Záchranná služba po celé České republice řeší problém s převozem obézních pacientů. Těch je stále víc a víc a často je nutná u zásahu i asistence hasičů. Jenže hasiči pak mohou chybět jinde, třeba u požáru a navíc jejich pomoc pojišťovny neproplácejí.
S rostoucí nadváhou Čechů roste i počet případů, kdy záchranáři na převoz pacienta nestačí, musejí jim tak pomáhat další složky záchranného integrovaného systému.
„Pomáhají hasiči, pomáhají nám dobrovolní hasiči, městská policie, státní policie a těch pacientů od 150 kilo výš, takže to se dá říct, že jsou to hyperobézní pacienti, nejenom obézní, tak samozřejmě přibývá. V předminulém roce bych řekl, že jich bylo o 50 % míň než, než v roce 2017,“ říká ředitel privátní záchranné služby Jihočeského kraje Bořek Bulíček.
U převozu extrémně obézních pacientů musí být přivolány speciální sanitní XXL vozy. Takové vozy vyjíždí zhruba jednou až dvakrát týdně
„Hasiči v Libereckém kraji pomáhají s transporty pacientů tak dvakrát až třikrát do týdne,“ říká mluvčí hasičů Libereckého kraje Pavlína Bílková.
Kvůli stále častějším zásahům u pacientů s nadměrnou hmotností si záchranka Libereckého kraje pořídila speciální vybavení - nosítka, která zvládnou až 300kilovou zátěž.
Ty jsou stavěný na větší hmotnost pacienta a je tak i lepší manipulace a naložení do sanitního vozu.
„Na území celého Zlínského kraje vyjíždí každý týden hasiči přibližně k 5 až 15 případům, kdy pomáhají zdravotníkům se snesením pacienta do sanitky,“ říká pro změnu mluvčí hasičů na Zlínsku Roman Žemlička.
Problém s převozem obézních pacientů je asi největší ve Středočeském kraji. Věc už se tam řeší na vyšších místech.
„Převážně se jedná o osoby, které jsou těžší nad 100 kilo. V roce 2015 to bylo zhruba v 50 případech, v roce 2016 a 17 již těch případů bylo dohromady zhruba 800, což nás stojí nemalé finanční prostředky,“ říká mluvčí hasičů středočeského kraje Petr Svoboda.
Za loňský rok se náklady hasičů za tyto činnosti přiblížily v kraji částce 4,5 milionu korun.
V tomto směru ale drží „Černého Petra“ především zdravotní pojišťovny, které by měly uhradit tyto služby a péči hasičskému záchrannému sboru.
Hasiči navíc mohou scházet někde jinde.