Bezpečnostní expert Petr Bárta a válečný veterán Lumír Němec debatují o zabezpečení českých škol.
Tragický útok na školu ve slovenských Vrútkách, při němž zemřel zástupce ředitele, znovu vzbuzuje debatu o ochraně měkkých cílů. Podle bezpečnostního experta Petra Bárty a válečného veterána Lumíra Němce nejsou české školy dostatečně zabezpečené kvůli chybějícím financím i absenci proškoleného personálu.
Školy jsou často zabezpečeny vstupem na čip. „Útočník se ale do školy dostal násilím, dveře rozbil. Školy si myslí, že mají čipové dveře a tím to končí, ale je to nedostatečné,“ řekl Lumír Němec v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové. Dalším problémem podle něj je, že za dveřmi, třebaže zabezpečenými, sedí většinou školník, případně kantor, nikoliv bezpečnostní personál.
Bárta se však k přítomnosti ochranky ve školách nekloní. „Nevím, jestli chci, aby měly moje děti strach, že se tam pohybuje ozbrojená ochranka. Primární jsou procedury a proškolený personál,“ řekl. Jako případ uvedl napadení německé synagogy, které úspěšně zvládl proškolený personál, nikoliv ochranka.
Útočníkovi z Vrútek se v dětství smáli pro jeho vzhled, vzpomínal spolužák
Slovenskem ve čtvrtek otřásla tragédie, při které 22letý Ivan ve škole ve Vrútkách pobodal pět lidí. Zástupce ředitelky zraněním podlehl. Policie proti prchajícímu pachateli použila zbraně a zastřelila ho. Zraněné jsou dvě děti a dva zasahující policisté, které trefily odražené projektily. Motiv činu zatím není jasný. Na Ivana, který školu, kde zaútočil, jako dítě navštěvoval, zavzpomínali spolužáci. Podle nich byl nekonfliktní a veselý, ale časem se uzavřel do sebe. Ostatní se mu prý smáli kvůli jeho vzhledu.
Podle Němce zaměstnanci škol bezpečnostní procedury často nedodržují i v případech, kdy existují. Například mohou díky kamerám sledovat, kdo do budovy přichází, přesto systém nevyužívají. Válečný veterán tvrdí, že většinou stačí na školu zazvonit, a nikdo se ani nezajímá o to, proč přichází.
Neproškolený personál, málo peněz, nefungující rozhlas
Kromě neproškoleného personálu je podle analytiků problémem nedostatek financí. „Jsou uvolňovány velké peníze na bezpečnostní analýzy. Jenže to končí tím, že ředitelé řeknou: To je super, ale já na to nedostanu peníze,“ popisoval Němec. Není podle něj však výjimkou, že nefunguje ani vybavení, které školy mají k dispozici. „Překvapuje mě, že ve spoustě škol je rozhlas, ale nefunguje. Přitom je to elementární prvek, když se něco děje,“ řekl Němec.
Zrušení branné výchovy podle Němce byla chyba. „Když pracuji s mladšími lidmi, nedokáží poskytnout první pomoc, orientovat se v lese, ani vzít vzduchovku do ruky,“ vyjmenoval bezpečnostní expert. Ozbrojit učitele by však podle něj nebylo vhodným řešením.
Svíčky, květiny, plačící lidé. Vrútky truchlí za ubodaného v místní škole
Několik desítek lidí se večer sešlo před školou, ve které ve čtvrtek bývalý student napadl nožem několik lidí. Jeho řádění nepřežil zástupce ředitele školy, další čtyři lidé včetně dvou dětí skončili v nemocnici. Obyvatelé Vrútek na místo tragédie přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Objevilo se také několik fotografií oběti.
Podle Petra Bárty nejsou řešením ani bezpečnostní rámy, jaké se používají například v USA. „Bezpečnostní rám posune problém akorát jinam, člověk bude na děti útočit ve chvíli, kdy budou čekat ve frontě před rámem,“ odhadoval Bárta.
Pořad 360⁰ Pavlíny Wolfové se těmto tématům věnoval, protože ve čtvrtek mladý útočník ozbrojený nožem zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky jednoho člověka, zástupce ředitelky. Pobodal i další dva dospělé a dvě děti, všichni byli převezeni do nemocnice v Martině. Policie proti prchajícímu pachateli použila zbraně a zastřelila ho.
K podobným útokům došlo v minulosti i v Česku. Například před šesti lety ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná žena napadla nožem jednu ze studentek střední obchodní školy. Dívku se snažil ochránit její spolužák, který kvůli tomu přišel o život. Někteří studenti museli po události vyhledat pomoc psychologů.