reklama

Zrušení branné výchovy byla chyba, říká veterán k ochraně škol

Tragický útok na školu ve slovenských Vrútkách, při němž zemřel zástupce ředitele, znovu vzbuzuje debatu o ochraně měkkých cílů. Podle bezpečnostního experta Petra Bárty a válečného veterána Lumíra Němce nejsou české školy dostatečně zabezpečené kvůli chybějícím financím i absenci proškoleného personálu.

reklama

Školy jsou často zabezpečeny vstupem na čip. „Útočník se ale do školy dostal násilím, dveře rozbil. Školy si myslí, že mají čipové dveře a tím to končí, ale je to nedostatečné,“ řekl Lumír Němec v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové. Dalším problémem podle něj je, že za dveřmi, třebaže zabezpečenými, sedí většinou školník, případně kantor, nikoliv bezpečnostní personál.

Bárta se však k přítomnosti ochranky ve školách nekloní. „Nevím, jestli chci, aby měly moje děti strach, že se tam pohybuje ozbrojená ochranka. Primární jsou procedury a proškolený personál,“ řekl. Jako případ uvedl napadení německé synagogy, které úspěšně zvládl proškolený personál, nikoliv ochranka.

K tématu

Podle Němce zaměstnanci škol bezpečnostní procedury často nedodržují i v případech, kdy existují. Například mohou díky kamerám sledovat, kdo do budovy přichází, přesto systém nevyužívají. Válečný veterán tvrdí, že většinou stačí na školu zazvonit, a nikdo se ani nezajímá o to, proč přichází.

Neproškolený personál, málo peněz, nefungující rozhlas

Kromě neproškoleného personálu je podle analytiků problémem nedostatek financí. „Jsou uvolňovány velké peníze na bezpečnostní analýzy. Jenže to končí tím, že ředitelé řeknou: To je super, ale já na to nedostanu peníze,“ popisoval Němec. Není podle něj však výjimkou, že nefunguje ani vybavení, které školy mají k dispozici. „Překvapuje mě, že ve spoustě škol je rozhlas, ale nefunguje. Přitom je to elementární prvek, když se něco děje,“ řekl Němec.

Zrušení branné výchovy podle Němce byla chyba. „Když pracuji s mladšími lidmi, nedokáží poskytnout první pomoc, orientovat se v lese, ani vzít vzduchovku do ruky,“ vyjmenoval bezpečnostní expert. Ozbrojit učitele by však podle něj nebylo vhodným řešením.

K tématu

Podle Petra Bárty nejsou řešením ani bezpečnostní rámy, jaké se používají například v USA. „Bezpečnostní rám posune problém akorát jinam, člověk bude na děti útočit ve chvíli, kdy budou čekat ve frontě před rámem,“ odhadoval Bárta.

Pořad 360⁰ Pavlíny Wolfové se těmto tématům věnoval, protože ve čtvrtek mladý útočník ozbrojený nožem zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky jednoho člověka, zástupce ředitelky. Pobodal i další dva dospělé a dvě děti, všichni byli převezeni do nemocnice v Martině. Policie proti prchajícímu pachateli použila zbraně a zastřelila ho.

K podobným útokům došlo v minulosti i v Česku. Například před šesti lety ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná žena napadla nožem jednu ze studentek střední obchodní školy. Dívku se snažil ochránit její spolužák, který kvůli tomu přišel o život. Někteří studenti museli po události vyhledat pomoc psychologů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Ostuda jedince, řekl Zaorálek k Volného agresi. Politolog: Reflektuje to společnost
Prymula: Česku s novou mutací hrozí čtvrtá vlna. Je na nás, jak bude katastrofická
Podpultová vakcína? Na dark netu je očkovací látka žádaným zbožím
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Žáci prvního stupně se do lavic vrátí začátkem února, odhaduje ministr Blatný
Volný je magor, jeho idiotské a hulvátské chování je ubohé, říkají poslanci
Další články
reklama
reklama