VIDEO: Výletní loď zakotvila v Singapuru. Na palubě jsou i Češi

Výletní loď zakotvila v Singapuru. Na palubě jsou i Češi ZDROJ: AP

Obavy z nákazy novým koronavirem vedly vlády Thajska a Malajsie k odmítnutí přijmout další výletní loď jménem Costa Fortuna. Ta má na palubě 2000 lidí. U cestujících se žádná nákaza neprokázala, je mezi nimi však 64 italských občanů. Na výletní lodi se dostalo do izolace i 18 Čechů. Záběry agentury AP zachycují, jak turisté opouštějí loď.

Ke dvěma desítkám Čechů, kteří se dostali kvůli šíření koronaviru do nesnází, Petříček uvedl, že by neměli být nemocní. „Jsou v různých formách izolace a naše zastupitelské úřady jsou jim k dispozici,“ uvedl Petříček.

Na cestě do Česka jsou podle šéfa ministerstva zahraničí Tomáše Petříčka tři lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v Ázerbájdžánu. V Česku už by měla být i žena, která musela kvůli šíření nemoci zůstat na ostrově Tenerife.

Po výletní lodi Diamond Princess, jejíž pasažéři byli po karanténě japonských úřadů již evakuováni do svých domovských zemí v uplynulém týdnu, se nemoc šíří na obdobném plavidlu Grand Princess u amerických břehů. Loď s více než 3500 cestujícími kvůli dvěma desítkám případů nákazy na palubě nesměla vplout do sanfranciského přístavu, úřady ji poslaly do nedalekého Oaklandu. Obavy z nákazy novým koronavirem vedly vlády Thajska a Malajsie k odmítnutí přijmout další výletní loď Costa Fortuna s 2000 lidmi na palubě. U cestujících se žádná nákaza neprokázala, je mezi nimi však 64 italských občanů.

V Číně, odkud se nákaza začal šířit, zůstali podle Petříčka pouze Češi, kteří tam dlouhodobě žijí a možnost evakuace nevyužili. V Česku nicméně zůstávají studenti, kteří se do vlasti vrátili během čínských svátků a čekají na změnu situace, uvedl Petříček.

Tagy: