Ukrajince o útocích, bombách i stavu nebezpečí už několik týdnů informuje speciální aplikace ePoplach. Každý, kdo si ji stáhne, může zadat konkrétní město nebo oblast a podle místa bydliště mu aplikace pravidelně hlásí, jaké ohrožení se blíží nebo probíhá. V případě přímého útoku se na mobilu cca na 10 sekund rozezní siréna a objeví se nápis: Poplach, všichni do úkrytu.
„Aplikace je navržena tak, aby informovala civilní obyvatelstvo Ukrajiny o jakýchkoli nových nebo probíhajících leteckých poplaších v jejich oblasti. Tato aplikace by mohla pomoci předcházet zraněním a naprosto zbytečným úmrtím v situacích, kdy lidé neslyší sirény. Je zcela humanitární povahy. Jako vývojáři jsme kontaktovali ukrajinskou vládu a vyjednáváme o dalších způsobech, jak bychom mohli zemi pomoci v její zoufalé situaci,“ vysvětlují IT dobrovolníci kolem skupiny Wild Pluto, kteří se o aplikaci starají.
Podle informací dostupných v aplikaci jde o ukrajinské IT odborníky operující z Polska.
Aplikaci ePoplach = eTryvoga (єТривогa) si můžete stáhnout i v Česku (verze pro Apple zde) a můžete si na ní nastavit jakékoliv město na Ukrajině, které vás zajímá nebo celá Ukrajina. V takovém případě vám telefon pošle upozornění téměř každou čtvrthodinu. Frekvence útoků v zemi je skutečně děsivá.
Aplikace rozlišuje tři formy upozornění. První jsou žlutá, spíše preventivního a informativního charakteru: „Doporučujeme veřejnosti komunikovat prostřednictvím oficiálního kanálu na Telegramu“, uvádí například.
Jiné upozornění má za cíl pomáhat řidičům. „Pokud jste obdrželi upozornění o poplachu během řízení auta, žádáme, abyste pětkrát po sobě dlouze zatroubili, abyste o začátku poplachu informovali další,“ píše se v jiném doporučení žluté barvy.
Dalším stupněm jsou zelené zprávy, které jsou též brány ještě jako prevence. Píše se v nich například: „Poplach, mějte se na pozoru.“
Válka na Ukrajině
Červená: Houkání sirény a ihned do úkrytu
Nejhorší jsou červené zprávy. Pokud ji dostanete, telefon se přibližně na 10 sekund hlasitě rozezní hlučnou sirénou a okamžitě vám nařídí, abyste se šli schovat do úkrytu.
Aplikaci jsme si nainstalovali i v Česku a jen během pondělního dne přišlo více než 200 upozornění s tím, že dvě třetiny z nich byly červené. S večerními útoky intenzita sílila. Bombardování je tak během dne hlášeno téměř na všech místech Ukrajiny, například z Kyjeva, Vasylkiva, Poltavy, Kolomyje nebo Mariupolu.
V aplikaci se občas objeví i sdělení: „Omlouváme se za chybu.“ To se sice děje jen výjimečně, ale v rychlosti, ve které se informace sdílí, se občas stane, že IT dobrovolníci, kteří sbírají data, označí špatnou oblast a zprávu rozešlou.
V rámci aplikace je i možnost zaslat na fungování finanční podporu pomocí Patreonu.
„Informace o poplachu v místě vašeho bydliště sledujeme 24/7 a ihned vás pomocí upozornění informujeme. Můžete nás podpořit skrze Patreon,“ vyzývají tvůrci veřejnost.