Blažek: Parkanové dáme odškodnění. Za zničený život by se měli omluvit ti, kdo stíhali

Po deseti letech definitivně skončilo trestní stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu armádních letounů CASA. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je zarážející délka celé kauzy. „Rád bych se paní Parkanové omluvil a dal odškodnění,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Už jsem poslal dopis panu Sokolovi, právnímu zástupci paní Parkanové, aby přišel i s ní, že bych se rád omluvil za stát a dal odškodnění,“ řekl Pavel Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ministr spravedlnosti mimo jiné kritizoval délku soudního řízení. „Je třeba si uvědomit, že ti lidé mají děti a rodiny, které to rovněž odnášejí,“ dodal ministr spravedlnosti. Podle něho je rovněž problémem medializace takových případů. „Zkázonosnou roli v její kauze sehrála média,“ uvedl Blažek.

„Paní Parkanovou znám, vždycky to byla spíš srdcařka. Když jí bylo sděleno obvinění, byla jsem překvapena. Důkazně to neznám, takže o tom nemohu více hovořit. Trvalo to ale dlouho. Státní zástupci a soudci měli zatopit pod kotli a přidat,“ poznamenala v Partii Blažkova předchůdkyně v čele resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Benešová: Dobře že Stříž nepodal dovolání

Podle ní je dobře, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž již v kauze Parkanové nepodal dovolání. Benešová připomněla, že případ není v tuzemsku ojedinělý. Uvedla několik kauz, které se v minulosti týkaly politiků z Ústeckého kraje a rovněž skončily zproštěním.

„Je nutné jasně nastavit trestní politiku státu. Je třeba, aby všichni plnili to, co je v zákonech. Aby státní zástupci měli odvahu zastavovat nebo vůbec kauzy nezahajovat. Důkazem odvahy není stíhat politika. Vy byste měli vyhodnotit, jestli taková věc má šanci u soudu, a to se dnes neděje,“ řekl Blažek.

Parkanové už se omluvila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle Blažka by se však měli omluvit „ti, kdo stíhali, ti, kdo obviňovali“. Neexistuje však podle něj způsob, jak k tomu tyto orgány přimět.

Deset let trvající kauza

Bývalá ministryně obrany ve vládě Mirka Topolánka (ODS) Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, později TOP 09) čelila od roku 2012 trestnímu stíhání pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se měla dopustit v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Policie Parkanové dávala za vinu, že nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny letadel, a státu tak měla vzniknout škoda ve výši 818 milionů korun.

Stíhání a později i obžalobě čelil s Parkanovou také tehdejší ředitel ministerské sekce pro vyzbrojování Jiří Staněk. Žalobu v roce 2015 podal státní zástupce Jan Kořán. Pro Staňka žádal pětileté vězení a pětimilionový trest, pro Parkanovou chtěl dvouletou podmínku a pokutu dva miliony korun. Pro oba se také domáhal zákazů činnosti.

Po několika letech soudních tahanic přišel loni v říjnu osvobozující rozsudek odvolacího městského soudu v Praze. „V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala jeho předsedkyně Petra Benešová. Definitivně si ale Parkanová se Staňkem mohli oddychnout až v první polovině ledna, kdy nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nevyužil možnosti podat v této kauze dovolání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.