Přestože nás volby do Evropského parlamentu čekají až příští rok v červnu, kampaně jednotlivých stran již nabírají na síle. Hnutí ANO chce v Evropě bojovat proti zeleným fanatikům, SPD zase zřejmě vytáhne konzervativního ekonoma Petra Macha. Na známé osobnosti sází zase STAN, kteří přivedli neúspěšnou kandidátku na Hrad Danuši Nerudovou. Piráti naopak věří v úspěch s již osvědčenými europoslanci. Otazníky panují však především u stran koalice Spolu.
Velká neznámá doposud panuje ohledně podoby kandidátky hnutí ANO, které v Evropském parlamentu obhajuje nejvíce mandátů. Je však zřejmé, že dosavadní tváře jako Dita Charanzová či Martina Dlabajová již kandidovat nebudou. Místo toho se mluví například o bývalé ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a spekulace se nevyhýbají ani samotnému předsedovi Andrej Babišovi.
ČTĚTE TAKÉ: PŘEHLEDNĚ: Klíčové volby v Polsku. Kdo uspěje? Čeká nás ostrý střet zkušených matadorů
Právě z jeho výroků v posledních měsících je patrné, jakým způsobem bude chtít hnutí ANO evropskou kampaň vést, a to především bojem proti zeleným fanatikům, kterých je podle něj plná Evropa. V posledních měsících nadával na připevněná víčka k pet lahvím, které ale jako premiér sám v Evropě schvaloval. Dále brojí proti omezování automobilů na spalovací motory či euru.
Zatímco při minulých evropských volbách hovořil Babiš o „silném Česku“, které bude mít v Evropě svůj hlas a zajistí konec dvojí kvalitě potravin, tak tentokrát bude tedy tématem větší radikalizace názorů proti samotné Evropské unii. Na svém Instagramu pak rád používá fráze jako „snad mi to v Bruselu nezakážou“.
Seriózní SPD
Naproti tomu lze očekávat větší snahu SPD působit jako seriozní strana. Zatímco u minulých voleb uspěla například hvězda alternativní a vlastenecké scény Hynek Blaško, tentokrát by mohla strana Tomia Okamury sázet na více důvěryhodné osobnosti.
Novým ekonomickým poradcem strany se totiž stal bývalý europoslanec, expředseda Svobodných a ekonom Petr Mach. Proslýchá se navíc, že by mohl za SPD rovněž znovu bojovat o evropský mandát, sám tuto možnost nevyloučil. Strana se navíc chystá kandidovat společně s hnutím Trikolora, které je ve svých názorech trochu mírnější než SPD.
STAN sází na osobnosti
Hnutí STAN zkouší svou osvědčenou taktiku uspět skrze zajímavé tváře. Tentokrát se na kandidátce mezi lídry objeví ekonomka Danuše Nerudová, která skončila třetí na pásce při souboji o Hrad. Záhy po oznámení kandidatury však vyvolala rozruch svým výrokem v rozhovoru pro Respekt, že když bude potřeba, tak se vrátí do Prahy sestavit vládu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babiš obstruuje kvůli propagaci sítí. Můžeme mu poskytnout nahrávací studio, nabídl Farský
Další osobností na kandidátce je bývalý poslanec Jan Farský. Ten sice jako lídr kandidátky přivedl STAN v roce 2017 poprvé samostatně do Poslanecké sněmovny, v loňském roce však musel čelit kritice, když se zdráhal vzdát svého poslaneckého mandátu, přestože odjel na půlroční stáž do USA. Nešlo však o tak zásadní prohřešek, aby mu to zabránilo být znovu společně s Nerudovou v čele kampaně hnutí STAN.
Ohrožení značky Spolu?
V brzkém čase by mělo dojít k rozhodnutí, zda půjde koalice Spolu do voleb společně, nebo zda se cesty ODS, TOP 09 a lidovců v Evropě rozdělí. Patrné je především, že ODS by chtěla jít do voleb sama, aby si zachovala svůj vliv ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Obávají se, že kdyby společně s KDU-ČSL a TOP 09 vstoupili do rozsáhlé frakce Evropských lidovců, jejich vliv by oslabil. Myslí si to například výrazný europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Naopak ostatní strany koalice chtějí jít společně. Důvodem mohou být také velmi nízké preference obou partají, které jim nedávají jistotu vstupu do europarlamentu samostatně. Deník N přišel s informací, že především lidovci tlačí na ODS, aby společnou kandidaturu ještě zvážili.
„Ta značka si vybudovala velmi dobré renomé a bylo by těžko vysvětlitelné, proč do sněmovních voleb jdeme spolu, a do evropských voleb ne. Mohlo by to do budoucna znamenat velké ohrožení toho, aby značka Spolu a spolupráce fungovala i v příštích volbách,“ řekl Deníku N předseda lidovců Marian Jurečka. Pokud by strany šly do voleb samostatně, znamenalo by to takřka jistě volební triumf pro hnutí ANO.
Sebevědomí Piráti
Piráti jsou zřejmě s prací svých europoslanců spokojení, protože všichni tři budou na prvních čtyřech místech kandidátky také příští rok. Stejně jako v roce 2019 povede kandidátku Marcel Kolaja, nynější europoslanec a první místopředseda strany. Za ním budou europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová a dále europoslanec Mikuláš Peksa.
Úspěchu Pirátů nasvědčují také jednotlivé průzkumy, které ukazují, že se jim po neúspěšných sněmovních volbách v roce 2021 podařilo konsolidovat své jádro i pravděpodobný zisk. Nejmenší vládní strana je v tomhle v celé vládnoucí pětikoalici celkem ojedinělá. Informuje o tom například nejnovější volební model STEM pro CNN Prima NEWS.
Mohlo by vás zajímat: Speciál české zájmy v Evropě