Žáci v Jiříkově na Děčínsku se testují doma (zdroj: CNN Prima NEWS)
Základní škola v Jiříkově na Děčínsku, kde se děti vrátí do lavic v pondělí, nabízí rodičům, aby své potomky před odchodem na vyučování otestovali sami doma. Takový postup se ale nelíbí tamním hygienikům. Po waldorfské škole v Semilech jde tak o další školu, která jde proti vládním nařízením. Ta určují, že se žáci mají testovat sami ve škole za přítomnosti učitelů.
Ředitelka základní školy v Jiříkově Miroslava Kubešová do médií uvedla, že se k tomuto kroku rozhodla, aby chránila děti před stresem a výsměchem, který by mohl nastat, kdyby někomu ve třídě vyšel pozitivní test na koronavirus. Starosta Jiříkova Michal Maják CNN Prima NEWS řekl, že s ředitelkou školy je za jedno a podporuje ji.
Domácí testování před odchodem žáků do školy je ale podle tamních hygieniků v rozporu s mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Celou věc ještě budou posuzovat se svými právníky.
Na Děčínsku se žáci prvního stupně do lavic vrací v pondělí. Školy tam zůstaly zavřené kvůli výskytu brazilské mutace koronaviru ve Šluknovském výběžku, která se ale nakonec ukázala jako méně závažná. Hygienici tam provedli desítky testů, které byly negativní.
Ředitel školy v Semilech: Stojím si za svým
Základka v Jiříkově je tak další rebelující školou. Proti vládním nařízením se už tento týden rozhodla jít i Waldorfská škola Semily. Její ředitel Ivan Semecký poslal rodičům žáků dopis, kde píše, že postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Děti navíc musí nosit roušky jen ve společných prostorách, při výuce ne.
„Do školy přišlo přibližně 150 dětí a z toho asi padesát přineslo písemné vyjádření, že nechtějí, aby jejich dítě bylo testováno. Ale ta informace nemá úplně vypovídající hodnotu, protože někteří rodiče se nakonec rozhodli nevystavovat dětem svůj nesouhlas a nechali je testovat právě pro to, aby se situace nehrotila,“ řekl CNN Prima NEWS Semecký.
Za svým rozhodnutím si stojí, i když by ho to například podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého mohlo stát místo. „To by mě mrzelo, ale stojím si za svým rozhodnutím. Chci vytvořit prostor pro to, aby mohly chodit do školy všechny děti a moje stanovisko se zatím nezměnilo. To, co přijde, má přijít,“ podotkl ředitel školy s tím, že ve svém rozhodnutí nevidí žádné zdravotní riziko.
I když školská rada s postupem Semeckého nesouhlasí, škola má právní subjektivitu, a tak radnice nemůže zakročit. V pondělí proto bude městská rada na svém zasedání jednat o jeho odvolání, řekla ve čtvrtek starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
Testování dětí je podmínkou otevření škol. Poprvé se testovalo v pondělí, kdy z 13 tisíc testů provedených v Libereckém kraji bylo podle mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzany Balašové devět pozitivních. Ve čtvrtek se testovalo podruhé, výsledky ale budou k dispozici až v pátek. V semilské škole pokračuje šetření hygieniků. „Zatím není uzavřeno,“ řekla Balašová. Hygienici také více sledují případné zvýšení počtu nakažených ve městě.
Na základě čeho se děti musí testovat a nosit roušky?
Proti testování žáků a nošení respirátorů se mnozí rodiče bouří. Například advokátka Jana Zwyrtek Hamplová podala stížnost, která je postavena hlavně na porušení ústavního práva na ochranu dětí a rodiny, ale je v ní i poukázáno na rozpor s řadou dalších právních předpisů včetně pandemického zákona.
„Ústavní stížnost je založena na zhruba patnácti porušení právních předpisů od mezinárodních až po naše běžné zákony. Porušení našeho pandemického zákona spočívá v tom, že o školách a dětech tam není nic. Podle všeobecných zákonů něco podobného nařizovat nelze, to by nemusel být pandemický zákon. Takže jsem nedohledala, na základě čeho to ministerstvo zdravotnictví školám nařídilo,“ vysvětlila ve vysílání CNN Prima NEWS Hamplová.
Stížnost se týká i nařízení, že pokud se dítě testu nepodrobí, do školy chodit nesmí a je na něj nahlíženo jako na nemocné. „Věnovala jsem se tomu velmi důkladně, všem právním normám, které se toho mohly dotýkat. Našla jsem pouze jediné ustanovení v zákoně o ochraně veřejného zdraví, že ze školní docházky může být vyřazeno dítě, které vykazuje příznaky infekční choroby. To znamená, že nelze vykázat z vyučování dítě, které nevykazuje tyto známky jen proto, že se nepodrobilo nějakému testu,“ vysvětlila právnička.
Zároveň upozornila, že opatření jsou podle ní postavena na vodě. „A my právníci pouze kroutíme hlavou, na základě čeho jsou děti nuceny k tomu, k čemu jsou nuceny,“ podotkla Hamplová.
Základní škola v Jiříkově na Děčínsku nabízí rodičům, aby své děti před odchodem na vyučování otestovali sami doma. Zdroj: ČTK
Základní škola v Jiříkově na Děčínsku nabízí rodičům, aby své děti před odchodem na vyučování otestovali sami doma. Zdroj: ČTK