
Anežka a Lenka, zakladatelky miniazylu Voříškov.
Zdroj: Laskavec
Původně chtěly zřídit dvojkotec pro psy, kteří si prošli těžkým obdobím a potřebovali, aby se jim někdo intenzivně věnoval. Jenže jak se ukázalo, dva kotce byly málo. A tak začaly přibývat další a na zelené louce nakonec postupně vyrostl miniazyl Voříškov. Jeho zakladatelky Anežku a Lenku ocenil Nadační fond Karla Janečka titulem Laskavec.
Původně chtěly zřídit dvojkotec pro psy, kteří si prošli těžkým obdobím a potřebovali, aby se jim někdo intenzivně věnoval. Jenže jak se ukázalo, dva kotce byly málo. A tak začaly přibývat další a na zelené louce nakonec postupně vyrostl miniazyl Voříškov. Jeho zakladatelky Anežku a Lenku ocenil Nadační fond Karla Janečka titulem Laskavec.
„K založení Voříškova nás dovedlo kamarádství, sdílení problémů s našimi ‚problematickými‘ psy a touha pomáhat těm méně šťastným,“ popisují zakladatelky Voříškova začátek všeho. Druhou šanci už díky nim dostaly stovky psů, kterým Anežka s Lenkou pomohly překonat překážky v cestě za novým domovem. Počet psů a s nimi množství práce tak narostlo, že dnes se neobejdou bez pomoci dobrovolníků.
MINIAZYL VOŘÍŠKOV
Založily ho Anežka Jedličková a Lenka Frková jako přechodný domov pro psy, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou a kvůli své minulosti si s sebou nesou řadu problémů. Ve Voříškově se jim dostane jak veterinární péče a kvalitní stravy, tak výcviku, socializace, ale i pomazlení. Díky tomu je hledání nového domova snazší.

Peníze od Laskavce putovaly na zpevnění příjezdové cesty.
Jak vnímáte nominaci v tomto projektu?
Nominaci vnímáme jako veřejné poděkování a uznání naší práce. Vzpomínka na tleskající diváky ve stoje nás hřeje u srdce, byl to zážitek na celý život.
Jak vám azyl a práce kolem něj změnila život?
Anežka: Azyl mi změnil, dá se říci, celý život. Původní plán byl jeden dvojkotec. Situace však byla taková, že dva kotce byli málo a pořídil se další. Ani tři nestačili a tak jsme koupili trojkotec... To už je šest psů a pokud se jim chcete věnovat, je třeba s nimi strávit celkem hodně času. Dojíždění přestalo stačit a tak jsme na té zelené louce začali v podstatě bydlet. Nejdřív ve stanu, který jedné bouřlivé noci odlétl. Pak přišla na řadu stavební buňka, do které zatékalo. Až jednoho dne uletěla celá střecha...
Nyní u nás stojí malý domeček coby zázemí pro ošetřovatele, stále bez elektriky a teplé vody, ale dá se v něm topit a neprší do něj. Kotců máme 13, snášenliví pejsci jsou často po dvou, v domečku bydlí další malí raťafáčci a k tomu spolupracujeme s několika dočasnými pečovateli.
Z kapacity 2 psů jsme spíše kolem čísla 25 svěřenců. Takže si asi dokážete představit, jak to změnilo můj život. Veškerý čas věnuji psům, ať už jde o výcvik, převoz psů, veterinu, obstarání psů v dočasných péčích, venčení, čištění kotců, krmení, podávání léků, ošetřování zraněných zvířat, focení a natáčení psů k adopci, ježdění po akcích, aby byli naši svěřenci co nejvíce vidět, ale také dennodenní odepisovaní na maily a telefonování se zájemci, s lidmi, co chtějí psa odložit....
Nic není jako dřív, a i když občas padám na hubu, jsem ráda, že jsem tam, kde jsem!
Lenka: Útulek mě také změnil. Musela jsem překonat strach z řízení auta, protože bez auta to nejde. Také dokážu vylézt na pódium a mluvit. To jsou věci, které bych před lety nedokázala (ale ještě mám co zlepšovat) . Zjistila jsem, že se člověk může docela lehce dostat psychicky na dno. Že každý má své hranice. A že práce s lidmi je nejnáročnější. Jeden by si myslel, že v útulku pracuje hlavně se psy, ale komunikace s lidmi, ať už s cizími, nebo se spolupracovníky, je daleko důležitější. Potkala jsem mnoho zajímavých lidí, našla si nové přátele.
Co vás v rámci vaší práce nejvíc trápí?
Trápí nás nezodpovědné chování lidí. Lidí, kteří si psa pořizují stejně jako mobilní telefon a pak ho při prvním problému odhazují. A mrzí nás, že psů bez domova je stále větší a větší množství a páníčků, kteří se o pejska kvalitně starají celý jeho život, je tak málo.
Jak může pomoci každý člověk?
Tím, že si pořízení zvířátka opravdu hodně rozmyslí. A rozmyslí si také to, kde k takovému zvířátku přijde. Velkým problémem jsou množírny, kde prodávají pejsky bez průkazu původu, ale i rozmnožování vlastních pejsků a darování tzv. do dobrých rukou je problém! Odhozených psů i koček je již velké množství a útulky situaci přestávají zvládat.
Chcete Voříškovu pomoci? Stále jsou potřebné dočasné péče, během kterých Voříškov hradí jak krmivo, tak veterinární péči. Budou také rádi, když se nabídnete jako venčitelé. A jako v jiných azylech, i tady je každá koruna dobrá. Například díky financím od Nadačního fondu Karla Janečka mohl miniazyl opravit obecní příjezdovou cestu, která komplikovala dopravu.
A co je hlavní motivací Anežky a Lenky v jejich společném úsilí? „Pohled na šťastné psy a jejich spokojené páníčky. To že jsou součástí rodiny a že jsou všichni šťastni.“
Nejčtenější

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Aktualizováno 25. ledna 2021
McDonald's si fotí zákazníky při objednávání. Pracovnice prozradila proč
23. ledna 2021