Co zní z řad dobrovolníků, kteří pomáhají v tornádem zasažených Lužicích?
Obec situaci nezvládá. Její krizový štáb nefunguje. Takové hlasy sílí z řad dobrovolníků, kteří pomáhají v tornádem zasažených Lužicích. Podle nich jsou tam pracovníci neefektivně rozdělováni a z řad krizového štábu se jim nedostává žádné podpory. Vedení obce s tím nesouhlasí.
Marek Krotký přijel do Lužic pomoci. Už opravil několik domů. Štve ho přístup lidí v krizovém štábu. Jemu i dalším dobrovolníkům vadí chaotické řízení. Prý jsou tu pracovníci neefektivně rozdělováni. „Můžu vám říct, že za ten týden mám plné zuby vedení, krizového štábu. Dělají sakumprásk všechno dobrovolníci,“ tvrdí Krotký.
Situace po tornádu využívají podvodníci. Neodejdou bez klepet, vzkázal Grolich
Policisté už evidují první případy, kdy se z dobrovolníků vyklubali podvodníci. „Zloději mohou přijet, ale asi odsud neodjedou bez klepet,“ vzkázal jim hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
Dobrovolník postrádá silnou podporu ze strany obcí a charitativních organizací. „Vybralo se mrtě milionů a nepřišlo nic, žádná pomoc. To už tady dávno mělo být. Lesočeši mohli navézt dřevo, nařezat, odsýpalo by to,“ dodal Krotký.
Vedení obce nepopírá, že situace byla zpočátku velmi nepřehledná. Podle starosty ale krizový štáb v rámci možností funguje výborně. „Odmítám jakoukoli chaotičnost, nekoncepčnost. Dobrovolníci pracovali na konkrétních domech, ale to si organizovali majitelé. Ti nám řekli – potřebujeme pět dobrovolníků, dostali je,“ řekl starosta Lužic Tomáš Klásek.
Někteří dobrovolníci zase kritizují stažení podstatné části hasičů. Prý byli pro obyvatele psychickou oporou. „Všichni jsou pryč. Jsou zrušeny stánky, kde se půjčuje nářadí. Lidé se hroutí, jsou na tom strašně špatně. Nechápeme důvod, když je půlka vesnice zbořená, proč se odvelela těžká technika, proč se odveleli chlapi, kteří mohli pomáhat,“ sdělila jedna z dobrovolnic.
Hasiči nejsou kompetentní
V obcích zasahuje ještě 200 hasičů. I ti ale budou z oblasti postupně stažení. „Kompetence dané hasičskému záchrannému sboru jsou vlastně limitovány zákonem. Je potřeba, aby nás vystřídali řemeslníci, kteří budou tvořit nové domy, opravovat. My k této činnosti nejsme předurčení a není to v naší kompetenci a možnostech,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Podle hasičů by v tomto případě měla výrazně zasáhnout psychologická pomoc. Dobrovolníci zase vyzývají všechny, aby přijížděli přímo k jednotlivým domům zasaženým tornádem.
Následky tornáda v obci Lužice Zdroj: Martina Ševčíková