Zaorálek: Závěr Zemanova prezidentování je chmurný. Jeho podpora je rekordně nízká

Miloši Zemanovi zbývá necelý rok jeho prezidentského mandátu. Podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se hlava státu v současnosti potýká s rekordně nízkou podporou. Někdejší ministr zahraničí a kultury na to upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž prozradil, co si myslí o možné prezidentské kandidatuře šéfa odborů Josefa Středuly.

„Závěr prezidentování Miloše Zemana je chmurný. Řekl bych, že jeho podpora je nyní rekordně nízká. Jeho akcie jsou dole, je to smutné,“ řekl Zaorálek ve vysílání CNN Prima NEWS. Obzvlášť pak kritizoval prezidentskou milost, kterou Zeman na jaře udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Zaorálek v této souvislosti popřel, že by se dal Zeman stále považovat za levicového politika.

„Prezident, který se omezuje na podporu svých loajálních pomocníků? To podle mě nemá s levicovostí nic společného. Stejně tak jeho zahraniční politické postoje, tam bychom taky nic moc levicového nenašli,“ prohlásil exministr zahraničí.

Zemanovu milost pro Baláka Zaorálek přirovnal ke kontroverzní amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause vyhlášené 1. ledna roku 2013. Zaorálek se ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž vyjadřoval k možné kandidatuře čerstvě znovuzvoleného předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

„Josef Středula by mohl být silný kandidát. Rozhodnutí je na něm. Kdyby se mu podařilo postoupit do druhého kola, mohl by vzít například Andreji Babišovi docela hodně hlasů. To, že je spojen s obranou zaměstnanců, z něj dělá zajímavou figuru. Má šanci,“ uvedl Zaorálek.

Sám Středula minulý týden označil svou kandidaturu na Hrad za „reálnou variantu“. Podpoře se těší mimo jiné od současného prezidenta. Zeman by si na Hradě uměl rovněž představit prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou či expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Právě šéf hnutí ANO má alespoň podle průzkumů zatím největší podporu. Po něm je pak nejvíce podporován generál Petr Pavel. Prezidentské volby by se měly uskutečnit již na začátku příštího roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.