Vyšetřování nedávného falešného poplachu na Havaji, který varoval před blížící se severokorejskou raketou, ukázalo, že za vším stojí lidského pochybení a nedostatek vnitřních regulací, které by podobné situaci zabránily. Zaměstnanec, který zprávu rozeslal nejen mezi obyvatele, ale také do médií, dostal podle agentury AP výpověď a odmítá spolupracovat. Rezignovat se navíc rozhodli i další dva šéfové krizového štábu.
Obyvatelé ostrovního státu Havaj si poměrně nedávno prožili desítky minut strachu. Na mobilní telefony jim totiž přišlo varování, že se k jejich domovům blíží severokorejská raketa. Trvalo zhruba 40 minut než se jim na displejích objevila zpráva o tom, že došlo k chybě a žádné nebezpečí jim nehrozí.
Pracovník Havajská agentura pro řízení krizových situací (HI-EMA), který varování rozeslal, měl mít problémy už i v minulosti. Podle vyjádření jeho kolegů například věřil, že cvičení varující před tsunami nebo požáry jsou skutečná a rozhodně nebyli spokojení s tím, že s ním musí pracovat. Vše hlásili nadřízeným, ale ti s ním prý jen promluvili a nechávali ho deset let na pracovní pozici, která se má obměňovat každý rok.
K odeslání varovné zprávy nepotřeboval zaměstnanec autorizaci
Zprávu s varováním navíc odeslal na přelomu směn, kdy jeho kolega neměl vůbec tušení o tom, co provedl. K odeslání výstrahy nejen na mobilní telefony obyvatel, ale také do médií navíc nepotřeboval ani žádnou autorizaci od svých nadřízených.
Federální komunikační komise (FCC), která incident vyšetřuje uvedla, že falešný poplach byl výsledkem lidského pochybení a nedostatku vnitřních regulací, které by podobné situaci zabránily. Pracovníci se například před odchodem ze směny nemuseli odhlašovat a HI-EMA neměla ani žádnou přípravu na to, jak opravit falešné varování.
Zaměstnanec, který pochybil, byl následně propuštěn a s vyšetřovateli odmítá spolupracovat. Rezignaci kvůli tomuto incidentu ale podali i další dva vrchní civilní představitelé havajského úřadu pro řešení krizových situací.