CNN Prima News daňový balíček

daňový balíček

Výpis příspěvků ke štítku „daňový balíček“

Státu ročně utíká až 500 miliard. Chce to jen odvahu. Švihlíková řekla, kde se dá ušetřit

Kvůli špatnému výběru daní stát ročně přichází o 300 až 500 miliard korun. Uvedla to ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Od ministerstva financí prý dosud neslyšela jediný návrh týkající se tohoto problému. Vláda by se totiž podle ní musela postavit silným ekonomickým hráčům, a tak je pro kabinet jednodušší „seškrábnout“ menší částky od lidí, kteří se nemohou bránit.

Skopeček: Kdo se do problémů dostal vlastní vinou, nemá natahovat ruku. Česku hrozí bankrot

Nejsem asociál, jak tvrdí Andrej Babiš, říká v rozhovoru místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Výhradami k vládnímu úspornému balíčku se netají, zároveň však varuje před nejednotou koalice. Pokud se podle něj nepodaří dát veřejné finance do pořádku, bude to mít vážné následky pro celé Česko. Mluví i o tom, proč ODS hrozí, že po příštích volbách skončí v opozici.

Jak to bylo s daní na víno? Úlevu prosazoval sám „jihomoravský“ premiér Fiala

Vzniku vládního konsolidačního balíčku předcházela ostrá výměna názorů a každá z politických stran si do něj něco prolobbovala. Jednou z nejvíc kritizovaných položek je nulová spotřební daň na tiché víno. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hlavní zásluhu na tom mají lidovci, není tomu tak. Podle informací CNN Prima NEWS za úlevy pro vinaře bojoval i sám premiér a brněnský rodák Petr Fiala (ODS).

GLOSA ze zákulisí vládní tiskovky: Jde do tuhého. Tak moc, že přinesli i chlebíčky a překlepy

Tolik novinářů se ve Strakovce už dlouho nesešlo. Za pět minut dvanáct měla začít dosud nejdůležitější tisková konference vlády Petra Fialy (ODS), na níž se měl kabinet zhostit mimořádně nevděčného úkolu – vysvětlit co nejsmířlivěji národu, že líp už dávno bylo. Když pak premiér na úvod vzkázal, že neočekává slova chvály ani masivní pochopení, nejspíše netušil, že už po prvních slidech prezentace se budou obracet oči v sloup. Místy to bylo takové dada, že atmosféru nezachránil ani servírovaný chlebíček. Na covidový komunikační Mordor to ale ještě nemá. Zatím.

GLOSA: Utrpení na tiskovce vlády. Už našel pan ministr Stanjura tu tabulku?

Měla to být velkolepá vysvětlovací tisková konference. Místo toho předvedli občanům zástupci vlády často nesrozumitelné, zdlouhavé, útrpné rétorické cvičení, které běžný divák u televizních obrazovek – soudě třeba dle ohlasů na sociálních sítích – absolutně nedokázal pochopit. To vše za doprovodu nekonečných prezentací v PowerPointu. Ale aspoň v něčem se ajťák a ministr financí Zbyněk Stanjura mohl cítit jako expert…

Fiala: Zrušíme daňové výjimky, zdraží alkohol a tabák. Zlevní naopak potraviny a bydlení

Zrušíme 22 daňových výjimek. DPH bude mít dvě sazby. Více zdaníme alkohol a tabák, zlevníme důležité položky, bez kterých se nikdo neobejde, tedy potraviny a bydlení. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Veřejnosti představil klíčové body důchodové reformy a konsolidačního balíčku, který má zarazit zadlužování státu.

Daňový balíček platí i bez Zemanova podpisu, rozhodl Ústavní soud

Sporný daňový balíček zůstává v platnosti. Zákon, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu, prošel koncem loňského roku parlamentem, pak jej odmítl podepsat prezident Miloš Zeman. Ten ho následně vrátil Sněmovně a odborníci řešili, zda ho tím omylem nevetoval. Ústavní soud (ÚS) teď zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení předlohy.