Jak poznat množírnu zvířat?
Chtěli roztomilé štěně, místo toho přišli o desetisíce korun. Policisté na Liberecku vyšetřují aktuálně dva případy, kdy milovníci zvířat naletěli zřejmě zahraničním podvodníkům, kteří nabízejí psy na internetu.
Na začátku je obvykle touha po pejskovi žádané rasy. Takového chtěla i žena z Liberecka, kterou vůbec nezarazilo, že s ní prodejce z nabídky na českém inzertním webu komunikoval ze zahraničního telefonního čísla, a plnila jeho pokyny.
Poslala fotky své karty
„Prodávajícímu zaslala fotografie své platební karty s bezpečnostním kódem a také kopie svých osobních dokladů,“ popisuje Vojtěch Robovský, mluvčí Policie ČR v Liberci.
Zubožená zvířata ze psích zápasů ohrožují české pohraničí
Zvířata využívaná k bojům na život a na smrt, která už nemohou zápasit, jsou z Německa často vyvážena za hranice do západních Čech, kde je majitelé nechávají napospas osudu. Na Chebsku už policisté v minulosti odchytávali vypuštěné kangaly – tito původem pastevečtí psi jsou pro jiná zvířata velmi nebezpeční. Koncem dubna policisté spolu s úředníky také zasahovali v Podhradu, kde našli živé i mrtvé bojové psy, majitelem měl být německý Turek.
Pak už žena jen potvrzovala kódy k opakovaným platbám. Prodejce jí namluvil, že kódy mají omezenou časovou platnost, platba se nestihla provést a je nutné potvrdit ji znovu. Ženě trvalo nějakou dobu, než v ní pochybnosti uzrály natolik, že se podívala na svůj účet.
„Kontrolou svého bankovního účtu žena následně zjistila, že takto odeslala platby za více než čtyřicet tisíc korun,“ dodává Robovský. Teprve pak přestala na další výzvy k zaplacení komunikovat a kontaktovala policii. Kdyby zaplatila vše, co po ní podvodníci chtěli, přišla by celkem o sto osmdesát tisíc.
Další fází podvodu měly být fiktivní problémy v dopravě, další pokyny už totiž přicházely nejen od prodejce, ale i od přepravní firmy, která také požadovala úhradu nenadálých komplikací při přepravě psa. Kriminalisté jsou si přitom zcela jistí, že štěně, které ženu zaujalo na fotografii, ve skutečnosti nikdy na prodej nebylo. Snímek je zřejmě stažený z internetu.
Psi odhalují rakovinu. Je to levná a spolehlivá metoda diagnózy, říká odbornice
Revoluční metodou odhalování nádorů se zabývají vědci v Kopřivnici. Používají k tomu psy, které už několik let cvičí. Ze vzorků moči, dechu nebo krve zvířata poznají nemoc údajně až v 95 procentech případů.
Podobně naletěl i další poškozený, který se policii přihlásil. I on poslal peníze do zahraničí a ani on se vytouženého psa nedočkal.
Poznávací znamení podezřelých inzerátů
Podle policistů se podobné podvodné nabídky na českých internetových bazarech objevují už řadu let. Princip je stále stejný – přimět zájemce, aby poslali peníze do zahraničí předem, a to hned několikrát, protože „obchod“ provázejí nenadálé problémy.
Velmi názorně to popisuje reportáž televize Prima natočená už před pěti lety. „Přišel e-mail, že pes je na letišti, že je všechno v pořádku, a asi za hodinu, hodinu a půl přišel e-mail z letiště, že musíme zaplatit dalších deset tisíc za přepravní bednu. Žena najednou dostala strach, aby neměla nějaké problémy, tak ráno šla a poslala dalších deset tisíc. Hodinu a půl nato další e-mail, že máme zaplatit dalších čtrnáct tisíc za pojištění psa,“ popsal tehdy smršť vyděračských mailů televizi partner podvedené ženy z Liberecka.
Podle psychologa není náhoda, že se podvodníci zaměřují na milovníky zvířat. „Je tam fenomén, že se jedná o živého tvora. Pokud hodně toužím a dostanu nabídku, která se mi hodně zamlouvá, tak si se mnou ten člověk může mnohem lépe manipulovat, než když kupuji nějaké zboží,“ vysvětluje psycholog Petr Moos.
Poznávacím znamením podezřelých inzerátů bývá často nedokonalá čeština a také to, že chybí telefonní kontakt. Nenaletět podvodníkům je přitom podle policistů jednoduché. Neplaťte, dokud psa neuvidíte naživo. A v žádném případě nikomu neposílejte kopie svých platebních karet a dokladů.