Britská veřejnoprávní stanice BBC „se bude muset změnit“ a redukovat, uvedl podle The Sunday Times nejmenovaný vládní zdroj v době, kdy nápor proti veřejnoprávnímu vysilateli nabírá na síle. Mluví se o dekriminalizaci neplacení licenčních poplatků nebo dokonce o jejich zrušení. Zdroj rovněž informoval, že by mohly být zrušeny některé rozhlasové i televizní kanály a redukován web BBC.
Britský ministr dopravy Grant Shapps podle britského deníku Metro potvrdil, že probíhají konzultace ohledně dekriminalizace neplatičů (veřejnoprávních) licenčních (koncesionářských) poplatků a nahrazení současného stavu službou založenou na předplatném/na odběru.
Snížení počtu kanálů nebo redukce webu
Ministr dopravy hovořil pro Sky News poté, co Sunday Times citovaly nejmenovaného vládního představitele, který uvedl, že BBC může v rámci „masivního ořezání“ aktivit potkat ukončení většiny rozhlasových a některých televizních stanic.
Podle nejmenovaného zdroje se britský premiér Boris Johnson „opravdu hlasitě“ snaží omezit BBC: mluví se například o snížení počtu kanálů, menším rozsahu webových stránek nebo omezení pro personál, který by neměl přijímat „dobře placenou“ vedlejší práci.
Grant Shapps řekl, že zatím nebyla přijata žádná „předběžná“ rozhodnutí týkající se budoucího modelu financování. „Byl bych docela opatrný u některých neautorizovaných komentářů… V této fázi jde pouze o konzultace. Neexistují žádná rozhodnutí. BBC je velmi oblíbený národní poklad. Všichni chceme, aby měla obrovský úspěch. Každý však, včetně BBC samotné, vidí, že v měnícím se světě se musí změnit i sama BBC,“ uvedl ministr a dodal, že smlouva běží do roku 2027, „takže ke všem rozhodnutím vede ještě dlouhá cesta.“
Kompletní zrušení poplatků? Zatím ne
Někteří ministři dokonce navrhují, aby po vypršení stávající veřejnoprávní smlouvy byly licenční poplatky kompletně zrušeny. John Whitingdale, bývalý ministr pro kulturu, sport a média, který byl v minulém znovu do funkce jmenován, je považován za osobu, která povede revizi veřejnoprávního média. Řada politiků, zejména z řad konzervativců, britské veřejnoprávní stanici mimo jiné vyčítá nevyváženost v pokrytí celostátních voleb v minulém roce.
Podle aktuálních informací deníku The Independent však premiér Boris Johnson nechce v této fázi zrušit „všechny licenční poplatky“. Informovala o tom Downing Street (kancelář premiéra) poté, co premiér čelil odporu některých konzervativců proti „vendetě“ vůči BBC. Ti reagovali na údajnou snahu Borise Johnsona tím, že zrušení poplatků nebylo součástí volebního programu a že jejich zrušení by mohlo být pro veřejnoprávní institucí existenční hrozbou.
Damian Green, jenž zastával druhý nejvyšší vládní post (First Secretary of State) v předchozí vládě premiérky Theresy Mayové, tento záměr dokonce nazval „kulturním vandalismem“.