Zázrak či fatální omyl? Muže připravovali k odběru orgánů, na sále se probudil. Dnes žije

Anthony Thomas „TJ“ Hoover před třemi lety podle lékařů prodělal mozkovou smrt. Na sále se však před odebráním orgánů – byl veden jako dárce – probudil.

Muž se při přípravě na odběr orgánů probudil

Holení hrudi, koupání v chirurgickém roztoku a slova o odběru orgánů. Takto děsivé probuzení zažil před třemi lety Anthony „TJ“ Hoover, tehdy třiatřicetiletý muž, který se předávkoval. Podle lékařských zpráv prodělal mozkovou smrt a coby zapsanému dárci orgánů mu rodina chtěla splnit přání a zachránit jiné. Pak ale nastal „zázrak“ v podobě jeho probuzení – alespoň to si rodina myslela. Případ, k němuž došlo v nemocnici v Kentucky, byl přezkoumáván a stále není jasné, kde se stala chyba. Odborníci, kteří se na zákroku podíleli, i sestra Hoovera teď pro CNN popisují, co se tehdy dělo a jak dnes „TJ“ žije.

Psal se říjen 2021, když se Hoover potýkal s úzkostmi, depresemi a posttraumatickou stresovou poruchou – jak uvedla jeho sestra Donna Rhorerová pro CNN. Už dospívání neměl jednoduché, opustil střední školu poté, co v důsledku drogové závislosti přišel o dva bratry.

ČTĚTE TAKÉ: Malý zázrak v Olomouci. Po roce hospitalizace v nemocnici Miroslav odešel domů „po svých“

Podle sestry se snažil najít smysl života, ale nemohl se zbavit vzpomínek na mrtvá těla, která viděl, když ho v Job Corps – největším bezplatném programu profesní přípravy a vzdělávání pro mladé s nízkými příjmy – poslali uklízet školy po hurikánech Katrina a Rita. Po předepsaných lécích se měl cítit jako zombie a nakonec sám sáhl po nelegálních drogách.

„Věděl, co drogy způsobily jeho bratrům, proto se snažil přestat a občas se to podařilo,“ vzpomínala Rhorerová. Ne však v noci 25. října před třemi lety. Když „TJ“ vyšel ven, aby naložil auto, zkolaboval: důsledek předávkování.

Nezemřel zbytečně, myslela si

Když přijela záchranka, „TJ“ neměl puls a nedýchal. Záchranáři provedli resuscitaci a odvezli ho do nedaleké nemocnice Baptist Health. Vyšetření na pohotovosti ukázalo, že má poškozený mozek, ale lékaři kvůli otoku nedokázali říct, jak vážné je jeho stav. „TJ“ byl následně převezen na jednotku intenzivní péče. „Měla jsem pocit, že lékaři dělají, co mohou,“ vzpomínala Rhorerová.

Ohromné gesto učitelky ze školky: Pětiletému chlapci daruje orgán, zachrání mu tak život

Učitelka ze školky v New Yorku Carissa Fisherová učinila pro svého bývalého žáčka pětiletého Ezru Toczeka ohromné gesto. Otestovala se, zda by mu mohla darovat svá játra, protože ta jeho selhávají. Výsledky řekly, že je vhodnou adeptkou pro transplantaci a radostnou zprávu oznámila rodině nemocného chlapce, která o jejím kroku do té doby nevěděla. „Jsme naprosto ohromeni její laskavostí, štědrostí a obětavostí. Cítíme neskutečnou vděčnost,“ sdělila maminka dítěte pro magazín People.

Druhý den pracovníci nemocnice testovali reflexy jejího bratra – zlepšení se však nedostavilo. „Co se týče jeho očí, nebylo tam nic,“ líčila. V nemocnici se měla dozvědět, že skenování neprokázalo žádnou mozkovou aktivitu. Zprávy byly zdrcující: poškození mozku, nedostatek reflexů, prázdnota v očích. Lékaři proto 29. října oznámili mozkovou smrt.

V plánu bylo odpojení od přístrojů, „TJ“ byl však registrován jako dárce orgánů, jak jim oznámili pracovníci organizace dříve známé jako Kentucky Organ Donor Affiliates neboli KODA. Byl mladý a relativně zdravý. Rodině přiblížili, kolik životů by mohl „TJ“ zachránit. „Bylo to jeho přání. Když jsem přišla o bratra a osm lidí mohlo žít, měla jsem pocit, že můj bratr nezemřel zbytečně,“ líčila.

Osudného 29. října podstoupil „TJ“ procedury, aby se lékaři ujistili, že jsou jeho orgány vhodné k darování a téhož odpoledne byl převezen na operační sál k pětihodinovému zákroku. O zhruba dvě hodiny později však za rodinou přišel člen personálu. „Není připraven. Probudil se,“ sdělil jim. Zázrak, věřila rodina.

Případ se vyšetřuje

Bývalí zaměstnanci organizace KODA jsou však jiného názoru. Tvrdí, že v případě Hoovera šlo o porušení důvěry a selhání. Vzpomínali na to, jak muž na sále navazoval oční kontakt, vrtěl hlavou v znamení „ne“ a zmítal se na stole. Ten stejný muž, který po několika týdnech opustil nemocnici a žije s rodinou. Bývalí pracovníci se shodují, že „TJ“ neměl být vystaven riziku ztráty života.

Nemocnice odmítla CNN poskytnout rozhovor, v prohlášení však uvedla, že „bezpečnost pacientů je vždy její nejvyšší prioritou“. Dále, že „úzce spolupracují s pacienty a jejich rodinami, aby zajistili, že přání pacientů ohledně dárcovství orgánů budou dodržena“. Organizace KODA uvedla, že případ přezkoumala a nadále je přesvědčena, že byly dodrženy veškeré přijaté postupy a protokoly.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když si žena daruje možnost stát se matkou. Zmražení vajíček láká, pro koho je pojistkou?

V případu se však hovoří i o nátlaku na rodinu k darování orgánů navzdory známkám toho, že si byl situace Hoover vědom a bránil se. Tyto okolnosti nedávno přiměly generálního prokurátora státu Kentucky, aby prošetřil, zda je v tomto případě oprávněné obvinění z trestného činu.

Na federální úrovni vyšetřuje případ také Úřad pro zdravotní zdroje a služby prostřednictvím Sítě pro odběr orgánů a transplantace (Organ Procurement and Transplantation Network). Incidentem se zabývá také dvoustranný kongresový podvýbor pro dohled a vyšetřování, který se o případu dozvěděl letos na podzim.

Krásné poslání s podmínkou

Nycki Martinová se zákroku na Hooverovi ani jeho případu osobně neúčastnila, v té době však pro organizaci KODA pracovala. Domnívá se, že dárcovství orgánů je „krásné poslání, které zachránilo nespočet životů, ale jen, když se dělá správně“. Když se o případu dozvěděla ze sociálních sítí, zkontaktovala Hooverovu sestru.

Froněk z IKEM: Nejsme šílenci, kteří chtějí dárci ublížit. Vysvětlil, jak transplantace funguje

Počet lidí, kteří potřebují transplantaci, každý rok přibývá, počet zemřelých dárců přitom roste jen mírně. „Pokud se významným způsobem do budoucna nepodaří rozvinout program od žijících dárců, zejména co se týče jater a ledvin, nikam se nehneme,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS profesor Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Potřebná je podle něj osvěta, aby lidé pochopili, co vše transplantační proces nejen v Česku obnáší, jak pomáhá a funguje.

V době, kdy byl „TJ“ připravován na operaci, mířila do Richmondu, neustále však dostávala aktuální informace od lidí, kteří na sále byli – a byli velmi naštvaní a frustrovaní, že pacient jeví známky vědomí.

Už před samotným odjezdem na sál, kde mělo dojít k odebrání orgánů, měl Hoover projevovat známky vnímání, a to konkrétně na vyšetřeních, které zákroku předcházely. Jeden ze svědků uvedl, že měl otevřené oči, které sledovaly své okolí a měl se zmítat. Místo ukončení procedury mělo však pacientovi být podáno paralytikum, které ho uklidnilo a test se tak mohl dokončit.

To, co odjezdu na operační sál předcházelo, rodina nevěděla. Tyto podrobnosti a další se sestra Hoovera dozvěděla od Martinové.

„Kdybychom to věděli, nikdy bychom ho neposlali k odebrání orgánů,“ zdůraznila Rhorerová.

Existují okolnosti, za nichž se v USA dárcem orgánů může stát i pacient, který neprodělal mozkovou smrt. Tento postup se nazývá dárcovství po oběhové smrti (DCD).

„Má fungovat tak, že máte někoho, kdo trpí v podstatě zničující nemocí nebo úrazem a jeho rodina se rozhodla ho odpojit od přístrojů podporujících život,“ vysvětlil Robert Cannon, docent chirurgie a ředitel chirurgického programu transplantace jater na Alabamské univerzitě v Birminghamu.

ČTĚTE TAKÉ: Čtrnáctiletá Karolína se pokusila oběsit, podle matky kvůli šikaně. Žije, ale má poškozený mozek

„Potenciálně máme dárce DCD s řadou reflexů. Pokud to však rodina ví – že se právě tohle děje s jejich milovanou osobou – je tento proces považován za etický a standardní,“ pokračoval Cannon. Za etické však nepovažuje nepřiměřený tlak na pokračování procedury. Sám zažil případ, kdy pacient vykazoval reflexy, které naznačovaly, že mozková smrt nenastala a proces okamžitě zastavil.

Po tváři mu tekly slzy

Na operačním sále byla také Natasha Millerová. Když mířila do nemocnice, dostala od kolegů zprávy, které zpochybňovaly, proč k odběru orgánů dochází, neboť Hoover měl být do jisté míry při vědomí a vzdorovat. „Situace nikomu nebyla příjemná, ale KODA tlačila a tlačila, aby se proces uskutečnil,“ vzpomínala.

Když sama pacienta na sále uviděla, pochopila obavy svých kolegů. Hoover s sebou měl zmítat a personál se ho snažil uklidnit. „Nebyl to obyčejný pohyb. Byl velmi vědomý,“ popisovala s tím, že si dokonce všimla slz, které se muži koulely po tváři. Stále měl kroutit hlavou ve snaze říct „ne“.

Chtěl podstoupit eutanazii. Plán změnil zázrak, teď se Jan s ALS raduje z narození dcery

Od března roku 2018, kdy si od lékařů vyslechl definitivní potvrzení, žije Jan Kavalír s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou, známou jako ALS. Ačkoliv mu je jeho manželka Martina obrovskou podporou, chtěl bývalý fitness trenér ukončit své trápení a letos v dubnu podstoupit eutanazii, respektive asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Pak se ale stal zázrak, v březnu se dvojice dozvěděla, že čeká prvního potomka. Cesta do zahraničí se nekonala, díky čemuž se Jan dočkal narození dcery Elišky. Dojemný příspěvek včetně snímku milovaných sdílela manželka.

„Ani si neumím představit ten strach, který cítil,“ podotkla Millerová. Následně na sál vešla ordinující lékařka, podívala se na Hoovera a prohlásila: „Ne, to neudělám. Má příliš mnoho funkcí,“ citovala Millerová. Navzdory dalším snahám KODA o pokračování byl postup k začátku odběru orgánů zastaven.

Když zaměstnanci nemocnice Hooverovi řekli, že ho odvezou zpět na JIP, měl se uklidnit. „Tak jsme věděli, že byl velmi vědomý,“ podotkla Millerová.

Dnes trpí syndromem přeživšího

Několik následujících týdnů strávil „TJ“ v nemocnici. Ačkoliv zaměstnanci zařízení navrhovali, aby byl poté převezen do pečovatelského domu, jeho sestra něco takového odmítla. Společně proto odjeli do jejího domova, kde se o něj stará.

Lékaři rodině oznámili, že se Hooverův stav nikdy nezlepší. Sestra si však dala cíl, že mu pomůže co to jen půjde. Díky jejímu úsilí získal TJ dostatečnou sílu na to, aby docházel na terapie a dokonce ji v květnu 2023 vedl uličkou k oltáři.

ČTĚTE TAKÉ: Revoluční operace mozku. Nádor velikosti jablka se lékařům podařilo odstranit přes obočí

Dosud se TJ potýká se zdravotními problémy, ať už se jedná o omezenou krátkodobou paměť, problémy se zrakem či rovnováhou. Navzdory tomu je dost silný na to, aby několikrát týdně podstupoval fyzioterapii a hýřil smyslem pro humor.

„Je požehnáním, neměl by tady být. Neměl zvládnout rok, ale dokázal to. Máme ho tady tři roky a daří se mu,“ zdůraznila dnes Rhorerová. Když se svým bratrem mluví o tom, co se v nemocnici stalo, mívá dvě roviny: ptá se, proč se ho lidi pokoušeli zabít a jindy vyjadřuje vinu nad tím, že jeho orgány nezachránily ostatní.

„Trpí vinou přeživšího,“ přiznala sestra. Dříve si myslela, že přežití Hoovera bylo zázrakem, který přišel ve správnou chvíli. A zčásti se domnívá, že tomu tak skutečně bylo. „Dárcovství orgánů je krásná věc. Co cennějšího někomu můžete dát? Ale zároveň by se to nemělo zneužívat,“ dodala.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Muž z Karlovarska porazil rakovinu, teď bojuje s úřady. Odmítají poskytnout finanční pomoc

Tagy: