Zelenskyj v Aténách žádal o pomoc při výcviku pilotů letounů F-16. Řecko vyhoví

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí 21. srpna přiletěl do Atén, kde jednal s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Elitní ukrajinská brigáda s americkou technikou drtí ruské linie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí přiletěl do Atén, kde jednal s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Řecko požádal o pomoc s výcvikem pilotů letounů F-16, to vyhoví. Letecké ukrajinské síly provedly sérii útoků na ruské pozice, zasáhly také velitelské kontrolní stanoviště. Útoky Ukrajinců v týlových oblastech Ruska mohou vést ke zhoršení morálky ruských jednotek a destabilizaci armády v kritických oblastech fronty, vyplývá ze studie amerického Institutu pro studium války (ISW). Nizozemsko a Dánsko se zavázaly Ukrajině dodat letouny F-16.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Řecko o pomoc s výcvikem ukrajinských pilotů na bojové letouny F-16, s čímž podle něj Atény souhlasí. Tyto letouny má Řecko ve výzbroji, nesignalizovalo však, že by se chystalo připojit k Dánsku a Nizozemsku a předat některé z nich Ukrajině. Na společné tiskové konferenci řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ovšem slíbil Kyjevu pomoc a diplomatickou podporu v integraci do EU a NATO.

Piloti Ozbrojených sil Ukrajiny provedli devět raketových úderů na důležité body ruské armády, okupantským jednotkám tak způsobili nemalé potíže. Podle vyjádření generálního štábu se podařilo zničit jedno velitelské kontrolní stanoviště a tři dělostřelecké pozice. Rusové reagovali 22 leteckými protiakcemi a 30krát využili systém protivzdušné obrany k tomu, aby vedle pozic vojáků ohrozili také civilisty, jak připomíná agentura Unian.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poslat na Ukrajinu 15 tanků je hezké leda na fotku. Západ v podpoře selhává, míní expert

Útoky ukrajinské armády, které probíhají v týlových oblastech ruského území, mohou mít negativní dopad na morálku ruských jednotek. Okupantské síly proto mohou být destabilizovány v mnoha kritických oblastech fronty. S informací přišla americká organizace ISW ve své nejnovější analýze.

Úspěšné akce v týlu nepřítele vyvolávají podle expertů nespokojenost a frustraci v ruském informačním prostoru a vedou rovněž ke zvýšení nejistoty ohledně tamního vojenského velení. Narušení obranné linie navíc ohrožuje jednotnost.

Nizozemsko a Dánsko se zavázaly Ukrajině dodat letouny F-16. Podle agentury Reuters tuto informaci sdělil nizozemský premiér v demisi Mark Rutte. Přesný počet stíhaček však neuvedl. Současně upřesnil, že Nizozemsko má k dispozici 42 stíhaček, ale je příliš brzy na to, říct, zda Ukrajina dostane všechny.

Prohlášení Zelenského na sociální síti X, které bylo zveřejněno krátce poté, je z toho důvodu s takovou informací v mírném rozporu. „Tyto stíhačky nám pomohou udržet ruské teroristy mimo území ukrajinských obcí a měst,“ píše se v příspěvku. Také dánská premiérka Mette Frederiksenová během návštěvy ukrajinského prezidenta potvrdila, že zemi bude dodáno 19 letounů.

Nejnovější postup ukrajinské armády na jihu má značný taktický význam, protože jí umožní operovat mimo rozsáhlá minová pole. Informoval o tom americký Institut pro studium války (ISW). Překonání zaminovaných území by podle expertů mohlo vést k rychlejšímu postupu Ukrajinců. Množství nášlapných výbušnin, které Rusové po Ukrajině rozmístili, patřilo k hlavním důvodům, proč někteří označovali postup obránců za příliš pomalý. Ministr obrany napadené země Oleksij Reznikov před týdnem prohlásil, že Ukrajina je nejzaminovanější zemí na světě.

Začal výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. Ministr Reznikov místo, kde se instruktáž odehrává, neupřesnil. Na projektu se bude podílet koalice 11 zemí podporujících Ukrajinu. Součástí programu bude také školení ukrajinských inženýrů a techniků. Piloti i personál absolvují mimo jiné kurz angličtiny, neboť dosavadní úroveň jejich znalostí není mnohdy dostačující.

Tagy:
válka Vladimir Putin stíhačka Ukrajina ztráty Rusko Vagnerova skupina Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu F-16 Olexij Jurijovyč Reznikov