Ani Lukáš, ani Saša, ani Alena. Proč moravské tornádo nedostane žádné jméno?

Katrina, Andrew, Ike, Sandy. Na jména nejničivějších hurikánů si i po letech vzpomene úplně každý. Tornádo, které nedávno způsobilo nedozírné škody na jižní Moravě, však zůstane bezejmenné. Stejně jako jakýkoliv podobný silně rotující vír.

Možná jste si tuhle otázku už taky kladli: Podle jakého názvu budeme jednou vzpomínat na tragický meteorologický jev, který se koncem června 2021 prohnal jižní Moravou? Dostane nějaké hezké ženské jméno, nebo naopak hrubé mužské, které by asi více odpovídalo spoušti, jež po něm zůstala v poničených vesnicích?

Odpověď může být pro leckoho překvapivá: Tornádo nevyfasuje vůbec žádné jméno.

Není to zvykem nikde na světě.

„Tornáda jsou ve srovnání s hurikány hrozně malých měřítek. A je jich takové množství, že by to žádný kalendář nebyl schopen pojmout,“ vysvětluje meteorolog Josef Hanzlík, který moderuje počasí na CNN Prima NEWS. „Třeba ve známé americké Tornado Alley přece proběhne takových jevů až stovky, medializované jsou pak jen ty největší. Je pravda, že u nás by pojmenování tornáda možná stálo za řeč, je daleko vzácnější. Zatím je to ale tak, že o něm budeme mluvit zkrátka jen jako o tornádu z roku 2021, nanejvýš ho označíme hodnotou z Fujitovy stupnice.“

Oproti tomu s hurikány se to má opravdu úplně jinak. Třeba v Atlantském oceánu se jednotně pojmenovávají od roku 1950, názvy jsou od roku 1979 řazeny do abecedních seznamů, které se po šesti letech pravidelně opakují.

V roce 2021 tak posloupnost vypadá takto: Ana, Bill, Claudette, Danny, Elsa atd.

Pokud je hurikán mimořádně ničivý, jeho označení se ze seznamu vyškrtává. Takový osud potkal například Florence, Andrewa, Katrinu, Irmu nebo Ivana.

Podobný systém se s mírnými obměnami používá i v Pacifiku, je tím pádem rozhodně mnohem přehlednější než předchozí praxe. Původně se totiž hurikánům říkalo podle zasaženého místa či svatého, v jehož den udeřily.

Až na přelomu 19. a 20. století se v průkopníka nových pořádků proměnil australský meteorolog Clement Wragge – cyklonům nejdřív říkal písmeny řecké abecedy a různými dívčími jmény. Poté, co vláda odmítla významněji podpořit výzkum počasí, začal k vražedným jevům potměšile přiřazovat jména neoblíbených politiků.

Za druhé světové války začali američtí meteorologové pojmenovávat cyklony, hurikány a tajfuny (což jsou místní označení pro totéž) podle svých manželek a přítelkyň. Byť to nepřišlo všem jako nejlepší nápad, lidská jména se pro pohromy zmíněného rázu nakonec ujala. Od roku 1979 se jen po zásahu feministických organizací volí vedle ženských i mužská jména.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.