Nedávno přišla pro hokejové fanoušky radostná zpráva, že na zimních olympijských hrách v Pekingu budou moct startovat hráči z NHL. Pokud někde tato novinka způsobila rozpaky, pak u čínské reprezentace. Ta je totiž nalosována do skupiny i s Kanadou a USA – tedy týmy, které budou logicky ze zámořské soutěže čerpat nejvíce. A dají se čekat kruté debakly Číňanů.
Čínská reprezentace je kvalitativně na míle vzdálená ostatním týmům, které se na hrách představí. Ovšem díky pořadatelství má pod pěti kruhy jedinečnou příležitost konfrontace s těmi nejlepšími. Což podle mnohých znamená zároveň jedinečnou příležitost se totálně znemožnit.
Zimní olympiáda 2022
Roli otloukánků na olympiádě potvrzuje fakt, že v žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF) se Čína nachází až na 32. pozici. Více vypovídající je informace, že před Číňany jsou výběry Španělska, Srbska nebo Rumunska – tedy národní týmy, o kterých běžný hokejový fanoušek neví, protože na mistrovstvích světa hrají v nižších divizích a mezi elitou se nikdy neobjevily.
Dodatečně se začalo mluvit o tom, že účast na hrách v Pekingu by mohla být pro Čínu až příliš krutá a neprospěla by nikomu. A proto by ji měl nahradit někdo, kdo má se zápasy s USA, Kanadou i Německem (takoví jsou podle losu soupeři pro Číňany v olympijské skupině, pozn. red.) daleko více zkušeností. IIHF měla v plánu vyškrtnout absolutního outsidera.
„Sledovat, jak tým prohrává 0:15, není dobré pro nikoho. Ani pro Čínu, ani pro lední hokej,“ uvedl nedávno nový šéf světového hokeje Luc Tardif, který po takřka 30 letech vlády vystřídal Reného Fasela.
Číňanům bychom dali tolik gólů, kolik bychom chtěli
Místo po Číně mělo brát Norsko, které čas od času dokáže na MS obrat o body i hlavní kandidáty na medaili. A v žebříčku je z národních celků, které se do Pekingu nekvalifikovaly, nejvýše. Po třídenním zasedání Rady IIHF ve Švýcarsku však prezident federace popřel, že už by bylo hotovo a domácí tým se na akci v Pekingu nepředstavil.
MS hokej 2024
Podceňovaná parta ještě může dokázat, že si olympiádu aspoň trochu zaslouží. Tardif pro norská média řekl: „Čína odehraje dva zkušební zápasy. Rozhodnutí, jestli ji nahradí Norsko, padne na konci listopadu.“ Půjde o utkání týmu Kunlun Red Star, za který nastoupují čínští reprezentanti. A ti v setkání s dalšími celky patřícími do KHL – Chabarovskem a Omskem, který vyhrál poslední ročník převážně ruské soutěže – musí předvést to nejlepší.
Experti z IIHF pak posoudí, zda dokáže být čínský výběr vedený finským trenérem Juhou Nurminenem aspoň trochu konkurenceschopný.
Je to minimálně zvláštní plán, neboť Kunlun, který v KHL patří mezi podprůměrné kluby, není tvořen čínskými hokejisty ani z poloviny. „Absurdita desetiletí ve světovém hokeji. O účasti Číny na domácí olympiádě můžou rozhodnout dva zápasy Kunlunu v KHL,“ napsal deník Sport Express.
I samotní norští hokejisté si dobře uvědomují, že jsou kvalitou zcela jinde než reprezentanti asijské země. „Ačkoliv stejně jako třeba Dánové trénujeme celý život, můžeme prohrát s Kanadou 0:10, ale Číně bychom dali tolik gólů, kolik bychom chtěli, kdybychom hráli naplno celých 60 minut,“ podotkl obránce Alexander Bonsaksen.