CNN Prima News daňový balíček

daňový balíček

Výpis příspěvků ke štítku „daňový balíček“

Daňový balíček platí i bez Zemanova podpisu, rozhodl Ústavní soud

29. června 2021 14:53

Sporný daňový balíček zůstává v platnosti. Zákon, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu, prošel koncem loňského roku parlamentem, pak jej odmítl podepsat prezident Miloš Zeman. Ten ho následně vrátil Sněmovně a odborníci řešili, zda ho tím omylem nevetoval. Ústavní soud (ÚS) teď zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení předlohy.

Jak nižší daně pomohou české ekonomice? Lidé příliš utrácet nezačnou, ukazují data

5. ledna 2021 06:17

Na Nový rok nabyl účinnosti takzvaný daňový balíček, díky kterému výrazně klesnou daně z příjmů fyzických osob. Jeho zastánci argumentovali podporou domácí ekonomiky, neboť domácnosti prý budou pod vlivem zvýšení svých čistých výdělků motivovány k vyšším útratám. Jenže data ze Spojených států naznačují, že taková vládní podpora se může z velké části minout účinkem.

Daňový balíček jsem nevetoval, píše prezident Zeman šéfovi Sněmovny Vondráčkovi

31. prosince 2020 12:48

Prezident republiky Miloš Zeman v dopise adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Zeman už dříve avizoval, že nehodlá platnost zákona blokovat a že k němu pouze nepřipojí svůj podpis. Způsob, jakým to udělal, ale vyvolal spekulace, zda nakonec daňový balíček přece jen nebyl Hradem vrácen k přepracování.

Daňový balíček vyšel ve Sbírce zákonů, začne tedy platit 1. ledna

31. prosince 2020 07:37

Ve Sbírce zákonů ve čtvrtek 31. prosince vyšel daňový balíček. V účinnost tak vstoupí již od pátku 1. ledna a nikoli o měsíc později. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o tři tisíce korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Vondráček k daňovému balíčku: Prezident vyšel vstříc, svolat schůzi poslanců nelze

30. prosince 2020 12:46

Poslanci si vysvětlují dopis prezidenta Miloše Zemana předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) ohledně daňového balíčku různorodě. Část tvrdí, že prezidentovo počínání lze chápat jako veto, další poslanci, že nikoliv. Několik členů dolní komory Parlamentu žádá o mimořádnou schůzi. Tu však Vondráček svolávat nehodlá. On sám totiž považuje prezidentova slova za jasně srozumitelná. Šéf ČSSD Jan Hamáček ovšem oznámil, že bude se stranami, které mají na daňový balíček negativní názor, jednat o dalším postupu.

Vetoval Zeman omylem snížení daní? Pirát Bartoš a někteří právníci tvrdí, že ano

29. prosince 2020 22:52

Takzvaný daňový balíček by měl začít platit od začátku ledna. V prosinci normu zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a senátoři. Prezident Miloš Zeman oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje, a toto pondělí návrh daňových změn vrátil předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO). Podle některých právníků je ale možné, že Zeman zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by se daňový balíček znovu vrátil do Sněmovny.

Prezident Zeman vrátil daňový balíček předsedovi Sněmovny bez podpisu. Nevetoval ho

29. prosince 2020 12:14
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman v pondělí vrátil daňový balíček bez podpisu předsedovi Sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO). Informaci potvrdili mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a mluvčí předsedy Sněmovny Barbora Štenglová. Prezident už dříve oznámil, že zákon nevetuje, ale ani nepodepíše. Umožní tak, aby začal platit. Aby se tak stalo od začátku ledna, jak zákonodárci předpokládali, musí vyjít do konce roku ve Sbírce zákonů. Předtím musí normu ještě podepsat premiér Andrej Babiš (ANO).