Zatkněte Putina a dostanete miliony. Ruský byznysmen chce „denacifikovat“ zemi

Ruský obchodník Alex Konanychin nabídl na svém facebookovém profilu milion dolarů za zatčení Vladimira Putina jako válečného zločince, a to v rámci tamních i mezinárodních zákonů. Podotkl, že Putin podle něj není kvůli svým činům z minulosti jeho prezidentem.

„Slibuji vyplatit jeden milion dolarů (asi 23 milionu korun) důstojníkům, kteří v souladu se svou ústavní povinností zatknou Putina jako válečného zločince podle ruských a mezinárodních zákonů,“ napsal 55letý Konanychin v příspěvku, který mu později Facebook smazal.

„Putin není ruský prezident, protože se dostal k moci v důsledku speciální operace vyhazování bytových domů do povětří. Poté porušil Ústavu tím, že zlikvidoval svobodné volby a zavraždil své odpůrce,“ pustil se podnikatel do prezidenta, který na konci února spustil ruskou invazi na Ukrajinu.

Facebook banned my post; do you think it was a correct decision? I omit the picture as it was a "dead or alive" poster,...

Posted by Alex Konanykhin on Tuesday, March 1, 2022

Jako Rus a občan země považuje za svou morální povinnost usnadnit „denacifikaci Ruska“. „Budu i nadále pomáhat Ukrajině v jejím hrdinném úsilí odolat náporu Putinovy ordy,“ dodal podnikatel. Orda je ruský výraz pro „hordu“, tedy dravou či loupeživou bandu.

Příspěvek doprovodil obrázkem s Putinovou fotografií a nápisem „Wanted: Mrtvý nebo živý. Vladimir Putin za masovou vraždu.“ Na příspěvek upozornil mimo jiné web The Jerusalem Post.

Podnikatel, který získal politický azyl v USA

Konanykhin je podnikatel a bývalý bankéř. Na sklonku komunistické vlády v zemi založil soukromou banku. S manželkou opustil zemi v roce 1992 a o sedm let později získali politický azyl ve Spojených státech.

Azylové granty mu byly zrušeny v roce 2004, k obnovení došlo o tři léta později. Ruské úřady tvrdily, že zpronevěřil osm milionů dolarů z Ruské burzovní banky v Moskvě. Případ se táhl několik týdnů, přičemž agenti FBI vypověděli, že ruská mafie uzavřela smlouvu na Konanychinův život.

Během procesu podnikatel vypověděl, že někteří z jeho firemních pomocníků v ruské Exchange Bank na něj začali tlačit kvůli penězům a vyhrožovali mu, což ho přimělo k tomu, aby se přestěhoval do Maďarska. Tvrdil, že mu pak bylo opět vyhrožováno násilím, což ho přimělo k útěku do České republiky a poté do New Yorku. Svou podnikatelskou kariéru strávil převážně ve Spojených státech, byl také občanem Itálie a Argentiny.

Od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině zemřelo 498 ruských vojáků a 1 597 jich utrpělo zranění, oznámilo ve středu ruské ministerstvo obrany. Podle Kyjeva jsou ale ztráty v řadách ruských vojáků mnohonásobně vyšší – kolem sedmi tisíc.

Další stovky příslušníků ruských ozbrojených sil padly do zajetí. Ruské ministerstvo kromě bilance mrtvých a zraněných ruských vojáků také uvedlo, že zabito bylo 2 870 ukrajinských příslušníků armády a zraněno zhruba 3 700.

Tagy: