To, jak Česko zvládne koronavirovou krizi, bude klíčové. Pro lékaře, zdravotníky, podnikatele, rodiny, děti. Zásadní to bude i pro premiéra Andreje Babiše (ANO). Z okolí předsedy vlády zaznívá, že Babiš si je moc dobře vědom, že vývoj pandemie přes léto a v září může velmi výrazně ovlivnit výsledky sněmovních voleb.
Babišův plán je jasný: Pokud budou mít Češi po roce života v lockdownu hezké léto, projeví se to na preferencích. Kdeco dokážou vládě odpustit a na zmatky a krizi ze zimy zapomenou. K tomu je ale potřeba proočkovat co nejvíce lidí, což se zatím úplně nedaří. Zatímco ve Velké Británii dostalo první dávku očkování přes 17,7 milionu lidí, v České republice má první dávku 516 tisíc obyvatel.
„Babiš chce lidem říct: Podívejte, já jsem to zvládnul, díky mně jsme všichni naočkovaní. Díky mně můžete jet na dovolenou do Chorvatska. Moc dobře ví, jak je tohle před volbami zásadní a mohlo by to pomoci jeho hnutí ANO,“ popsal CNN Prima NEWS zdroj ze Strakovy akademie, který si nepřál být jmenován.
Babiš lobboval přímo u některých firem, které v současnosti vakcíny do Česka dodávají. „Premiér se snažil získat víc vakcín od jedné společnosti, jenž dodává vakcíny. Ale nepochodil. Dostalo se mu odpovědi, že distribuční plán byl schválen Evropskou komisí a dát nějaké vakcíny navíc do Česka není možné,“ řekl redakci dobře informovaný zdroj ze zdravotnictví.
Babiš jezdí po Evropě a hledá pomoc
Premiér proto v posledních týdnech objíždí evropské státy a hledá inspiraci, jak do Česka dostat víc vakcín. Jakýchkoliv. Byl se podívat například v Maďarsku nebo v Srbsku. „Navštívili jsme Srbsko z jediného důvodu a to, že Srbsko je v Evropě druhá nejlépe očkující země po Velké Británii a sedmá na světě. Proto nás zajímalo, jak organizují očkovaní, jak fungují registrace. A samozřejmě zajímavý poznatek je, že občané si mohou vybrat vakcínu,“ nechal se slyšet Babiš.
V Srbsku se kromě vakcín od společností Pfizer/BioNTech, které jsou i v Česku, očkuje i vakcínami, které v Unii nejsou zatím schválené. Konkrétně jde o vakcínu z Číny od firmy Sinopharm nebo Sputnik V z Ruska. Srbsko není členem EU, takže si vakcíny vyjednává samo.
Ruskou vakcínou se očkuje i v Maďarsku, tamní premiér Viktor Orbán ji objednal nehledě na Evropskou unii. Maďarsko už koupilo i čínskou vakcínu, přestože Brusel neustále vyzývá, aby unijní státy při nákupu vakcín postupovaly společně.
Obrat u Sputniku. Vykašleme se na EU?
Zajímavé je, že ještě začátkem února Babiš říkal, že Česko nepůjde maďarskou cestou a o používání vakcíny Sputnik V nelze uvažovat bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Teď už to ale neplatí. Česko by podle Babiše mohlo s Ruskem jednat o vakcínách samo – bez EU. Stejně jako Orbánovo Maďarsko.
„Měli bychom se oprostit od geopolitických záležitostí. Maďarsko už v říjnu 2020 oslovilo Rusko. Názory na vakcínu jsou pozitivní. Čekáme na názor EMA. Pokud se EMA nepřihlásí, tak proč neudělat nějaké kroky, abychom získali tu vakcínu?“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Babiš.
„Pokud by se nám povedlo mít vakcínu, která je bezpečná a zachránila by životy, tak proč to nevyužít. Musí to schválit SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv, pozn. red.) a uvidíme, jak bude reagovat EMA. Potřebujeme vakcínu teď. Snažíme se říct v rámci EU, že ta situace je u nás velmi špatná a jestli by nám to nějaké státy nepustily přednostně,“ dodal premiér.
Babiš svými vyjádřeními potvrzuje, jak stěžejní je pro něj nechat Čechy naočkovat. Ví, že do jisté míry na vývoji pandemie závisí i osud jeho hnutí ANO. Na druhou stranu – těžko premiérovi vyčítat, že vakcínu shání. Nemocnice jsou už několik měsíců na hraně kapacit, zdravotníci vyčerpaní.
Win-win. Z vakcíny by těžil Babiš i my všichni
Pokud se Babišovi podaří zařídit rychlejší očkování a země se bude moct alespoň částečně vrátit k normálu, těžit z toho bude jak Babiš, tak lidé. A nikdo se už nebude ptát, zda hlavním motivem bylo nasbírat body ve volbách, nebo zachránit lidské životy, nebo kombinace obojího. Bude to taková win-win situace.
Podobný scénář se navíc odehrával loni. Češi si užili celkem hezké léto. Roušky se nenosily, všechno bylo otevřené, řada lidí odjela na dovolenou. Blížily se krajské a senátní volby a letní pohoda hrála Babišovi do karet.
Ještě během září se čísla začala rapidně zhoršovat, ale vláda ne a ne utáhnout šrouby. Volby se konaly 2. a 3. října. Kabinet rozhodl o částečném lockdownu jen několik dní po nich. Od 9. října musely restaurace zavírat nejpozději v osm večer, vláda zavřela posilovny, fitness centra či zoologické zahrady.
Několik dní nato musela zavřít i divadla, kina či památky. Během podzimu děti přešly na distanční výuku a nakonec jsme se dostali do velké uzávěry, která až na několik dní před Vánoci stále trvá. A světlo na konci tunelu, o kterém politici rádi mluví, je zatím daleko. Pomohou blížící se volby?