Volit, zakládat firmy a odesílat dokumenty státní správě. To vše můžete v Estonsku provádět z domova s pomocí internetu. Česko chce pro své občany zajistit stejné služby. Příslib digitalizace veřejné správy vznesl po jednání s estonským premiérem Jürim Ratasem premiér Andrej Babiš (ANO).
Digitální občanský průkaz ovlivňuje život Estonců každý den. Kartu je možné používat nejen pro úkony v komunikaci se státní správou, ale například i jako alternativu slevovým kartám z obchodů. Ke kartě má každý obyvatel čtečku připojenou na svém počítači.
"Děláme konkrétní kroky, abychom se dostali na úroveň Estonska. To je náš vzor, kdy lidé nechodí na úřady, všechno si vyřizují digitálním způsobem, a to je náš cíl. Je to i součástí boje proti byrokracii, zlepšení komfortu našich občanů, firem, živnostníků," uvedl k tématu Andrej Babiš.
Digitalizace má i své kritiky
Vladimír Dzurilla, český vládní zmocněnec pro digitalizaci, začal úzce spolupracovat s estonskými kolegy. Dzurilla se zúčastní konference Digitální Česko 2018+, kde bude jako host kromě estonského premiéra přítomen také poradce v oblasti národní digitalizace Estonska Marten Kaevats.
Ratas v České republice sdílel zkušenosti své země s digitalizací. Podle něho je fungování společnosti efektivnější a zvyšuje komfort občanů. V parlamentních volbách hlasovalo elektronicky okolo 40 % obyvatel. Daňové přiznání online využilo dokonce 80 % lidí.
Estonsko se stalo vzorem efektivity státní správy. Důvody, proč se západní země zatím zcela nepřidaly k myšlence e-Governmentu (digitální státní správě), jsou obavy o soukromí obyvatel a obecně strach z nových technologií.
Data, sbíraná při využívání průkazu, jsou masivní a kritici digitalizace se bojí zneužití těchto údajů. Na druhou stranu i oni uznávají, že digitalizace zvýšila transparentnost státních úřadů a zjednodušila obyvatelům země život.