Gratulace světových politiků Trumpovi
Ještě to v tu chvíli nebylo stoprocentní, ale Donald Trump si byl svým triumfem v amerických prezidentských volbách jistý. Poté, co ho ve své prognóze za zvoleného prezidenta označila televize FOX News, předstoupil na Floridě před své příznivce, aby pronesl vítězný projev. Na pódium ho doprovodila i manželka Melania Trumpová, která se do právě skončené kampaně příliš nezapojovala, stejně jako dcera Ivanka.
Rozjásaný Donald Trump v doprovodu celé své široké rodiny a nejbližších spolupracovníků, tak vypadala skupina, která se vydala na pódium ve West Palm Beach Convention Center na Floridě oslavovat znovuzvolení republikánského kandidáta v prezidentských volbách 2024.
Jako první vyšel ze zákulisí právě Trump s manželkou Melanií a hned za nimi jejich syn Barron Trump, který je oba o hlavu převyšoval. Pak už následovali další a další spolupracovníci či rodinní příslušníci včetně dcery Ivanky Trumpové, která do kampaně prakticky nezasahovala. Teď prý ale podle deníku The Daily Mail zvažuje, že se opět více zapojí do politické práce svého otce.
ČTĚTE TAKÉ: Bankroty, atentáty, žaloby i volební triumfy. Připomeňte si vrcholy a pády Donalda Trumpa
Donald Trump ve svém projevu nezapomněl poděkovat všem svým dětem, ale také své „krásné manželce“ Melanii, která při něm stojí a v kampani „tvrdě pracovala, aby pomohla všem lidem“. Čtyřiapadesátiletá původem slovinská modelka se do kampaně zapojila zejména až v jejím samotném závěru, když svého manžela doprovodila na mítink do newyorské Madison Square Garden.
Pozornost vzbudil také polibek, který Trump Melanii na pódiu věnoval. Bulvární média si všímají reakcí lidí na sociálních sítích, jež akcentují chladnost, s níž někdejší modelka nastavila staronovému prezidentovi jen svou pravou tvář. The Daily Mail naopak zmiňuje, že Melania Trumpová je známá tím, že na veřejnosti svou fyzickou náklonnost prakticky neprojevuje a teď naopak manželovi srdečně sevřela ruku.
Trumpova třetí žena i třetí kampaň
Melania Trumpová se každopádně stane teprve druhou první dámou USA, která se vráti do Bílého domu po pauze jednoho funkčního období.
Původně slovinská modelka je Trumpovou třetí ženou, vzali se po šestiletém vztahu v lednu 2005. V USA se před volbami o stavu jejich manželství šířila řada spekulací. Podle jedné existuje zákulisní dohoda, která Melanii v případě Trumpova znovuzvolení umožní nebýt první dámou „na plný úvazek“, Trumpové se údajně zpět do Bílého domu nechce.
Po boku svého muže nyní stála Melania od roku 2016 již ve třetí volební kampani. Asi největší oporou mu na veřejnosti byla v té první, která ho vynesla do Bílého domu. A vzhledem k prostořekosti svého muže to neměla zrovna lehké. Například v říjnu 2016 v rozhovoru pro televizi CNN hájila manžela v souvislosti s 11 let starou nahrávkou jeho vulgárních poznámek na adresu žen.
Trump na ní popisuje, jak mu ženy dovolí vše, protože je slavný. Melanie řekla, že to jsou "jen chlapské řeči". A různá obvinění ze sexuálního obtěžování, které se na Trumpa během jeho kampaně začala objevovat, označila za lži. "Manželovi věřím, manžel je milý, je to gentleman a nikdy by nic takového neudělal," prohlásila. Ač sama imigrantka, podporovala i Trumpovy návrhy na tvrdý postup proti nelegálním přistěhovalcům.
Melania Trumpová: Nenápadná první dáma
Jako první dáma pak byla Melania podle mnohých médií jednou z méně viditelných, byť v zákulisí prý Trump hodně dal na její rady. Její hlavní aktivitou byl projekt Be Best (Buď nejlepší) zaměřený na zdravý životní styl mladých a na boj s drogami, kyberšikanou a s negativitou na sociálních sítích.
Vzhledem k tomu, že její manžel i po nástupu do Bílého domu na Twitteru pokračoval v urážení svých soupeřů či médií a velmi často šířil sporná či přímo nepravdivá tvrzení, to mnozí od Melanie brali jako skryté vyjádření nesouhlasu s tím, co dělá. Projekt se však příliš nechytil.
Melania také manžela doprovázela na řadě domácích i zahraničních cest, avšak méně, než její předchůdkyně. „Bylo na ní vidět, že jí záře reflektorů nesedí. Preferovala soukromí. Zpočátku se ani do Bílého domu nepřestěhovala a zůstala v New Yorku, protože tam její syn chodil do školy,“ řekl v lednu 2021 Hospodářským novinám amerikanista Jiří Pondělíček.
Poté, co Trump v listopadu 2020 prohrál volby s demokratem Joe Bidenem a zdráhal se uznat tuto porážku, se Melania na veřejnosti příliš neukazovala. Oproti tradici však například po volbách nepozvala budoucí první dámu Jill Bidenovou do Bílého domu na čaj. Po útoku zradikalizovaných Trumpových příznivců na budovu Kapitolu 6. ledna 2021 (společné zasedání obou komor Kongresu se tehdy sešlo, aby potvrdilo Bidenovo vítězství) odsoudila násilnosti, při nichž zemřelo pět lidí a desítky jich utrpěly zranění.
Zároveň se ohradila proti těm, kteří podle ní tragické události využívají k šíření „obscénních pomluv, nemístných osobních útoků a nepravdivých a zavádějících obvinění“ o její osobě, avšak nikoho nejmenovala. Americká média tehdy poukázala na to, že se nijak nevyjádřila k tomu, jakou roli hrál v událostech její manžel.
Ten své podporovatele krátce před útokem na sídlo Kongresu mimo jiné vyzval, aby „bojovali zuby nehty“ proti výsledku voleb, který vytrvale označoval za podvodný. Média si také všimla, že v čase okupace sídla Kongresu nevydala žádné prohlášení, které by vyzývalo výtržníky ke klidu. Před tím, například na jaře a v létě 2020, když řadou amerických měst otřásaly protesty a nepokoje související s úmrtí černocha George Floyda, taková prohlášení vydávala.
Soud s Trumpem i detaily o románku nesla těžce
Krátce před koncem prezidentského mandátu svého manžela v lednu 2020 se rozloučila s Američany a shrnula své působení první dámy. Američany vyzvala, aby se věnovali svým vášním a pamatovali si, že násilí není nikdy řešením. V proslovu se zmínila o svém manželovi pouze jednou, několikrát zmínila svou iniciativu na pomoc dětem. Stejně jako Trump se nezúčastnila posledních aktů předání moci. Nebyl tak například dodržen zvyk, kdy odcházející prezidentský pár pořádá pro příchozí prezidentský pár prohlídku v Bílém domě.
V následujících letech, kdy Trump čelil celé řadě obvinění, se Melania příliš nevyjadřovala. Letos v červnu Trump, kterého soudní porota shledala vinným z falšování finančních záznamů, v rozhovoru s televizí Fox News připustil, že jeho žena nesla soud těžce. Když Trump poté, co byl verdikt poroty oznámen, ze svého newyorkského mrakodrapu promluvil ke stoupencům a médiím, jeho žena tam podle novinářů nebyla. V procesu byly zveřejněny pikantní detaily ohledně údajného Trumpova románku s pornohvězdou Stormy Daniels v roce 2006. K aféře mělo dojít krátce poté, co Melania porodila jejich syna Barrona.
Rovněž do prezidentské kampaně svého muže se Melania příliš nezapojovala. Po atentátu na Trumpa letos v polovině července, z kterého vyvázl se zraněním ucha, Melania ve vlastním prohlášení označila pachatele útoku za „nestvůru“, která brala Trumpa jako „nelidský politický stroj“. Podobně jako její manžel i ona volala po sjednocení Američanů.
Před následujícím sjezdem Republikánské strany, který Trumpa potvrdil jako kandidáta do prezidentských voleb, se k manželovi v rámci kampaně na čas připojila.
Šest jazyků i otázky kolem migrace
Melania Trumpová se narodila 26. dubna 1970 ve městě Novo Mesto ve Slovinsku, tehdy součásti socialistické Jugoslávie, jako Melanija Knavsová (později si své jméno změnila na srozumitelnější Knaussová). Vyrostla v pětitisícovém městečku Sevnica (nyní má nedaleko města sochu). Její otec prodával auta, matka navrhovala dětské oblečení.
Melania studovala na střední škole designu a fotografie v Lublani, v 16 letech začala s modelingem. O dva roky později podepsala smlouvu s agenturou v Miláně, pracovala také v Paříži. V roce 1996 přesídlila do New Yorku. Fotila pro magazíny Harper's Bazaar, New York Magazine, Vanity Fair, Vogue či Sports Illustrated. Trvalý pobyt v USA získala v roce 2001, občanství má od roku 2006.
Realitního magnáta Donalda Trumpa potkala na jednom večírku. Vzali se v lednu 2005 v letovisku Palm Beach na Floridě, v té době spolu už žili šest let. Rok po svatbě se jim narodil syn Barron.
Trumpová hovoří šesti jazyky – kromě slovinštiny a angličtiny ovládá také francouzštinu, němčinu, italštinu a srbštinu. Je teprve druhou americkou první dámou, která se narodila mimo Spojené státy. Její předchůdkyní byla Louisa Adamsová, manželka šestého prezidenta Johna Quincyho Adamse, který byl v úřadě v letech 1825 až 1829. Adamsová byla dcerou amerického konzula v Londýně, kde se také narodila.
Jako imigrantka čelila Trumpová podezření, že v 90. letech pracovala v USA jako modelka, aniž měla potřebná povolení. „V každém okamžiku jsem plně dodržovala imigrační zákony této země. Tečka," napsala.
Letos v říjnu zveřejnil britský list The Guardian pasáže z její knihy. V memoárech mj. hájí potraty, které považuje za základní právo žen. Její manžel uvítal zrušení federálního práva na potrat a je zastáncem přísnějších potratových restrikcí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Z „nuly“ viceprezidentem. J. D. Vance je symbolem amerického snu, Trumpa dřív nesnášel