Život v českém domě na kolech: Na stěhování reálné garsonky vám stačí řidičák na auto

Bydlení v domě, se kterým můžete průběžně měnit adresu pobytu, aniž byste jej opustili, je dosud víceméně neobjevenou formou životního stylu. V případě tzv. tiny house nejde o žádný karavan ani mobilheim, ale spíše něco, co by se dalo přirovnat k hausbótu na kolech. Ostatně tuto variantu NEO zvládne taky.

Doba už je taková, že lidi nutí přemýšlet o věcech, kterými se dřív trápit nemuseli. Otázky typu „Co budu dělat, když nebude plyn?“, „Co budu jíst, když mi zavřou supermarket?“ nebo „Kde budu bydlet, až mi byt zabaví banka“ zkrátka už nejsou a ani nemohou být ryze spekulativní.

Se všemi odpověďmi na tyto dotazy současně souvisí i jeden společný jmenovatel, kterým je udržitelnost. Asi se mnou budete souhlasit, že základní potřebou pro nikoliv přežívání, ale plodný lidský život, je pocit jistoty, jehož základním předpokladem je zase pro většinu lidí pevná základna, domov.

Když se chce, tak to jde

Hradečák Jakub se svým anglickým parťákem se nikdy v životě nezaobírali něčím, jako je konstrukce technických zařízení nebo stavařina. Dohromady je svedla právě myšlenka udržitelného mobilního bydlení, na které nepotřebujete miliony, je však mnohem sofistikovanější a pohodlnější než klasický karavan a současně flexibilnější a mobilnější (ano, zní to divně) než to, čemu se říká mobilheim.

Pojem tiny house by se dal definovat jako trvale obyvatelný dům (nebo spíše domek), který je postaven na velmi malé ploše – rozměry těchto domků většinou začínají, ale i často končí na 15 až 20 metrech čtverečních. Vzhledem k malým rozměrům si ale tiny house nepleťte s jinými typy drobných staveb, jako jsou například zahradní domky. Tiny house musí vyhovět vyšším nárokům tak, aby nebyla kvalita života uvnitř něj nijak omezena a byl přitom naprosto soběstačný vždy a všude. I proto je velmi důležitá jeho nadprůměrná výška.

Jakubova představa byla jasná, neměnná a ve svém důsledku i dosti limitující: postavit tiny house na maximálně povolené ploše přívěsu za osobní auto s maximální povolenou výškou a hmotností do 3,5 tuny. V praxi to znamená rozměry 6,5 × 2,5 metru plus čtyřmetrovou výšku. Teoreticky se s takovou soupravou dá fičet až 130 km/h, ale jak jsem se měl možnost na vlastní kůži přesvědčit, bezpečný dojem budí tempo nanejvýš poloviční a chce to taky samozřejmě nějaké ty koně pod kapotou.

Rozkaz tedy zněl jasně: maximálně účelně využít obestavěný prostor a jeho výšku a ušetřit přitom každé drahocenné deko. Pokud jde o konstrukci, tak rám přívěsu, na kterém domek stojí, je osvědčený hliníkový s dostatečnou pevností pro všechny případy. Celá nástavba je naopak klasickou dřevostavbou z pevných KVH hranolů. Střecha je opět hliníková s tloušťkou 0,7 mm.

Estetické i funkční kvality

Z krátkého seznámení mám pocit, že se to docela povedlo. Ústředním dojmem po vstupu dovnitř prosklenými hlinkovými dveřmi (ze stejného materiálu jsou i okenní rámy) je veliká vzdušnost, která jde jednoznačně na vrub čtyřmetrové výšce, takže i když není domek plochou velký, opticky se v něm můžete cítit jako v bytě ve vinohradském činžáku s vysokým stropem.

Jakub je vystudovaný grafik a na estetice i vnímané kvalitě interiéru je to znát. Většinu ploch pokrývá topolové dřevo (podlaha je dubová), které ladí s velkými prosklenými plochami. Mrazu ani vedra se přitom není třeba bát, protože domek je velmi dobře odizolován silnou vrstvou ovčí vlny a hydroizolace. Nalevo od vstupu je místo pro pohovění si na rozložitelné sedačce s úložným protorem, vpravo je kuchyňka se vším potřebným včetně trouby a lednice a v úplně přední části „objektu“ sociální zařízení s oddělenou koupelnou a WC.

Právě kuchyňku a sociální zařízení zastřešuje druhé patro, do kterého se vystoupá po úplně normálních dřevěných schodech jako v mezonetu, krčit se není třeba. Nahoře najdete velice pohodlné „letiště“ pro dva + třeba dítě nebo psa, orlí hnízdo, ze kterého se vám nebude chtít dolů tím spíš, jestli domek odparkujete někde uprostřed přírody a necháváte se jen ovívat ostrým čistý vzduchem u otevřeného okna.

Většina světel je na nízké napětí 12 a 24 V, takže pokud připojíte solární panely nebo generátor, budete bez problémů svítit i tam, kde lišky dávají dobrou noc. Energetická nenáročnost až soběstačnost je vůbec zásadním bodem celého projektu. Domek má sice primárně připravené externí přípojky pro vodu, elektřinu či odpad, s patřičnými úpravami se ale bez všech těchto „kotev“ obejde. Může tedy naopak dobře sloužit i v situaci, kdy se rozhodnete žít takzvaně „off grid“, bez připojení k sítím. Budou vám stačit dvě baterie a malý solární panel pro elektrický ohřev a nádrže na pitnou i odpadní vodu.

NEO se dá zvednout z přívěsu. Dá se také nainstalovat na prakticky libovolné plavidlo, čímž se dopracujete k poněkud vyššímu hausbótu. Domek je konstruován na celoroční užívání, takže mu nevadí vlhkost ani nízké nebo naopak vysoké teploty a další rozmary počasí.

Drahé nebo levné bydlení?

Tento konkrétní tiny house má jistá ale, která jsou paradoxně spojená s jeho výhodami. Předně je sice pravda, že s Neem se dá jezdit z místa na místo, sami výrobci ale nedoporučují více než pár přesunů za rok a rozhodně ne více než 3 000 km – přece jenom klasická dřevostavba na víceméně neodpruženém podvozku dostane na české okresce pěkně do těla. Ne, tohle opravdu není karavan, ostatně i manipulace s velkým „podválem“ v těsných prostorech vyžaduje jisté řidičské zkušenosti a dobré oko. Podstatné ovšem je, že „to“ jde a bez větší námahy, žádný silniční „nadměr“ jako v případě mobilheimů. Pak je tu otázka ceny. 1 450 000 Kč bez DPH a podvozku je a není hodně.

Je v případě, když si uvědomíte, že za stejné peníze můžete mít 65metrové 3+kk ve slušném stavu v paneláku v Chomutově, není v případě, že vám záleží na svobodě pohybu a možnosti kvalitně žít co chvíli na jiném hezkém místě ve všem komfortu a s možností „postavit“ tiny house kdekoliv se vám to bude hodit a majitel pozemku dovolí – tiny house, byť sundaný z přívěsu, není z podstaty věci nemovitostí.

Dům na kolech si postavil i devatenáctiletý mladík z Karlovarska:

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.