Zpověď těhotné Marianny z Mariupolu: Rusové říkali, že jsem herečka a dítě rozřežou

Fotografie těhotné Marianny z rozbombardované porodnice obletěla svět. Posloužil však i v dezinformační válce. Proruští propagandisté totiž tvrdili, že žena je herečka. Webu BBC nyní poskytla exkluzivní rozhovor.

Poté, co ukrajinská maminka přežila ruský útok, čelila dalšímu náporu – ruským dezinformacím a nenávisti namířené proti ní a její rodině. Devětadvacetiletá Marianna byla obviněna, že je herečka.

Ruští diplomaté dokonce tvrdili, že hrála dvě různé ženy. „Dostávala jsem výhrůžky, že si mě najdou, že mě zabijí, že moje dítě rozřežou na kousky,“ popsala pro web BBC. Jde o její první rozhovor pro velké západní médium.

„Dítě si vybralo, že se objeví v těžké době, ale je lepší, že přišlo za těchto okolností, než aby se nenarodilo vůbec,“ uvedla dramatické okolnosti porodu. I když mluví klidně, přiznává, že se vše obrátilo vzhůru nohama.

Její život v Mariupolu byl před válkou úplně jiný. Marianna propagovala kosmetické výrobky na sociálních sítích, zatímco její manžel Jurij pracoval v ocelárnách Azovstal. „Měli jsme klidný a jednoduchý život,“ vzpomínala.

9. března si povídala s ostatními ženami na oddělení, když nemocnicí otřásl výbuch. Přetáhla si přes hlavu deku, pak následoval druhý výbuch. „Bylo slyšet, jak všechno létá kolem, šrapnely a další věci. Ten zvuk mi zvonil v uších ještě hodně dlouho,“ líčila hororovou vzpomínku.

Ženy se ukryly ve sklepě s dalšími civilisty. Marianna utrpěla řeznou ránu na čele a střepy skla jí uvízly v kůži. „Lékař jí ale řekl, že nepotřebuje stehy. Věděla však, že potřebuje získat zpět osobní věci z nemocnice.

Požádala proto jednoho z mužů, aby jí pomohl zpátky dovnitř. „Všechno, co jsem připravila pro své dítě, bylo v porodnici,“ říká. Když sestupovala po schodech z budovy nemocnice, vyfotografovali ji novináři z agentury Associated Press. Snímky z mariupolské porodnice se rychle staly virálními.

Krátce poté se na prokremelském účtu na Telegramu objevila falešná obvinění, že fotografie byly zinscenované. Rusové se odkazovali na Mariannin Instagram a využili ho k propagandě. Tvrdili, že zranění si namalovala make-upem. Informaci šířili i vysocí ruští představitelé a státní média.

Na útěku a bez přístupu k internetu Marianna snímky viděla až o několik dní později. To už byl její Instagram zaplaven obviňujícími a výhružnými zprávami. „Bylo to opravdu urážlivé, protože jsem to všechno prožila,“ říká. Od přímé kritiky ruských představitelů, kteří o ní nepravdivé informace šířili, se však zdržuje.

V Mariupolu Rusové dál dělostřelectvem a letecky útočí, a to poředevším na zbývající ukrajinské vojáky zablokované v ocelárnách Azovstal. Kyjev ale dále usiluje o to, aby dostal zbylé Ukrajince do bezpečí.

Tagy:
válka nemocnice Instagram Ukrajina herec Rusko Kyjev Mariupol Associated Press ruská invaze na Ukrajinu Marianna Vyshemirskyová Marianna

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství