reklama

Další zvrat u Djokoviče. Austrálie tenistovi opět zrušila vízum a chce ho deportovat

Australský ministr pro imigraci Alex Hawke srbskému tenistovi Novaku Djokovičovi znovu zrušil vízum a země jej hodlá deportovat. Nakonec to tedy vypadá, že si světová jednička na Australian Open nezahraje. Srbský tenista však může znovu požádat o setrvání v zemi. Grandslamový turnaj začíná už v pondělí. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

reklama

„Využil jsem své pravomoci a zrušil panu Novaku Djokovičovi víza v zájmu veřejného zdraví a dobrých mravů,“ uvedl mimo jiné Hawke v prohlášení. Právníci Djokoviče se znovu pokusí verdikt zvrátit soudní cestou. Australian Open pak začíná už v pondělí.

Světové jedničce hrozí nejen deportace, ale také to, že se do Austrálie nepodívá v extrémním případě další tři roky. A pokud skutečně na prvním grandslamu sezony nenastoupí, může se stát, že přijde o post prvního hráče žebříčku ATP. Bude tomu tak v případě, že turnaj vyhraje Rus Daniil Medveděv, případně Němec Alex Zverev.

Djokovičovo vízum bylo poprvé zrušeno 6. ledna, tedy krátce po jeho příjezdu do Melbourne. Tehdy australské úřady uvedly, že tenista „neposkytl náležité důkazy“, aby mohl získat výjimku z očkování. V pondělí dal ale tenistovi za pravdu australský soud. Stalo se tak kvůli procesnímu pochybení imigračních úředníků. Od té doby se čekalo na vyjádření ministra Hawkea.

Tenista původně dostal pro umožnění vstupu do Austrálie výjimku z jinak povinného očkování na základě prosincového prodělání koronaviru, jeho žádost o výjimku posoudily a schválily dvě nezávislé komise. Prodělané onemocnění COVID-19 Djokoviče ovšem přineslo nejasnosti. Německý magazín Spiegel dokonce uvedl, že pozitivní test může být zmanipulovaný.

Sága Djokoviče rezonuje celým světem. Jednoho z nejlepších tenistů světa oslavují zejména odpůrci očkování, ale přes 80 procent Australanů se v průzkumu vyslovilo pro jeho deportaci. Vrátit domů by se měl i podle Martiny Navrátilové. Jeden z Djokovičových soupeřů Stefanos Tsitsipas prohlásil, že Srb hraje podle vlastních pravidel. „Nikoho nenapadlo, že by mohli přijet do Austrálie neočkovaní a neřídili se opatřeními,“ uvedl Řek.

Problémy i v Srbsku a Španělsku

Že pravděpodobně nebude moci obhajovat titul na Australian Open, nemusí být pro Djokoviče největším problémem. Dvacetinásobnému grandslamovému vítězovi hrozí po návratu do Srbska i vězení. V době, kdy byl nakažen koronavirem, totiž ignoroval pravidla pro izolaci kvůli covidu.

V prosinci absolvoval rozhovor a focení pro francouzský deník L'Équipe, přestože věděl, že je pozitivní na koronavirus. K činu se tenista přiznal. Právníci v Srbsku místním novinářům řekli, že porušení přísných pravidel izolace v zemi je trestným činem a hrozí za něj pokuta nebo trest odnětí svobody až na tři roky.

Djokovič si navíc „vysloužil“ pozornost španělských úřadů. Když totiž cestoval do Austrálie, ve formuláři zamlčel, že se na přelomu roku nacházel ve městě Marbella. Podle toho, co tvrdil v dokumentu, byl 14 dní před odletem do Melbourne pouze v Srbsku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama