Rusko opět hrozí jadernými zbraněmi
Putinovu mobilizaci provází po celém Rusku nejen protesty a snaha mnohých občanů opustit co nejrychleji svou zemi, ale i pořádný chaos. Narukovat museli často i ti, kterých se povolávací rozkaz na Ukrajinu neměl týkat. Nesouhlas vyvolává i skutečnost, že do války míří v daleko větší míře zástupci etnických menšin.
Mysleli si, že se jich Putinova mobilizace netýká. Ruské zákony to tvrdí jednoznačně: Kdo má doma malé děti, rukovat nemusí. Jenže pokud na to někdo v Jakutské republice přespříliš spoléhal, často se divil – kvůli částečné mobilizaci vyhlášené před pár dny ruským prezidentem bylo do armády povoláno i mnoho těch, kteří měli podle obvyklých regulí zůstat v civilu.
Údajně omylem.
Válka na Ukrajině
„Všichni, kteří byli mobilizováni chybně, musí být z armády opět propuštěni. Už na tom pracujeme,“ ujišťuje prezident největší z ruských republik Aisen Nikolajev.
Podobných přehmatů a podivností je však během Putinovy mobilizace po celé zemi více. Aktivisté z nadace Svobodné Burjatsko například pobouřeně kritizují, že se povolávací rozkaz mnohem častěji týká zástupců etnických menšin z Dálného východu.
„U nás v Burjatsku se rozhodně nejedná o částečnou mobilizaci. Povolán je úplně každý. Včetně studentů, důchodců, otců od mnoha dětí a invalidů,“ uvedla Alexandra Garmažapovová ze zmíněné nadace. „Vím o taxikáři, který se svým vozem tankoval benzín u čerpací stanice. Najednou vedle něj zastavil autobus s branci, rekruti nebohého taxikáře násilím zatáhli dovnitř, aniž by si mohl vzít cokoliv s sebou.“
Putin během svého středečního projevu řekl, že mobilizace má zahrnovat přibližně 300 tisíc mužů. Samotný mobilizační dokument však podle některých odborníků a aktivistů hlásá něco úplně jiného. Není v něm totiž explicitně zmíněno, kolik občanů bude na jeho základě doopravdy rukovat.
„Mobilizaci se sice říká částečná, nikdo z nás ale netuší, kde ona částečnost končí,“ prohlásila ruská politoložka Jekatěrina Schulmannová. „Podle zmíněného textu může být mobilizován v podstatě každý, s výjimkou pracovníků podílejících se na zbrojním průmyslu,“ uvedla.
Vládce Kremlu dlouho tvrdil, že žádnou podobně rozsáhlou mobilizaci nechystá. I proto jsou nyní mnozí Rusové značně rozčarovaní. Od středy došlo v několika městech k protestním demonstracím, zatčeno bylo téměř dva tisíce lidí.
Spousta ruských mužů raději prchá na poslední chvíli do ciziny, u hranic s Gruzií či Kazachstánem stojí mnohakilometrové fronty aut.
„Nechci zemřít kvůli ambicím někoho jiného,“ řekl pro CNN pětatřicetiletý Ilja, který se mobilizaci vyhnul jen proto, že v době jejího vyhlášení zrovna pobýval na dovolené v Turecku. „Nevrátit se do Ruska pro mě znamená hodně těžké rozhodnutí. Vůbec nevím, kdy zase uvidím svou rodinu. Nic jiného teď ale udělat prostě nemůžu.“