Ruští vojáci staví opevnění v západní části okupované Luhanské oblasti
Ruští vojáci staví barikády a hloubí příkop v západní části okupované Luhanské oblasti. Nové satelitní snímky společnosti Maxar odhalily téměř dvoukilometrové protitankové opevnění u města Hirske, upozornila stanice CNN. Z vyjádření ruských médií lze soudit, že tuto práci odvedla žoldnéřská Vagnerova skupina.
Opevnění se skládá ze čtyř řad cementových pyramid. Rusové doufají, že tak zastaví pohyb všech ukrajinských vozidel a tanků na východ, uvedla CNN. Za protitankovým opevněním se ještě nachází velký příkop, což jde poznat ze satelitních snímků Maxaru.
Město Hirske leží v západní části Luhanské oblasti, necelých 20 kilometrů jižně od Lysyčansku a asi 65 kilometrů západně od Luhansku. O zmíněný Lysyčansk a k němu přilehlý Severodoněck okupanti sváděli s Ukrajinci velmi tvrdé boje během léta při masivní ruské ofenzivě na Donbasu.
Válka na Ukrajině
Severodoněck nakonec Rusové za cenu velkých ztrát dobyli 23. června. Lysyčansk pak Ukrajinci definitivně opustili 2. července, čímž ruská armáda de facto získala kontrolu nad celou Luhanskou oblastí. To jí ale moc dlouho nevydrželo. Ukrajinci už nyní hranice Luhanské oblasti znovu překonali a snaží se nyní získat zpět západní část tohoto území.
Stavění nových opevnění nedaleko od Lysyčansku ukazuje, že Rusko v této oblasti očekává ukrajinský útok. Kromě Maxaru zveřejnila satelitní snímky z okolí města Hirske i Evropská kosmická agentura. Podle ní kopání velkého příkopu probíhalo ve dvou obdobích. První část Rusové hloubili na konci září, tu druhou pak na začátku října.
Ruská média označují opevnění jako „Vagnerovu linii“. Není pochyb, že jde o odkaz na žoldnéřskou Vagnerovu skupinu, která nyní na Donbasu operuje. Podle analytiků vagnerovci usilují především o dobytí doněckého města Bachmut. Nyní se ale zdá, že se podílejí i na přípravě luhanské defenzivy.
Ačkoli by takzvaná „Vagnerova linie“ mohla skutečně okupantům pomoci ubránit se před frontálním útokem, ukrajinským silám zatím nic nebrání v tom, aby se opevnění vyhnuly. Linie totiž v této době není dlouhá ani dva kilometry.
Podle ruských médií ale budou vagnerovci na tomto zařízení pracovat i v nadcházejících dnech. Ruským plánem je prý linii protáhnout na sever až k luhanskému městu Kreminna a směrem na jih pak k doněckému Svitlodarsku.
Taková vzdálenost vzdušnou čarou dosahuje více než 50 kilometrů. Podle analýzy CNN by tato linie mohla mít délku přes 200 kilometrů, pokud se ji tedy Rusům podaří vůbec dostavět. Záležet bude i na tom, jak rychle se Ukrajincům v Luhanské oblasti povede postupovat.