Prahu čekají roky stagnace, myslí si lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který takřka po pětiměsíčním vyjednávání o novém vedení města nakonec skončil v opozici. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil například o svém překvapení z chování Pirátů, kteří opustili společnou Alianci pro stabilitu. Kritizoval také koalici Spolu, která podle něj nadále usiluje o spolupráci s hnutím ANO. Ostře se vyjádřil také proti novému náměstkovi pro kulturu Jiřímu Pospíšilovi (TOP 09).
Praha má od minulého týdne novou radu. Co na ni říkáte?
Zatím na mě působí trochu ospale. Například každé pondělí se vždy scházela rada, takže jsme předpokládali, že budou mít motivaci hned první pondělí ukázat, jak je všechno dohodnuto a funguje to. Rada byla ale zrušena.
ČTĚTE TAKÉ: Více nástupišť a spojení na letiště. Podívejte se, jak se změní pražské Masarykovo nádraží
A co samotné složení rady? Přeci jen kopíruje vládní koalici, což může být v lecčems pro město výhoda...
Nejsme z toho nadšení, jelikož tam jsou lidé, kteří mají na spoustu věcí navzájem úplně opačné názory. Doufali jsme, že se dokáží ohledně svých názorových rozdílů domluvit, protože co se nevyjasní do volby nové rady, tak se poté strašně těžko dohání. Rada byla ustanovená, ale hned po zvolení se na zastupitelstvu zjistilo, že v koalici vůbec nepanuje shoda ohledně pražských břehů či politiky města na vodě. Spolu s ANO přehlasovalo Piráty. Bojím se, že tahle nedohoda bude trvat čtyři roky, což znamená, že Praha bude stagnovat. Někdo přijde s nápadem, ale ten nebude podpořen, protože nenajde podporu a nestane se vůbec nic.
Překvapilo mě, jak brzy Piráti couvli. Zvlášť když vidím, že toho vyjednali dost pro sebe, ale nevyjednali toho moc pro Prahu
Vy jste také usilovali o vstup do rady. Společně s Piráty jste byli součástí Aliance pro stabilitu. Nebyla však právě vaše aliance důvodem, proč vyjednávání trvalo takovou dobu? Pro Spolu jste byli překážkou pro vytvoření koalice.
Jsou dva pohledy na město. ODS a Spolu reprezentuje starý pohled a my s Piráty ten modernější. Volby dopadly tak, že ani jeden z těchto pohledů nezískal v zastupitelstvu většinu. To znamená, že se oba tábory musely nějakým způsobem smířit. Snažili jsme se, aby z vyjednávání vzešlo, že moderní pojetí bude mít co největší sílu. Spojili jsme se proto s Piráty, abychom měli 24 zastupitelů, což je poměrně značná síla. Spolu jich mělo k dispozici 19, respektive 18, plus pět za STAN, protože se ukazuje, že tíhne spíše ke Spolu. Takže by to bylo vyrovnané. Nakonec se to bohužel nepodařilo prosadit.
Spolu však s vámi odmítalo jednat a po celou dobu argumentovalo, že jste s Aliancí měli přijít již před volbami stejně jako oni, a ne až po volbách, kdy se vám to hodilo. Nebylo to z vaší strany skutečně nefér jednání?
Každý subjekt dělá, co umí, aby hájil zájmy svých voličů. Snažili jsme se posílit náš potenciál a pohled na město tím, že jsme se spojili s Piráty, což podle mě bylo zcela legitimní. Jednání ve skutečnosti zdržovalo Spolu, protože mělo připravený jiný plán. Čekalo, až bude přijatelnou koalice s ANO. Rozhodnutí Andreje Babiše kandidovat na prezidenta jim to však zkomplikovalo. Snažili se tedy záměrně nedohodnout, aby pro koalici s ANO měli důvod. Překazila jim to Hana Marvanová a teprve poté začalo normální vyjednávání. Překvapilo mě, jak brzy Piráti couvli. Zvlášť když vidím, že toho vyjednali dost pro sebe, ale nevyjednali toho moc pro Prahu.
Teď je zajímavé sledovat útoky na paní Marvanovou. Cílem je evidentně, aby složila mandát a domluvit koalici s ANO. Ona tomu pořád brání
Říkáte, že Piráti brzy couvli, ale přesto to bylo rekordně dlouhé vyjednávání. Nebylo by tedy nefér vůči Pražanům, kdyby jednání trvalo další týdny či měsíce, když tady byla možnost vzniku koalice? Navíc Spolu udělalo nějaké ústupky a Piráti následně udělali ústupek s odstřihnutím vás.
Jaký byl ústupek od Spolu?
Tak například, že lidovec Jan Wolf neusedl ve vedení města a Spolu se vzdalo většiny v radě...
To přeci není žádný ústupek, že v radě neusedne trestně stíhaný, to je normální slušnost. Co se týče počtu radních, tak je jasné, že kdo má primátora a 24 procent, těžko může chtít většinu v radě. Bavíme se o fázi před Vánoci, kdy zkrachoval pokus domluvit koalici s ANO. Poté to už šlo poměrně rychle. Teď je zajímavé sledovat útoky na paní Marvanovou. Cílem je evidentně, aby složila mandát a domluvit koalici s ANO. Ona tomu pořád brání.
Hana Marvanová ale zároveň nehlasovala ani pro současnou radu, která je přitom postavená na vládním půdorysu, o což sama usilovala. Není proto nevraživost vůči ní ze strany Spolu pochopitelná?
Nebude tím pádem hlasovat ani pro Spolu a ANO, tím pádem 33 hlasů nemají. Navíc mě překvapilo, když pan (Milan) Urban z SPD říkal, že za ním byli emisaři z ODS, aby hlasovali pro primátora (Bohuslava) Svobodu. Nedokázal jsem si představit, že jsou schopni zajít až tak daleko.
Jak ze díváte na rozpad Aliance pro stabilitu? Vyčítáte to Pirátům?
Je to jejich politické rozhodnutí. My se k našim závazkům chováme jinak. Co říkáme před volbami, tak držíme po volbách. Co podepíšeme, to platí.
Zklamali vás Piráti?
V politice jsem delší dobu, ale trošku mě překvapilo, že se Piráti zařadili po bok tradičních stan, pro které nějaký podpis není moc závazný.
Na čtvrtečním zastupitelstvu jste kritizovali především Jiřího Pospíšila kvůli údajnému napojení na kauzu Dozimetr. Kdyby nakonec Spolu ustoupilo a přizvalo vás k vládě, dokázal byste s panem Pospíšilem vládnout, nebo by to byl další požadavek, že právě on v radě nesmí usednout?
Pro nás je to překvapení. Také proto jsme chtěli Alianci pro stabilitu a využít našich 11 hlasů k tomu, aby Jiří Pospíšil v radě nebyl. Jméno jeho asistenta Jiřího Fremra, který za Pospíšila dělal špinavou práci, padá u soudů. Například v pondělí probíhal soud, který skončil pravomocným odsouzením za korupci podnikatele Petra Bauera.
Před volbami jste v našem rozhovoru pronesl, že byste si uměl představit koalici pouze se slušnými lidmi ze Spolu, kterých tam ale moc nevidíte. Nakonec jste ale do koalice chtěli, přestože dnes kritizujete Jiřího Pospíšila či Alexandru Udženiju a Zdeňka Zajíčka z ODS.
Složení rady je pro nás velmi problematické, protože řada těch jmen je spojená například se zašantročením koupaliště Džbán, nebo jako pan Svoboda či paní Udženija se zbytečným zbořením stadionu na Štvanici, nebo pan Pospíšil s korupčními kauzami. Je pro nás velmi překvapivé, že na člověka, který jezdil s mafiány na dovolenou, Piráti kývli.
Ale kdyby nakonec během vyjednávání Spolu ustoupilo a připustilo vás ke koalici, tak vy byste takhle Spolu diktovalo, kdo v radě smí být?
Pokud by Spolu skutečně jednalo s Aliancí, tak bychom takové požadavky přednesli.
Vášnivou diskusi vyvolalo během jednání zastupitelstva Pospíšilovo tvrzení, že jste chtěli oddělit TOP 09 od Spolu a jít s nimi do koalice s tím a dokonce jim údajně nabídli primátorský řetěz. Skutečně taková jednání probíhala?
Takové jednání ze strany Prahy sobě nikdy neproběhlo. Kontaktovali jsme TOP 09, zda jsou ochotni jednat. Nebyli, takže zbytek je jen obranou pana Pospíšila, který se prostě hájí.
Když jsme se bavili o Pirátech. Budou vaší spojkou do rady? Chystáte se nadále spolupracovat na prosazování vašeho programu právě s nimi?
Samozřejmě doufáme, že toho bude prosazeno co nejvíce. Koaliční smlouva nám bohužel nedává moc nadějí. Když dám několik příkladů, tak třeba parkovací minima, jejichž zrušení by zlevnilo každý byt přibližně o milion. Mám velkou obavu, že to nedopadne a byty budou nadále stejně drahé. Také se bojím, že není naděje, aby Praha a městské části přestaly prodávat byty, protože bez bytů nelze bytovou politika dělat. Bojím se, že budou řešeny pouze krátkodobé projekty, ale dlouhodobé jako okružní metro O připravováno nebude, nebo se v lepším případě zpozdí. V koaliční smlouvě chybí také lanovka z Podbaby do Bohnic. Má tam sice vést tramvaj, ale víme, že za dalších možná 25 let to nebude. Má podle mě smysl lanovku alespoň na těch 20 let postavit. Rozhodně by to nebyly vyhozené peníze.
S panem primátorem jsem se o metru O bavil v rozhovoru a připustil, že proti projektu nic nemá a pokud s ním Zdeněk Hřib jako náměstek pro dopravu přijde, budou o něm diskutovat.
Budeme samozřejmě radní strkat do práce. Ale je obrovský rozdíl, jestli téma máte v koaliční smlouvě a připravujete ho, máte na to připravené finanční prostředky a nebo zda to pouze nevylučujete a ve skutečnosti proto nehnete prstem.
Předpokládám, že jak do přípravy metra O, tak do lanovky do Bohnic již byly nějaké finanční prostředky investovány.
Metro O bylo na samém začátku. Lanovka je poměrně dobře připravená a může skutečně do tří až čtyřech let dojít k realizaci. Budeme na to tlačit.
Z opozice toho může paradoxně člověk někdy prosadit víc než z koalice
Vždy jste vychvaloval bývalého primátorského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra, který zastupoval vaše hnutí, a mluvil o jeho „tempu práce“. Věříte, že Zdeněk Hřib bude mít v této funkci stejné tempo, když to posoudíte na základě jeho práce jako primátora?
Nejsem to schopen teď úplně posoudit. Za špatný signál pokládám, že si nevzal odborné inženýry, které měl Adam Scheinherr ve svém týmu. Protože když je někdo motorem přípravy a poté je vyměněn, tak to každý z projektů zpozdí minimálně o rok.
Když se vrátíme zpětně k volbám, tak jste ve velké Praze ztratili dva mandáty. Čím si to vysvětlujete?
Kampaň se nám úplně nepovedla. Myslím, že se v poslední chvíli rozhodla část voličů podpořit STAN, aby nepropadl pod pět procent, nebo třeba právě Piráty. Rozhodování na poslední chvíli nám nějaké hlasy odebralo. Ztratili jsme takto asi dvě procenta. Budeme samozřejmě hájit každého voliče, který nás chtěl volit a poučíme ze z toho pro příště.
Jak se těšíte na práci v opozici? Přeci jen jste v podstatě po celou dobu existence vládli.
Úplně nová zkušenost to nebude. Osobně se na to docela těším, protože z opozice toho může paradoxně člověk někdy prosadit víc než z koalice. Když v koalici narazíte na odpor svých partnerů, tak nevíte, co dělat. Kdežto v opozici není takový odpor možný a pokud vyvinete velký tlak, tak každá koalice má tendenci vám vyhovět, než aby čelila hněvu Pražanů. Opozici umíme dobře, koneckonců jsme na Praze 7 z nuly dostaly nadpoloviční většinu zastupitelů. Byli jsme před tím opozice, i když mimo radnici. V pražském zastupitelstvu to bude jednodušší než na Praze 7 před devíti lety.
Pospíšil o kritice Prahy sobě:
V článku byla často zmiňována kritika Jiřího Pospíšila. Jeho údajné propojení s kauzou Dozimetr se řešilo také na únorovém jednání zastupitelstva, kde se diskutovalo právě o stycích Pospíšila s obviněným podnikatelem Michalem Redlem či o jeho bývalém asistentovi Jiřím Fremrovi. Sám politik k obviněním Prahy sobě řekl:
„Je zvláštní obrat Prahy sobě, kdy dneska hlavní záporná postava koalice jsem já. Ale je zvláštní, co se dělo v těch posledních čtyřech měsících před uzavřením koaliční smlouvy. Že nikdy od kolegů z Prahy sobě při jednáních, která probíhala, tahle slova nepadala, že TOPka a Pospíšil jsou nepřátelé pro koalici. V těch jednáních, u kterých jsem byl, mé jméno nikdy nepadlo, ani kdekoliv jinde má osoba nebyla zmiňovaná. ... V kauzách, které zmiňujete, já, ani nikdo ze současných a bývalých členů TOP 09 není ani obviněný, ani podezřelý, to jsou pojmy, s kterými může pracovat trestní právo.“