Nejspíš už brzy bude nutné mít pro cestování po Evropské unii občanské průkazy opatřené čipem s otisky prstů. Požadavek na nové doklady schválila EU před třemi lety jako součást protiteroristických opatření. Nyní Sněmovna návrh v prvním kole podpořila.
Nový zákon o občanských průkazech má být s ohledem na předpisy EU přijat do 1. srpna a v účinnost vstoupit o rok později. Součástí dokladů bude muset být vedle otisků prstů i strojově čitelná část, aby splňovaly minimální bezpečnostní normy dle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).
Plošná výměna občanek v Česku ale nehrozí. Doklady by se měly obměňovat až po skončení platnosti těch současných. Majitelé klasických občanek bez čipu by na ně tedy mohli cestovat do doby, než průkazům vyprší platnost. Komplikovanější to ale mohou mít ti lidé, kterým „novou“ občanku vydají právě od srpna. „Pokud do prázdnin nevstoupí tato novela v platnost, tak s občanskými průkazy vydanými od srpna nebude možné cestovat po EU jako dosud a bude nutný cestovní pas i k rychlému nákupu v Německu,“ řekl deníku Právo ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Nové občanské průkazy: bez rodného čísla, zato s otisky prstů a čipem s anténou
Po vládních prázdninách mají ministři projednat nový zákon zahrnující změny v českých občanských průkazech. Mají do nich přibýt biometrické údaje, jak je známe z pasů. Kromě fotografie by měl průkaz obsahovat nově dva otisky prstů a bezkontaktní čip s anténou. Chybět naopak bude rodné číslo.
Návrh ve Sněmovně leží od října minulého roku. Novelu poslanci v prvním čtení podpořili ve středu. Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní výbor pro veřejnou správu. Dostal na to měsíc.
Čipy v „nových“ občankách mají mít především bezpečnostní úlohu. Strojově čitelné biometrické údaje jako právě otisky prstů nebo fotografie mají totiž znesnadnit padělání a zneužití pro vstup do Unie. Požadavky schválila EU před třemi lety jako součást protiteroristických opatření.
Zásah do soukromí?
Podle poslance Ondřeje Profanta (Piráti), který je také zpravodajem zákona, by ale EU mohla být zpočátku vůči Česku mírná. „Nemyslím si, že by to někdo chtěl reálně hned od srpna kontrolovat,“ sdělil Právu.
Zároveň dodal, že forma nových občanek není „šťastná“. „Odebírat lidem hromadně otisky prstů je tvrdý zásah do soukromí. Když jsme to zkoumali, tak upřímně otisky prstů nejsou nejšťastnější volba. Jsou lehce padělatelné a cizí státy si při každém cestování otisky zkopírují,“ doplnil.
COVID PAS oživí turistický ruch, říká Pospíšil. Kdo ho získá a kam umožní vycestovat?
Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotný covid pas, jehož parametry v týdnu navrhla Evropská komise. Kdo všechno na pas dosáhne a co jeho držitelům umožní, odpovídá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Problém by podle něj mohl nastat také s předáváním citlivých údajů jiným zemím či tajným agentům, kteří by chtěli vycestovat třeba na dovolenou. Hamáček ale vyloučil, že by Česko údaje shromažďovalo. Podle něj mají sloužit jen pro kontrolu a identifikaci daného člověka.
Děti mladší šesti let a lidé, u kterých je odebrání otisků fyzicky nemožné, budou od povinnosti poskytnout otisky prstů osvobozeni. Stejně mohou být osvobozeny i děti do 12 let. V případě, že je nemožné otisky odebrat dočasně, bude podle novely průkaz vydán s platností na rok.
Podle návrhu navíc nebudou v občanském průkazu zapisovány některé údaje, jako je akademický titul nebo rodné číslo. Jako identifikátor by podle dřívějších informací ministerstva vnitra mohlo sloužit číslo průkazu, ze kterého na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.