníze, které jste poslali,“ stojí v ní.
V nesmírně těžké době nepomáhají jen „kvazituristé“, ale také samotné Airbnb. Celosvětově využívaná služba uvedla, že nabízí dočasné ubytování v sousedních zemích až pro 100 000 Ukrajinců, kteří prchají před ruskými vojsky. K tomu dodala, že se vzdává všech poplatků.
Americká společnost se zároveň připojila k hromadným sankcím, které kvůli jednání Vladimira Putina zahlcují Rusko. Šéf společnosti Brian Chesky oznámil, že znepřístupní své služby pro uživatele v Rusku a Bělorusku. Poskytovatelé ubytování v těchto zemích tak nemohou přijímat žádné rezervace a zájemci o pobyt z dotčených států zase nemohou nikde na světě dělat objednávky.