Chaos v Jižní Koreji: Prezident vyhlásil stanné právo, pak ustoupil. Opozice ho chce odvolat

Po vyhlášení stanného práva nastal v Jižní Koreji chaos

Karmazin popsal situaci v Jižní Koreji

Jihokorejské opoziční strany předložily návrh na odvolání prezidenta Jun Sok-jola. Reagují tím na jeho úterní pokus nastolit v zemi stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností. Armáda v reakci na to oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran. Jihokorejští poslanci však prezidentovo rozhodnutí nepodpořili. Po několika hodinách nepokojů prezident nakonec ustoupil parlamentu a oznámil záměr stanné právo odvolat.

Prezidentovo rozhodnutí odsoudil i předseda jeho vlastní strany Strana lidové moci (PPP) Han Duk-so, který vyhlášení stanného práva označil za chybné. Demokratická strana v reakci na prezidentovo rozhodnutí svolala poslance do budovy parlamentu. Krok vyvolal odpor parlamentu, kde pro zrušení stanného práva hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300. Do budovy zákonodárného sboru, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili.

ČTĚTE VÍCE: Severní Korea bombarduje jih nesnesitelným hlukem, obyvatelé šílí. Odpovědí Soulu je K-pop

PPP se v parlamentu kvůli Demokratické straně dostala do patové situace ohledně schvalování rozpočtu na příští rok. Šéf opoziční strany I Če-mjong, proti kterému je vedeno několik trestních stíhání, je favoritem příštích prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2027.

Podle jihokorejské ústavy má prezident pravomoc vyhlásit stanné právo v případě vojenského ohrožení nebo při potřebě zajistit vnitřní bezpečnost země. Pokud se však parlament hlasováním vysloví proti, je povinností prezidenta stanné právo zrušit.

MZV odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali média. V systému je 61 osob.

Jihokorejská opoziční Demokratická strana vyzvala k okamžitému odstoupení prezidenta země. Pokud tak Jun sám neučiní, zahájí strana proces jeho odvolání. Informovala o tom agentura Jonhap s odvoláním na prohlášení strany. Junova vláda po šesti hodinách stanné právo zrušila.

„Pokud prezident Jun okamžitě neodstoupí, zahájíme proces jeho odvolání,“ citovala Jonhap z prohlášení strany.

Korejská odborová konfederace, která je s 1,2 milionu členů největším odborovým svazem v zemi, vyzvala k „časově neomezené generální stávce“, dokud prezident neodstoupí. Jeho počínání označila za „iracionální a nedemokratické“, uvedla agentura AFP.

Hromadnou rezignaci ve středu v souvislosti s vyhlášením stanného práva podala řada Junových blízkých spolupracovníků, včetně šéfa prezidentské kanceláře, uvedla bez bližších podrobností agentura Jonhap. List Čosun ilbo podle agentury Reuters zároveň uvedl, že úmysl hromadně odstoupit vyjádřili také členové jihokorejské vlády. Rozhodnut se mají po schůzce premiéra Han Duk-soa s vedením PPP.

Aby parlament zbavil prezidenta funkce, musí pro návrh hlasovat dvě třetiny poslanců, tedy alespoň 200. Demokratická strana má společně s menšími opozičními uskupeními dohromady 192 křesel. Mezi 190 poslanci, kteří v noci na dnešek hlasovali pro zrušení stanného práva, bylo také 18 zákonodárců z prezidentovy strany PPP.

Pokud se parlament rozhodne Juna odvolat, prezident ztratí ústavou dané pravomoci do doby, než o jeho osudu rozhodne ústavní soud. Jeho prezidentské povinnosti by v takovém případě převzal premiér Han Duk-so, který v jihokorejské vládě zastává druhou nejdůležitější funkci, připomněla agentura AP.

Jun Sok-jol byl zvolen do úřadu v květnu 2022, ale od letošního dubna, kdy v parlamentních volbách v zemi drtivě zvítězila opozice, není jeho vláda schopna prosazovat své návrhy zákonů. Popularita hlavy státu u voličů zároveň klesla v souvislosti s několika korupčními skandály.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KLDR vypálila mezikontinentální raketu. Rekordní dobou letu překonala všechny předchozí testy

Tagy: