Covid není Noční můra z Elm Street i Kettnerova hlava ve dveřích. Co padlo v Partii?

Patrik Nacher v Partii

Nejlepší hlášky z Partie (15.5.)

Nedůstojné přežívání romských uprchlíků z Ukrajiny na pražském Hlavním nádraží bylo primárním tématem nedělní Partie Terezie Tománkové. Tématu se v první části věnovali ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a poslanec a lékař Jiří Mašek (ANO). Ve druhé části se debata přenesla také například k obstrukcím během jednání Poslanecké sněmovny. Diskutujícími byli poslankyně Eva Decroix (ODS), poslanec Patrik Nacher (za ANO), poslanec Zdeněk Kettner (SPD) a europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

  • Válek k romským uprchlíkům v Praze: „Jsou zvyklí na určitý způsob života, který na Ukrajině měli a který není úplně realizovatelný v našich podmínkách.“
  • Válek ke xenofobii: „Hledali jsme místa a několik jsme pro ně vytipovali. Problém je, že to naráží na odpor místních. Není až tak složité postavit polní nemocnici. Bohužel, když tam pak ubytujete Romy, řada občanů, která bydlí v okolí, stávkuje a protestuje. Společnost je vyhrocená a některé projevy v Poslanecké sněmovně tomu nepomáhají. Mizí lidskost, a přitom to jsou také jenom lidé.“

  • Mašek o lockdownech v minulosti: „Byl tady covid, pane ministře. Lockdowny nesouvisí s penězi na zdravotnictví, pan Stanjura prosazoval kompenzace pro podnikatele. Vyšli jsme vstříc, pak nám to bylo vyčítáno, co děláme s rozpočtem.“
  • Válek o lockdownech v budoucnu: „Lockdowny určitě ne. Plošná opatření neměla úplně efekt. Smysl mají roušky tam, kde opravdu hrozí riziko – ambulance praktických lékařů, urgentní příjmy, určitě to bude hromadná doprava,“ nastínil Válek, jaká opatření by mohla platit na podzim.
  • Válek o očkování: „Cílem je vysvětlit, že covid není žádná ‚Noční můra z Elm Street‘, ale je to smrtelně nebezpečný virus, který způsobuje i trvalé následky. A to podle dat, která jsou naprosto neprůstřelná.“
  • Mašek o očkovací kampani: „Lidé se neprobudí čtrnáctidenní kampaní, začal bych už nyní. V srpnu budou lidé ještě na dovolené.“
  • Válek o přístupu ke covidu: „Udělali jsme opakovaně tu stejnou chybu. Objevilo se léto či jaro, covid zmizel, tak jsme byli za vodou a porazili jsme covid, a na podzim to začalo a nebyli jsme nachystaní.“

Obstrukce či život na Hlavním nádraží

  • Decroix k romským uprchlíkům z Ukrajiny: „Stejně, jako mě bolí koukat se na situaci na nádraží, tak mě bolí i koukat se na stanové městečko. Doufala jsem, že to nebude nutné.“
  • Nacher ke sbírkám na Ukrajinu: „Češi velmi aktivně pomáhají – nejen tím, že nabízejí své kapacity bytů, ale posílají i finanční prostředky. Pak se ale ptají, jestli došly, když se posbíraly miliardy a pak vidí, že tu lidé leží na zemi. Evidentně ne vždy peníze doputují tam, kam mají.“

  • Decroix k uprchlíkům: „Nedovedu si představit, že se někdo ráno vzbudí a dobrovolně si řekne, že odejde z Ukrajiny, protože se mu v Praze na Hlavním nádraží bude žít lépe.“
  • Peksa k obstrukcím: „Přiznám se, že mi celý jednací řád Poslanecké sněmovny, tedy že tam přijde jeden člověk a celou Sněmovnu zablokuje tím, že tam neustále opakuje urážky, přijde bizarní.“
  • Kettner k obstrukcím: „Pokud pan Okamura mluví 50 minut, nepovažuji to za ohrožení demokracie, to spíš zablokování webu bez právní opory. Vláda má počítat s tím, že opozice bude kritická.“
  • Decroix Nacherovi: „Vnímám kontroverzi ve vašem stanovisku. Když SPD obstruuje, tak to říká otevřeně. Když vy, tak říkáte, že jste konstruktivní opozice a neobstruujete: ‚Já premiér tu čtu leták, který jsem sám napsal, a obsah známe.‘ Současně na každém jednání říkáte, že obstrukce jsou legitimní.“
  • Kettner k atmosféře ve Sněmovně: „Byl jsem jak v Jiříkově vidění na půdě Sněmovny. To je napříč politickým spektrem. Byl to kolega z pětikoalice, který říkal, že by mi měl přibouchnout hlavu do dveří.“

Tagy:
Ukrajina Vlastimil Válek Partie Terezie Tománkové Mikuláš Peksa ANO 2011 Jiří Mašek uprchlík COVID-19 obstrukce hlášky Eva Decroix Poslanecká sněmovna ČR Zdeněk Kettner