reklama

Zrušení branné výchovy byla chyba, říká veterán k ochraně škol

Tragický útok na školu ve slovenských Vrútkách, při němž zemřel zástupce ředitele, znovu vzbuzuje debatu o ochraně měkkých cílů. Podle bezpečnostního experta Petra Bárty a válečného veterána Lumíra Němce nejsou české školy dostatečně zabezpečené kvůli chybějícím financím i absenci proškoleného personálu.

reklama

Školy jsou často zabezpečeny vstupem na čip. „Útočník se ale do školy dostal násilím, dveře rozbil. Školy si myslí, že mají čipové dveře a tím to končí, ale je to nedostatečné,“ řekl Lumír Němec v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové. Dalším problémem podle něj je, že za dveřmi, třebaže zabezpečenými, sedí většinou školník, případně kantor, nikoliv bezpečnostní personál.

Bárta se však k přítomnosti ochranky ve školách nekloní. „Nevím, jestli chci, aby měly moje děti strach, že se tam pohybuje ozbrojená ochranka. Primární jsou procedury a proškolený personál,“ řekl. Jako případ uvedl napadení německé synagogy, které úspěšně zvládl proškolený personál, nikoliv ochranka.

K tématu

Podle Němce zaměstnanci škol bezpečnostní procedury často nedodržují i v případech, kdy existují. Například mohou díky kamerám sledovat, kdo do budovy přichází, přesto systém nevyužívají. Válečný veterán tvrdí, že většinou stačí na školu zazvonit, a nikdo se ani nezajímá o to, proč přichází.

Neproškolený personál, málo peněz, nefungující rozhlas

Kromě neproškoleného personálu je podle analytiků problémem nedostatek financí. „Jsou uvolňovány velké peníze na bezpečnostní analýzy. Jenže to končí tím, že ředitelé řeknou: To je super, ale já na to nedostanu peníze,“ popisoval Němec. Není podle něj však výjimkou, že nefunguje ani vybavení, které školy mají k dispozici. „Překvapuje mě, že ve spoustě škol je rozhlas, ale nefunguje. Přitom je to elementární prvek, když se něco děje,“ řekl Němec.

Zrušení branné výchovy podle Němce byla chyba. „Když pracuji s mladšími lidmi, nedokáží poskytnout první pomoc, orientovat se v lese, ani vzít vzduchovku do ruky,“ vyjmenoval bezpečnostní expert. Ozbrojit učitele by však podle něj nebylo vhodným řešením.

K tématu

Podle Petra Bárty nejsou řešením ani bezpečnostní rámy, jaké se používají například v USA. „Bezpečnostní rám posune problém akorát jinam, člověk bude na děti útočit ve chvíli, kdy budou čekat ve frontě před rámem,“ odhadoval Bárta.

Pořad 360⁰ Pavlíny Wolfové se těmto tématům věnoval, protože ve čtvrtek mladý útočník ozbrojený nožem zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky jednoho člověka, zástupce ředitelky. Pobodal i další dva dospělé a dvě děti, všichni byli převezeni do nemocnice v Martině. Policie proti prchajícímu pachateli použila zbraně a zastřelila ho.

K podobným útokům došlo v minulosti i v Česku. Například před šesti lety ve Žďáru nad Sázavou psychicky nemocná žena napadla nožem jednu ze studentek střední obchodní školy. Dívku se snažil ochránit její spolužák, který kvůli tomu přišel o život. Někteří studenti museli po události vyhledat pomoc psychologů.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama